Zespół dawnych koszar pruskich – tzw. „białych”

Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim – Zespół dawnych koszar pruskich, tzw. „białych”

Wzniesione w latach 1778-1781 na polecenie króla Fryderyka II z materiału budowlanego pochodzącego z rozbiórki starościńskich zamków w Borzechowie i Osieku, zajmowały w latach międzywojennych stacjonujące w mieście wojska 65. pułku piechoty i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Obecnie mieści się w nich Zespół Szkół Zawodowych.

Zespół dawnych Koszarów Pruskich to jedna z atrakcji na turystycznej trasie “Korona i Krzyż”.

ZSZ Starogard Gdański. Dawne koszary pruskie (1)

HISTORIA SZKOŁY (1958-2008)

Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim to największa szkoła zawodowa w Powiecie Starogardzkim. W roku 2008 obchodziła jubileusz 50-lecia szkoły i jednocześnie 30 rocznicę utworzenia Zespołu Szkół.

Początki szkoły wiążą się z rokiem 1958, kiedy to powołano dokształcającą Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących Młodocianych o kierunku metalowo-elektrycznym. Funkcjonowała ona przy Zasadniczej Szkole Metalowej mieszczącej się w byłych koszarach przy ulicy Rybińskiego 2 (obecnie Chojnickiej) i miała trzyletni wieczorowy system kształcenia. Ponieważ brakowało pomieszczeń do nauki, część oddziałów zlokalizowano w budynku przy ulicy Paderewskiego 11.

Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański - 1915 rok.źródło-Fotopolska.Eu
Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański – 1915 rok. źródło-Fotopolska.Eu

HISTORIA BUDYNKU

Budynek przy ulicy Paderewskiego 11 zbudowano w latach 1773-74 na polecenie króla pruskiego Fryderyka II z materiałów pozyskanych z rozbiórki zamków w Osieku, Borzechowie i Starej Kiszewie. Przeznaczono go na koszary oddziałów pruskich – Tokarskiego Pułku Fizylierów. W okresie wojen napoleońskich, w 1807 r. w koszarach był szpital wojenny Francuzów. Po klęsce Napoleona budynek wrócił w ręce pruskie. W okresie zaborów obiekt  był znienawidzony przez Polaków mieszkających w Starogardzie i na Kociewiu.

Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański - 1913 rok.źródło-Fotopolska.Eu
Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański – 1913 rok.źródło-Fotopolska.Eu

W 1846 r. koszary stały się celem ataku powstańców starogardzkich pod dowództwem Floriana Ceynowy. W styczniu 1920 r. ziemia kociewska weszła w skład państwa polskiego. Pruski budynek przeznaczono na polskie koszary. Początkowo stacjonował tu 65 pułk piechoty. Od 1926 r. w budynku zwanym „Białymi Koszarami” znajdował się 2 Batalion Strzelców (w 1930 r. przeniesiony do Tczewa) oraz 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, żandarmeria wojskowa i Powiatowa Komenda Uzupełnień. Z okazji święta pułkowego 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich odwiedził w 1934 r. prezydent Ignacy Mościcki. W pułku tym odbywał służbę wspaniały jeździec i olimpijczyk Henryk Dobrzański, późniejszy dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego – major „Hubal”, obecny patron szkoły. Po wyzwoleniu w 1945 r. budynek nadal był obiektem wojskowym. Stacjonowały tu: jednostka artylerii przeciwpancernej, 51 pułk piechoty, jednostka moździerzy, a od 1966 r. Batalion Obrony Terytorialnej.

Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański - 1913 rok.źródło-Fotopolska.Eu
Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański – 1913 rok.źródło-Fotopolska.Eu

Pod koniec lat 50-tych MON przekazało część koszar władzom miasta, które przeznaczyły je na biura różnych instytucji: Miejskiego Handlu Detalicznego, Ligi Obrony Kraju, Komendy Hufca ZHP. W 1962 r. kilka pomieszczeń przeznaczono na potrzeby Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2. W następnych latach na potrzeby szkoły przejmowano kolejne pomieszczenia, przybywało uczniów i nauczycieli. Cały budynek szkoła nabyła na własność w 1976 r. Jednak dopiero zakończony w 1984 r. wieloletni kapitalny remont połączony z modernizacją całego kompleksu pokoszarowego stworzył uczącej się tu młodzieży i pedagogom właściwe warunki lokalowe. Szkoła uzyskała wówczas 20 sal lekcyjnych, szatnię, świetlicę, stołówkę, bibliotekę z czytelnią, pomieszczenia do zajęć pozalekcyjnych, duże przestrzenne hole, salę do zajęć wychowania fizycznego oraz pomieszczenia na warsztaty szkolne. Stan ten – z niewielkimi zmianami – funkcjonuje do dzisiaj.

koszary wojskowe. zrodlo. Pozdrowienia z Kociewia. Album starych pocztówek TMZK Starogard Gdański
źródło: Pozdrowienia z Kociewia. Album starych pocztówek TMZK Starogard Gdański

Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański - 1915 r.źródło-Fotopolska.Eu

Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański – 1915 r. źródło: Fotopolska.EuZespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański - 1906 rok.źródło-Fotopolska.Eu

Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański – 1906 rok. źródło: Fotopolska.Eu

ZMIANY ORGANIZACYJNE SZKOŁY

Od 1958 r. do dziś zmienił się nieco charakter szkoły: obok Zasadniczej Szkoły Zawodowej utworzono Szkołę Rzemiosł Budowlanych (w 1963 r.), Technikum Budowlane dla Pracujących (w 1969 r.), Szkołę Przysposabiającą do Zawodu (w 1976 r.).

W 1978 r. utworzono Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim, w którego skład weszły:
– Zasadnicza Szkoła Budowlana,
– Zasadnicza Szkoła Zawodowa,
– Technikum Budowlane dla Pracujących,
– Szkoła Przysposabiająca do Zawodu.

W 1986 r. Zespołowi Szkół Zawodowych uroczyście nadano imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i prawo używania sztandaru. W kolejnych latach w ramach Zespołu Szkół zaczęły funkcjonować: Technikum Zawodowe (od 1987 r.), Technikum Zawodowe dla Dorosłych (od 1997 r.), Liceum Profilowane (od 2002 r.).

Obecnie Zespól Szkół Zawodowych tworzą:

– II Liceum Profilowane (3-letnie),
– Technikum nr 2 (4- letnie),
– Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 (2- lub 3-letnia),
– Technikum Uzupełniające dla Dorosłych (3-letnie).

(źródło: http://www.zszstarogard.pl/o-szkole-2/historia-szkoly.html)

ZSZ Starogard Gdański. Dawne koszary pruskie (2)

ZSZ Starogard Gdański. Dawne koszary pruskie (4)

ZSZ Starogard Gdański. Dawne koszary pruskie (5)

ZSZ Starogard Gdański. Dawne koszary pruskie (6)

Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: