Umowa na dofinansowanie zakupu pięciu elektrycznych autobusów podpisana
Do końca 2027 roku starogardzki tabór miejskiej komunikacji wzbogaci się o pięć nowych niskopodłogowych elektrycznych autobusów. 16 kwietnia br. Prezydent Miasta podpisał w Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie ich zakup w kwocie 10 mln zł. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach zadania pn. „Zintegrowany projekt mobilności miejskiej w Starogardzie Gdańskim – zakup autobusów zeroemisyjnych”. W maju bieżącego roku powinniśmy poznać realizatora zadania.

Ponad 10 mln zł Miasto otrzyma ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 na zakup pięciu niskopodłogowych, elektrycznych autobusów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz montaż na terenie miasta trzech mobilnych stacji ich ładowania.
16 kwietnia br. w sali herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Prezydent Miasta Janusz Stankowiak podpisał z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem umowę na otrzymane dofinansowanie.
Pozyskane środki pozwoliły władzom miasta ogłosić przetarg na realizację zadania. Wykonawca ma być wyłoniony w maju tego roku. Na realizację zadania będzie miał czas do końca listopada 2027 toku.
Nowo zakupione autobusy będą wykorzystywane do świadczenia na rzecz mieszkańców usług transportu publicznego przez Miejski Zakład Komunikacji w Starogardzie Gdańskim. Pojazdy będą posiadały min. 70 miejsc dla pasażerów, w tym min. 27 miejsc siedzących.

W nowych autobusach zapewnione zostaną miejsca na wózek dziecięcy lub inwalidzki. Będą posiadały rampę umożliwiającą wjazd lub zjazd wózka inwalidzkiego lub dziecięcego oraz przycisk sygnalizujący chęć skorzystania z niej.
Zadanie wynika z realizacji Strategii Elektromobilności w mieście.
Realizacja projektu odbędzie się w ramach zadania pn. „Zintegrowany projekt mobilności miejskiej w Starogardzie Gdańskim – zakup autobusów zeroemisyjnych.”

