W tym roku z zimowych ferii w województwie pomorskim cieszyć będziemy się w dniach 29 stycznia – 9 lutego. Starogardzkie instytucje kultury i sportu jak zwykle pomyślały o najmłodszych mieszkańcach miasta. Sprawdźcie, jakie atrakcje dla nich przygotowały.
STAROGARDZKIE CENTRUM KULTURY
5 – 9 lutego
Zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 12 lat.
W programie m.in.: warsztaty muzyczne, teatralne, plastyczne, kreatywne, gry, konkursy, zabawy na świeżym powietrzu oraz wiele atrakcji i niespodzianek.
Zapisów dokonywać należy osobiście 18 stycznia od godz. 16:00 w Starogardzkim Centrum Kultury, pokój 202
Liczba miejsc ograniczona.
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
29 stycznia – 9 lutego
w godz. 10:00 – 12:00
Zajęcia dla dzieci w wieku 6 – 12 lat.
W programie m.in.: ciekawostki naukowe, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, filmy dla dzieci, gry planszowe. Zajęcia tematyczne: 29.01 – Międzynarodowy Dzień Puzzli, 30.01 – Z porożem i rogami, 31.01 – Dzień gier planszowych, 1.02 – Biblioteczne kino i warsztaty plastyczne, 2.02 – Z ekonomią za pan brat, 5.02 – Młodzi projektanci, 6.02 – Podróż do wnętrza Ziemi, 7.02 – Dzień gier planszowych, 8.02 – Słodkie zagadki i ciekawostki, 9.02 – Filmowe pożegnanie ferii.
Obowiązują zapisy.
MUZEUM ZIEMI KOCIEWSKIEJ
29 stycznia – 9 lutego
w godz. 10:00 – 12:00
W programie m.in.: warsztaty w zimowym klimacie, konkurs wiedzy historycznej o Starogardzie, warsztaty z szyfrowania, warsztaty genealogiczne „Szukamy naszych przodków”, malowanie karykatur znanych postaci historycznych, „Opisz eksponat”, czyli co to jest i do czego służyło, wypełnianie kart zabytków, wykonanie pieczątki przedstawiającej wybrany eksponat, wykłady, legendy, ciekawostki i gry związane ze Starogardem, seanse filmowe, teatr lalek.
Warsztaty w zimowym klimacie
Bez ograniczeń wiekowych. W czasie trwania zajęć dzieci wykonają obrazek przedstawiający zimowe drzewo, bałwanka oraz sowę. Powstanie także zimowe miasteczko z kamieniczkami oraz wyklejanka ze śnieżynkami. W czasie warsztatów usłyszymy również dwa teksty w gwarze kociewskiej i nauczymy się kociewskich słówek powiązanych z zimą. Ułożymy i skleimy zimowe puzzle, a także rozwiążemy krzyżówki i rebusy z zimowymi hasłami.
Konkurs wiedzy historycznej o Starogardzie
a) kl. 1-3 – gra terenowa w muzeum (szukanie wskazanych eksponatów, obrazów itd.)
b) kl. 4-8 – test wiedzy o mieście (do wyboru: otwarty – zadajemy pytania grupie i kto wie ten odpowiada; zamknięty – test pisemny jednokrotnego wyboru)
Warsztaty z szyfrowania
a) Część teoretyczna – kilka słów nt. historii szyfrów, informacje o Enigmie i złamaniu jej kodu przez polskich matematyków, rozkazy TOW Gryf Pomorski jako przykład szyfrowania na Pomorzu
b) Część praktyczna – szyfrowanie zdania/krótkiego komunikatu (w zależności od grupy wiekowej) wybraną metodą (można też wykorzystać szyfr Gryfa Pomorskiego)
Warsztaty genealogiczne – Szukamy naszych przodków
Raczej dla kl. 7-8 i szkół średnich; trochę teorii i praktyka – szukanie pamiątek, dokumentów, zdjęć w domach itp. i przygotowanie drzewa bądź eseju nt. genealogii swojej rodziny
Malowanie karykatur znanych postaci historycznych
Bez ograniczeń wiekowych; pokazujemy zdjęcia i każdy rysuje karykaturę, niezależnie od tego czy ktoś potrafi rysować to i tak będzie oryginalnie
Opisz eksponat (co to jest, do czego służyło itp.)
Bez ograniczeń wiekowych; dajemy kilka-kilkanaście eksponatów do wyboru, każdy wybiera jeden i tutaj już dowolnie – może opisać sam eksponat (jak wygląda itd.), ale może też poszukać i przedstawić szerszą informację (np. szyld Winkelhausena – i przedstawia pokrótce historię samych zakładów), do wykonania częściowo w domu
Karty zabytków
Wypełnianie kart zabytków (archeologicznych, etnograficznych): nazwa, opis, rysunek, funkcja. Uzupełnienie wiedzy o danym obiekcie z pomocą prowadzącego.
Pieczątki
Wykonanie pieczątki przedstawiającej wybrany przez siebie eksponat. Uczestnik zajęć wybiera z wystawy dany przedmiot i wykonuje jego zarys ołówkiem. Prowadzący wykonuje pieczątkę, którą dziecko zabiera do domu w formie pamiątki.
Legendy i ciekawostki związane ze Starogardem
Prowadzący snuje ciekawą opowieść o naszym mieście, a dzieci po jej wysłuchaniu wykonują przy pomocy kolorowej kredy i czarnych kartek wspólny rysunek.
Wykłady
– Rycerze w XIII wieku (uzbrojenie, ideały)
– Ludy północnoeuropejskie
Gry
Możliwość zagrania w gry związane z miastem (rodzinna gra planszowa, rodzinna gra w pary, puzzle)
Filmy:
– „Kamień” – legenda o diabelskim kamieniu we wsi Pinczyn
– „Był taki Starogard”
– „Chata”
– „Piekiełki – legenda o drwalu, miłości i pokrzywach”
– „Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu – rzeźba”
– „Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu – gadki kociewskie”
– „Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu – tradycyjny haft kociewski”
– „Dusza Kociewia – Modrzewiowy Dworek w Szteklinie”
– Teatr lalek:
– „Czerwony Kapturek”
– „O siedmiu krasnoludkach”
– „Żuraw i czapla”
– „Złoto króla Megamona”
– „O przekupnych zwierzętach”
Możliwość łączenia ze sobą poszczególnych atrakcji. Dodatkowo bezpłatne zwiedzanie Muzeum dla grup dzieci i młodzieży z opiekunem po wcześniejszym ustaleniu terminu pod nr tel. 58 56 246 75.
OŚRODEK SPORTU I REKREACJI
5 – 9 lutego
w godz. 10:00 – 14:00
Wypoczynek dla dzieci w wieku 7 – 16 lat.
W programie m.in.: gra terenowa, zajęcia na lodowisku (w przypadku dostępności), wyjazd na basen, zajęcia sportowe (koszykówka, piłka nożna, unihokej), gry i zabawy zręcznościowe oraz warsztaty plastyczne.
Zapisy: od 23 stycznia 2024 od godz. 17:00 za pomocą formularza elektronicznezapisy.pl
Korzystać można także z lodowiska.