Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Podładuj się w PODpunkcie

W Starogardzie pojawiły się dwie stacje solarne. Jedna stanęła w Parku Nowe Oblicze, druga w okolicy dworca PKP. Umożliwiają bezpłatne ładowanie smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Na pomysł, by je zainstalować, wpadli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego: Maksym Domkowski i Antoni Rogowski. Dzięki inicjatywie dwóch starogardzian, uczniów I LO - Maksyma i Antoniego w Starogardzie Gdańskim, pojawiły się dwie stacje solarne. Jedna stanęła w okolicy dworca PKP, druga - w Parku Nowe Oblicze. Obie umożliwiają bezpłatne ładowanie smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych i znajdują się w miejscach, przez które przewija się sporo młodych ludzi. Maksym Domkowski wyjaśnia młodzieży zasady działania stacji - Obracamy się głównie wśród młodzieży, dla której ważny powinien być temat ochrony środowiska, chociażby ze względu na przyszłe warunki, w jakich przyjdzie nam żyć. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób najlepiej dotrzeć do rówieśników z naszymi działaniami. Myśląc o tym, co każdy z nas posiada i co obecnie jest dla niego ważne, od razu do głowy przyszły nam telefony komórkowe. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt, aby przybliżyć temat energii odnawialnych  W taki sposób zrodził się pomysł instalacji stacji solarnych. Smartfony służą nam nie tylko do komunikacji, ale również jako karty płatnicze czy dokumenty, dlatego tak ważna jest możliwość korzystania z dostępnych funkcji, nie martwiąc się o spadający poziom naładowania baterii – powiedział Maksym Domkowski. Koszt instalacji jednej stacji to przeszło 12 tys. zł. Pomysłodawcy zwrócili się o wsparcie do wielu instytucji, organizacji i przedsiębiorstw - również do Prezydenta Miasta. Janusz Stankowiak w ramach inicjatywy lokalnej wsparł projekt licealistów pn. „PODpunkt” kwotą 2 tys. zł. Uczniowie dzięki swoim przekonaniom, uporowi, ciężkiej pracy i konsekwencji zebrali środki na zakup nie tylko jednej ale dwóch stacji. - Naszym celem jest promocja zielonej energii poprzez ukazanie jej zalet. Wpadliśmy na ten pomysł, ponieważ uważamy, że darmowe korzystanie z energii wyprodukowanej w sposób bezpieczny dla środowiska, może być dobrym sposobem na przekonanie do niej mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Natomiast coraz powszechniejsze korzystanie z OZE pozytywnie wpływa na jakość otaczającego nas środowiska. Dodatkowo awaryjne źródło zasilania naszych telefonów może umożliwić nam wezwanie pomocy czy wykonanie płatności mobilnej w sytuacji, gdy bateria zawiedzie – wyjaśnia dalej Maksym. Uczniowie nie poprzestali na zakupie i montażu miejskich stacji solarnych. Poszli zdecydowanie dalej. Wychodząc z założenie, że edukacja i rozbudzanie świadomości młodych ludzi ma ogromny wpływ na styl i jakość ich życia, przygotowali prelekcję na temat odnawialnych źródeł energii i ekologii. Prelekcja była częścią całego projektu. W czwartek, 3 marca, dzięki uprzejmości Starogardzkiego Centrum Kultury, na wykład do kina Sokół zaprosili uczniów szkół średnich w Starogardzie Gdańskim. Dodatkowo współpraca z AJA Studio zaowocowała tym, że całe wydarzenie było transmitowane na dedykowanym projektowi fanpage'u na Facebooku  @PODpunkt. Prelekcja w kinie Sokół pn." Odnawialne źródła energii" przygotowana przez Maksyma Domkowskiego i Antoniego Rogowskiego - uczniów I LO - Naszą prelekcję łącznie obejrzało ponad 900 osób. Temat "miasta gąbki" i inwestycji z zakresu OZE w powiecie pomogli nam przybliżyć zaproszeni goście – pani Anna Lembicz, ze Stowarzyszenia Starogard 2030 oraz wicestarosta Patryk Gabriel, za co im bardzo dziękujemy. Na pewno nie poprzestaniemy na tym jednym projekcie. Temat jest zbyt ważny. Trzeba o nim mówić jak najwięcej  – dodał Antoni Rogowski. Przy okazji spotkania w kinie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR-Wik na swoim stoisku pod hasłem „ Wprowadzamy nowa modę, wszyscy piją z kranu wodę”, zachęcało młodzież do picia wody z kranu.

Galeria zdjęć

Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.