Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Podładuj się w PODpunkcie

W Starogardzie pojawiły się dwie stacje solarne. Jedna stanęła w Parku Nowe Oblicze, druga w okolicy dworca PKP. Umożliwiają bezpłatne ładowanie smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Na pomysł, by je zainstalować, wpadli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego: Maksym Domkowski i Antoni Rogowski. Dzięki inicjatywie dwóch starogardzian, uczniów I LO - Maksyma i Antoniego w Starogardzie Gdańskim, pojawiły się dwie stacje solarne. Jedna stanęła w okolicy dworca PKP, druga - w Parku Nowe Oblicze. Obie umożliwiają bezpłatne ładowanie smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych i znajdują się w miejscach, przez które przewija się sporo młodych ludzi. Maksym Domkowski wyjaśnia młodzieży zasady działania stacji - Obracamy się głównie wśród młodzieży, dla której ważny powinien być temat ochrony środowiska, chociażby ze względu na przyszłe warunki, w jakich przyjdzie nam żyć. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób najlepiej dotrzeć do rówieśników z naszymi działaniami. Myśląc o tym, co każdy z nas posiada i co obecnie jest dla niego ważne, od razu do głowy przyszły nam telefony komórkowe. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt, aby przybliżyć temat energii odnawialnych  W taki sposób zrodził się pomysł instalacji stacji solarnych. Smartfony służą nam nie tylko do komunikacji, ale również jako karty płatnicze czy dokumenty, dlatego tak ważna jest możliwość korzystania z dostępnych funkcji, nie martwiąc się o spadający poziom naładowania baterii – powiedział Maksym Domkowski. Koszt instalacji jednej stacji to przeszło 12 tys. zł. Pomysłodawcy zwrócili się o wsparcie do wielu instytucji, organizacji i przedsiębiorstw - również do Prezydenta Miasta. Janusz Stankowiak w ramach inicjatywy lokalnej wsparł projekt licealistów pn. „PODpunkt” kwotą 2 tys. zł. Uczniowie dzięki swoim przekonaniom, uporowi, ciężkiej pracy i konsekwencji zebrali środki na zakup nie tylko jednej ale dwóch stacji. - Naszym celem jest promocja zielonej energii poprzez ukazanie jej zalet. Wpadliśmy na ten pomysł, ponieważ uważamy, że darmowe korzystanie z energii wyprodukowanej w sposób bezpieczny dla środowiska, może być dobrym sposobem na przekonanie do niej mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Natomiast coraz powszechniejsze korzystanie z OZE pozytywnie wpływa na jakość otaczającego nas środowiska. Dodatkowo awaryjne źródło zasilania naszych telefonów może umożliwić nam wezwanie pomocy czy wykonanie płatności mobilnej w sytuacji, gdy bateria zawiedzie – wyjaśnia dalej Maksym. Uczniowie nie poprzestali na zakupie i montażu miejskich stacji solarnych. Poszli zdecydowanie dalej. Wychodząc z założenie, że edukacja i rozbudzanie świadomości młodych ludzi ma ogromny wpływ na styl i jakość ich życia, przygotowali prelekcję na temat odnawialnych źródeł energii i ekologii. Prelekcja była częścią całego projektu. W czwartek, 3 marca, dzięki uprzejmości Starogardzkiego Centrum Kultury, na wykład do kina Sokół zaprosili uczniów szkół średnich w Starogardzie Gdańskim. Dodatkowo współpraca z AJA Studio zaowocowała tym, że całe wydarzenie było transmitowane na dedykowanym projektowi fanpage'u na Facebooku  @PODpunkt. Prelekcja w kinie Sokół pn." Odnawialne źródła energii" przygotowana przez Maksyma Domkowskiego i Antoniego Rogowskiego - uczniów I LO - Naszą prelekcję łącznie obejrzało ponad 900 osób. Temat "miasta gąbki" i inwestycji z zakresu OZE w powiecie pomogli nam przybliżyć zaproszeni goście – pani Anna Lembicz, ze Stowarzyszenia Starogard 2030 oraz wicestarosta Patryk Gabriel, za co im bardzo dziękujemy. Na pewno nie poprzestaniemy na tym jednym projekcie. Temat jest zbyt ważny. Trzeba o nim mówić jak najwięcej  – dodał Antoni Rogowski. Przy okazji spotkania w kinie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR-Wik na swoim stoisku pod hasłem „ Wprowadzamy nowa modę, wszyscy piją z kranu wodę”, zachęcało młodzież do picia wody z kranu.

Galeria zdjęć

Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna Miejska stacja solarna
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności