Za nami weekend pełen emocji – radości, zabawy, muzyki, słońca i pysznego jedzenia. 1-3 lipca mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i okolic świętowali Dni Miasta. Nie zniechęciła ich nawet piątkowa burza. Czy słońce czy deszcz – pokazali, jak wspaniale potrafią się bawić, integrować i jednoczyć. Sposobności do tego mieli naprawdę sporo, bo organizatorzy zadbali, aby Dni Starogardu Gdańskiego były wyjątkowo atrakcyjne.
Pierwszy lipcowy weekend 2022 roku zapisał się w historii Starogardu Gdańskiego wyjątkowo. Przez trzy dni w stolicy Kociewia wrzało od emocji – słuchać było śmiechy, okrzyki radości i entuzjazmu, a na twarzach ludzi pod sceną pojawiły się nawet łzy szczęścia. W dobrej zabawie mieszkańcom nie przeszkodził lejący się z nieba piątkowy deszcz. Miasto świętowało swoje Dni, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy w Parku Nowe Oblicze, na Rynku, Stadionie Miejskim i Parku Miejskim.
Muzyczna uczta w dobrym stylu
W sobotni wieczór 2 lipca rzesze miłośników Dawida Kwiatkowskiego szalały pod sceną na Stadionie Miejskim. Bohater muzyczny młodego pokolenia dał swoim fanom potężna dawkę dobrej muzyki i wspaniałego show. To właśnie podczas jego koncertu na twarzach rozemocjonowanych fanek pojawiły się łzy szczęścia i wzruszenia. Dla widzów starszego pokolenia swoje największe przeboje zaśpiewał Krzysztof Cugowski. Towarzyszył mu znakomity zespół Mistrzów. A cały sobotni koncert rozpoczął znany już starogardzianom wokalista – Maciej Smoliński, który zabrał publikę w muzyczną podróż po Ameryce.
Dzień wcześniej publiczność rozgrzali niemal do czerwoności Pedro Santana, Claydee, No Mercy i Gromee. Szczególnie ten ostatni bardzo się spodobał mieszkańcom, którzy po obfitej ulewie wrócili tłumnie na Stadion. Piątkowa burza nie sprzyjała swobodnej zabawie, a mimo to wierni fani muzyki disco pozostali na murawie i bawili się do samego końca.
Oba koncertowe wieczory, choć tak różne w stylu, zapewniły starogardzkim festiwalowiczom wiele wrażeń. Nie wiadomo, czy było ich więcej w piątek czy w sobotę. Jedno jest pewne – słońce czy deszcz – wszyscy świetnie się bawili. Publiczność szalała, tańcząc i śpiewają. W piątkowy wieczór tak jak z nieba leciały krople deszczu, tak ze sceny leciały dymy, ognie i strumienie konfetti. W sobotę za to świeciło słońce, a Stadion zapełnił się ludźmi, jak nigdy dotąd. Atmosferę wspólnej zabawy znakomicie podsycali niezawodni prowadzący Monika Kiełpin z OSiR i Maciej Smoliński wokalista i znany prezenter Polo TV.
Otwarcie Wielkiego Święta Stolicy Kociewia
Oficjalnie Dni Starogardu Gdańskiego prezydent otworzył w piątek przed wieczornymi koncertami na Stadionie Miejskim, chociaż sama impreza zaczęła się już o 16:00 „O! Polem dźwięków” w Parku Nowe Oblicze. Jako pierwsi na letniej scenie muzycznej wystąpili: Zespół Folklorystyczny „Fefernóski” oraz pianistka i wokalistka z Ukrainy – Alona Harkavchenko. Młodzi Kociewiacy zaśpiewali m.in. Hymn Kociewia. Po nich swój mini koncert dał zespół z Dani „Second Hands”a, a spotkanie zakończyli finaliści V edycji konkursu „Utalentowani”. Nad całością czuwało Starogardzkie Centrum Kultury.
Wśród zaproszonych na oficjalne otwarcie gości byli: Senator RP Ryszard Świlski, wiceprezydenci Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, przewodniczący Rady Gminy Marcin Hinca oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: burmistrz Skarszew Jacek Pauli oraz burmistrz Pelplina Mirosław Chyła.
– Jesteśmy tutaj by wam podziękować, za to, co robicie każdego dnia dla swojego miasta, za waszą pracę, za naukę, za to, że włączacie się w życie społeczne Starogardu Gdańskiego. Dziękuję wam za wzorowe zachowanie w czasie pandemii. Byliście zdyscyplinowani, pomagaliście nam samorządowcom, ale też swoim bliskim, sąsiadom, przyjaciołom i innym. Dziękuję za to, że pomagacie naszym gościom z Ukrainy, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj nie ze swojej winy. Pięknie się nimi zaopiekowaliście. Jesteście fantastyczni. Starogard Gdański, Kociewie to wspaniałe miejsce na ziemi. Bawcie się, świętujcie i korzystajcie z tego, co dla was przygotowaliśmy. To wszystko jest dla was – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.
