Wspólnie uczciliśmy pamięć tych, którzy walczyli o wolną Polskę
8 maja w Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Był to dzień refleksji nad bohaterstwem, odwagą i poświęceniem tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny oraz przyszłość kolejnych pokoleń.
Przy Pomniku Walki i Męczeństwa lat 1939–1945 mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz samorządowych oraz miejskich instytucji oddali hołd ofiarom wojny i wszystkim bohaterom tamtych tragicznych wydarzeń. W imieniu władz miasta kwiaty złożyli Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak oraz radny Rady Miasta Artur Cybula.
- Dzisiejsza rocznica to nie tylko kartka z kalendarza. To moment, w którym składamy hołd tym, którzy nie doczekali świtu wolności. To podziękowanie dla pokolenia Kolumbów, które zamiast planować swoją przyszłość, musiało chwycić za broń - wygłosił w przemówieniu prowadzący uroczystość - Grzegorz Szynkowski z Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta. Modlitwę w intencji ofiar wojny odmówił ks. Patryk Wysota, wikariusz Parafii pw. św. Mateusza. O podniosłą i wzruszającą oprawę muzyczną zadbał Chór Sicut Avis, którego występ nadał wydarzeniu wyjątkowy charakter.
Obchody były okazją do wspólnego zatrzymania się nad historią oraz wyrażenia wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili życie dla wolnej Polski. Pamięć o ich odwadze i cierpieniu pozostaje ważnym elementem lokalnej i narodowej tożsamości.

