W tym roku starogardzcy harcerze obchodzą 100 lat istnienia Harcerstwa na ziemi starogardzkiej. Wiosną 1921 roku przy Gimnazjum Klasycznym w Starogardzie powstała I Starogardzka Drużyna Harcerzy im gen Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji harcerze przygotowali dla mieszkańcom miasta wiele atrakcji, m.in. wystawę, gry, zabawy i koncerty.
Wiosenne obchody 100-lecia powstania harcerstwa w Starogardzie Gdańskim pokrzyżowała pandemia koronawirusa. 14 kwietnia 2021 roku na dziedzińcu I LO – w miejscu powstania I Drużyny – harcerze zorganizowali kameralne ognisko, podczas którego czworo instruktorów złożyło Zobowiązanie Instruktorskie – jako symbol kontynuacji pracy harcerskiej w naszym mieście. Główne obchody tego święta odbyły się w drugi weekend września.
W sobotni poranek (10 września) w Parku Miejskim odbył się Festyn Harcerski „Harcowanie to wyzwanie”, w którym uczestniczyło ponad 240 harcerzy i zuchów. Prezentowali swoje drużyny, zapraszając mieszkańców do wspólnej zabawy. Dzieci mogły poszaleć na dmuchańcu, zajrzeć do harcerskiego namiotu i sprawdzić, jak robi się żeglarskie węzły. Po południu na scenie harcerki i harcerze zaprezentowali swoje wokalne talenty, zapraszając do wspólnego śpiewania piosenek harcerskich. Dzień pełen wrażeń zakończył koncert Michała Zielenia – twórcy muzyki i tekstów z pograniczna piosenki autorskiej, poezji śpiewanej oraz pieśni żeglarskich. Jednak kluczowym wydarzeniem sobotniego harcowania był wernisaż wystawy „Harcerstwo – nasza pasja od 100 lat”.
– Rocznica jest okrągła, a wystawa niezwykle ciekawa. Pokazuje ciągłość historii starogardzkiego harcerstwa, które ma wymiar edukacyjny, wychowawczy i terapeutyczny. Harcerstwo to głównie ludzie. Przez te 100 lat przewinęło się przez nie tysiące osób. To właśnie harcerstwo ukształtowało ich charaktery, ucząc braterstwa i solidarności. Mam nadzieję, że ta wystawa zainspiruje młodych ludzi do wstąpienia w szeregi starogardzkich harcerzy – witając gości, powiedział dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki.
W wernisażu wystawy uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych wiceprezydent Maciej Kalinowski, wicestarosta Patryk Gabriel, członek zarządu Starostwa Powiatowego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, Jarosław Krzemiński radny Rady Miasta, Mirosław Kalkowski – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, hm. była komendantka Szczepu Helios Regina Sikorska i wielu gości, którym harcerstwo jest bliskie.
Wystawa, którą przygotowali harcerze, przedstawia dzieje harcerstwa starogardzkiego w ostatnim 100 leciu. W Ratuszu Miejskim można obejrzeć liczne pamiątki, dokumenty, fotografie i kroniki. W gablotach znalazły się pamiątki po druhu Aleksandrze Lammku – pierwszym starogardzkim instruktorze harcerskim – drużynowym I Drużyny w latach 1921 -1922. Są tam oryginalne dokumenty związane z zamordowanymi podczas wojny harcerzami, sztandary, puchary, odznaki, a także kronika Szczepu „Polon” działającego do lat 80-tych przy Starogardzkim Liceum. Wystawa jest czynna do końca roku i niewątpliwie warto ją odwiedzić.