Barwnie, kolorowo i energetycznie
Ważnym punktem trzydniowego święta, pokazującym jak wielki potencjał tkwi w mieszkańcach miasta, był barwny korowód. Przy akompaniamencie orkiestry dętej Starogardzkiego Centrum Kultury przeszedł ulicami Starogardu z Parku Miejskiego na Rynek. Szli w nim przedstawiciele najważniejszych miejskich instytucji, organizacji, stowarzyszeń i klubów sportowych. Wśród maszerujących byli bracia kurkowi, szwoleżerowie, Kociewiacy, akrobaci, tancerze, koszykarze, seniorzy, motocykliści i inne grupy koleżeńskie m.in. grupa reprezentująca starogardzki magistrat. Wszyscy byli w strojach bądź przebraniach. Liczyła się bowiem oryginalność, inwencja i kreatywność. Nie zabrakło bajkowych postaci, transparentów, haseł i przyśpiewek. Ostatecznie przechodni Puchar Prezydenta Miasta i nagrodę w wysokości 2 000 zł. za zaangażowane i pomysłowość zdobył klub tańca Esta Fiesta. Wyróżnienia otrzymali Środowiskowy Dom Samopomocy oraz klub Moto Kociewie.
Król Bractwa Kurkowego z kluczem do Miasta
Tradycyjnie na czas trwania Święta Starogardu Gdańskiego prezydent przekazał swoje rządy braciom Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Symboliczny klucz do miasta w sobotę na Rynku odebrał nowo wybrany 28.król Bractwa – Mirosław Sonnefeld. Wcześniej na scenie odbyła się jego intronizacja. Nowy król przyjął insygnia królewskie i złożył przysięgę, przyjmując przydomek Króla Stanowczego II.
Korowód i intronizacja to nie były jedyne sobotnie atrakcje na Rynku. Od samego rana działy się tam niesamowite rzeczy. Lokalni artyści i zespoły ludowe występowały na scenie, a motocykliści z klubu Aurochs prezentowali mieszkańcom swoje piękne maszyny. Przy okazji zbierali krew dla poszkodowanych w wypadkach i datki na rzecz ratowania zdrowia Kingi Wojtczak . Było też studio TV OSiR na żywo i wielkie gotowanie z czterech stron świata pod czujnym okiem Mariusza Gachewicza. Można było wymienić lub za darmo otrzymać książki, obejrzeć wystawy pt.„ Krzyżacy”, „Krzysztof Niwiński – bursztyn w świecie” czy „Bogactwo Kociewia” w fotografii Krzysztofa Rudka”. Nie obyło się bez konkursów i ciekawych zabaw dla dzieci. Spotkanie na Rynku zakończyła gwiazda śląskiej estrady Teresa Werner, która zaśpiewała wiele znanych i popularnych przebojów m.in. „Miłość jest piękna”.
Lunapark, lot balonem i dobre jedzenie
W tym samym czasie na Stadionie Miejskim od wczesnych godzin rannych dzieci szalały na dmuchańcach i karuzelach lunaparku Kellner. Co odważniejsi próbowali zjazdu na tyrolce przez rzekę Wierzyca i wspinaczki na ściance. Można było sobie wydrukować pamiątkową fotografię w Instabudce. Oczywiście nie zabrakło dobrego jedzenia. Za sprawą Festiwalu Food Trucków uczestnicy wielkiego święta miasta mieli okazję skosztować dań z wielu regionów Polski i całego świata. Nie zabrakło też chętnych do odwiedzenia ponad 20 kramów, w których okoliczni rękodzielnicy i artyści wystawiali na sprzedaż swoje własnoręczne wyroby. Podobnie jak rok temu wielką popularnością wśród uczestników Dni Miasta cieszył się lot balonem na uwięzi. Można było zobaczyć cały stadion z góry i poczuć się przez chwilę jak bohater filmowej podróży „W 80 dni dookoła świata”, a przy okazji wesprzeć cegiełką leczenie Tobiasza Rolbieckiego.
Wakacyjna sielanka na trawie
Dni Starogardu zakończyły się w niedzielę rodzinnym Piknikiem z Wierzyczanką w Parku Miejskim. Pogoda sprzyjała zabawie – wprost wymarzona do wspólnego biesiadowania na łonie przyrody. Niedzielne popołudnie wypełniły więc gry i zabawy przygotowane przez Muzeum Ziemi Kociewskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną, Środowiskowy Domu Samopomocy, Nadleśnictwo Starogard oraz Klub Motocykli Dawnych. Były warsztaty taneczne, malarskie, wioska smerfów, historia na kołach czy stare modele aut i motocykli a także indiański namiot, w którym można było dowiedzieć się ciekawostek z życia i kultury Indian. Na głównym deptaku odbył się spektakl dla dzieci „O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników” w wykonaniu Państwowego Teatru Lalki „Tęcza”. Następnie zagrała Orkiestra Kameralna „Pro Simfonica” z zespołem wokalnym „Singers Novi” pod batutą Wojciecha Gdańca oraz Orkiestra Dęta SCK pod kierownictwem Kacpra Roszkowskiego z gościnnym udziałem wokalistów Wiktorii Kubkowskiej i Mateusza Kotwicy. Niewątpliwą atrakcją, która zainteresowała co odważniejszych uczestników Pikniku, była przejażdżka kajakiem po rzece Wierzyca dzięki uprzejmości kajaki.stg.pl. Popołudnie w Parku upłynęło w atmosferze wakacyjnej już sielanki.
Podczas tych trzech dni świętowania każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Atrakcji było bardzo dużo – dla najmłodszych i dla starszych.
Organizatorem tegorocznych Dni Starogardu był Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miasto Starogard Gdański. Współorganizatorami Święta byli: Starogardzkie Centrum Kultury, Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
Dziękujemy też wszystkim sponsorom Dni Starogardu Gdańskiego 2022 oraz patronującym im mediom.
fot. Magdalena Dalecka, Małgorzata Rogala, Magdalena Nowak, Anna Więckiewicz