14 października podliczono głosy oddane na projekty w Budżecie Obywatelskim 2023. Spośród 4 projektów inwestycyjnych i 3 instytucjonalnych starogardzianie wybrali cztery zwycięskie pomysły.
Na 43.040 osób uprawnionych do głosowania w Starogardzie Gdańskim, mieszkańcy oddali 2 610 głosów, co stanowi 6,06 % frekwencję. Głosowanie trwało od 26 września do 14 października.
Największą liczbę głosów otrzymały następujące zwycięskie projekty:
Projekty inwestycyjne:
Projekt nr 3 – Sportowe Przylesie – Etap II (Tor Rolkowo-Wrotkowy). Wnioskodawcy Jarosław Krzemiński, Hanna Ściegienna-Korczyc i Katarzyna Dobek. Szacowana wartość projektu 230.000 złotych. Na projekt oddano 805 głosów.
Projekt nr 5 – Nasza przestrzeń – Plac Czasu Wolnego na Wróblewskiego – Etap I. Wnioskodawcy Bartosz Szadokierski i Monika Gancerewicz. Szacowana wartość projektu 230.000 złotych. Na projekt oddano 573 głosy.
Projekt nr 2 – Odnawiamy Ściegiennego II – Etap II. Wnioskodawcy: Barbara Nowak, Barbara Folkman i Aleksandra Płachecka. Szacowana wartość projektu 230.000 złotych. Na projekt oddano 568 głosów.
Zwycięski projekt instytucjonalny:
Projekt nr 1 – Budowa boiska do koszykówki 3×3 oraz doposażenie placu zabaw w stół do gry w szachy i chińczyka oraz gier podwórkowych – klasy, labirynt. Szacowana wartość projektu 100.000 złotych. Wnioskodawcy Bartosz Szadokierski i Monika Gancerewicz. Na projekt oddano 1127 głosów.
Pozostałe projekty uzyskały następującą liczbę głosów:
„Być jak Kazimierz Deyna” – 403 głosy (projekt inwestycyjny).
Projekty instytucjonalne:
„Sensorycznie się rozwijam bo skaczę, biegam, badam i dotykam” – przebudowa i rozbudowa placu zabaw Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 1 w Starogardzie Gdański – 748 głosów oraz „Aktywnie z Misiem Uszatkiem – przez zabawę do sportu” – 574 głosy.
Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Maciej Kalinowski pogratulował wszystkim pomysłodawcom projektów. Podczas spotkania w Urzędzie Miasta 17 października wręczył im podziękowania za podjęte inicjatywy. – W tym roku projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego było dużo mniej niż w latach ubiegłych. Pokazuje to, że potrzeby społeczne nie są już tak ogromne jak kiedyś. Cieszy nas fakt, że wiele pomysłów zostało przez te wszystkie lata zrealizowane. W pierwszym Budżecie Obywatelskim w 2015 roku zgłoszono prawie 80 projektów – powiedział wiceprezydent Maciej Kalinowski.
Realizacja zwycięskich projektów planowana jest na lata 2023-2024. Serdecznie gratulujemy!