– Wystawę traktujemy nie tylko jako wielce ciekawy powrót do przeszłości, ale też jako pretekst do przekazywania harcerzom własnych pamiątek harcerskich, które mamy w domach. Pozostawiliśmy wiele pustych miejsc po to, by cały czas naszą wystawę uzupełniać w miarę otrzymywania pamiątek z życia harcerskiego, z życia starogardzkiego Hufca. Serdecznie zapraszam mieszkańców Starogardu Gdańskiego do dzielenia się z nami wspomnieniami utrwalonymi na zdjęciach, dokumentach i w pamięci w postaci historii i anegdot. Jesteśmy otwarci i zapraszamy na nasze zbiórki, bo bardzo chcemy poznawać historię tego harcerstwa, które powstało w Starogardzie 100 lat temu – powiedziała komendantka Hufca ZHP hm. Angelika Siemieńska.
Obchody 100-lecia powstania I drużyny harcerskiej w Starogardzie zakończyła msza święta w kościele św Mateusza, którą odprawił kapelan harcerzy ksiądz harcmistrz Rafał Zachmielewski oraz uroczysty Apel Hufca Starogard Gdański, poprzedzony wspólnym przemarszem spod kościoła przed miejski Ratusz.
– Widok tylu harcerzy na starogardzkim Rynku raduje serce. Historia harcerstwa w Starogardzie Gdańskim jest mocno związana z historią naszego miasta, które w tym roku obchodziło 101. rocznicę powrotu do państwa polskiego. Byliście już u zarania naszej niepodległości. Mieliście czasy łatwe i ciężkie, ale od 100 lat nieustannie trwacie. Dzisiaj jesteście potrzebni nie po to by walczyć, ale by budować naszą małą ojczyznę – Kociewie. Chciałbym, aby przez kolejne 100 lat na starogardzkim Rynku słychać było harcerski okrzyk „Czuj czuj – czuwaj” – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.
Komendantka Hufca hm. Angelika Siemieńska podziękowała wszystkim za obecność. – To co robimy razem to wielka rzecz. Tworzymy zespół ludzi, którzy są sobie bardzo bliscy. Myślę, że możemy nazwać się Przyjaciółmi. Bardzo Wam za to dziękuję. Dziękuję, że jesteście – powiedziała.
W imieniu całego Hufca w Starogardzie Gdańskim phm. Michał Hinc podziękował harcerzom i instruktorom za lata służby, której wyznacznikiem jest prawo i przyrzeczenie harcerskie, przyjaciołom Hufca – za inicjatywy, które tworzą przestrzeń sprzyjającą rozwojowi działalności harcerskiej, władzom miasta i powiatu za ogłoszenie 2021 roku Rokiem Harcerstwa Starogardzkiego i za wielką przychylność dla działań Hufca ZHP. – To dla nas bardzo ważne, że doceniacie nasz wkład w wychowanie kolejnych pokoleń młodych ludzi, Dziękuję za każdą pomoc, każdy uśmiech i każde dobre słowo. To dzięki wam wszyscy mamy chęć do dalszego działania. Mamy zapał na kolejne 100 lat – powiedział podharcmistrz.
Podczas weekendowych uroczystości wręczone zostały okolicznościowe medale 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego. Otrzymały je osoby, które współtworzyły historię starogardzkiego harcerstwa, które nadal współpracują z Hufcem, wspierają go i pamiętają o nim. Na Rynku otrzymali je m.in. prezydent miasta Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, wicestarosta Patryk Gabriel, członek zarządu Starostwa Powiatowego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, hm. Artur Glebko – Komendant Chorągwi Gdańskiej, hm. Rafał Zachmielewski – kapelan harcerzy. Dzień wcześniej przed Ratuszem medale odebrali m.in. phm. Mirosław Kalkowski, phm. Anna Kalkowska, pwd. Sławomir Jankowski, Mariusz Brodnicki dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz wielu zasłużonych dla starogardzkiego harcerstwa, w sumie 125 osób.
Harcerze zapewnili, że to nie koniec uroczystości związanych z obchodami 100-rocznicy Harcerstwa Starogardzkiego. W kolejnych miesiącach w zależności od sytuacji pandemicznej planują kolejne atrakcje dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego.
fot. Magdalena Dalecka/ Michał Hinc