W hołdzie Powstańcom Warszawskim
1 sierpnia w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego punktualnie o godz. 17.00 w tzw. godzinę „W” mieszkańcy Starogardu Gdańskiego, harcerze i władze miasta przy Pomniku Poległych i Zamordowanych Harcerzy pieśniami powstańczymi uczcili pamięć sierpniowych wydarzeń 1944 roku.
Jak zawsze przy takich okazjach puszczona została „iskra przyjaźni”.
Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak oraz radny Rady Miasta Zbigniew Kotlewski oddają hołd poległym w Powstaniu Warszawskim.
Prezydent Starogardu Gdańskiego pod Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy zapalił znicz. Towarzyszył mu radny Rady Miasta Zbigniew Kotlewski. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie prowadziła komendant Hufca ZHP w Starogardzie Gdańskim Angelika Siemieńska. - Widząc tutaj tylu młodych ludzi, wiem, że pamięć o Powstańcach Warszawskich będzie żyła jeszcze bardzo długo. To im się od nas należy. Spotykamy się w miejscu wyjątkowym. Takim, które upamiętnia starogardzkich harcerzy, jacy również zginęli za naszą wolność - mówiła Angelika Siemieńska.
Fot. Małgorzata Rogala
Pamiętamy!
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40–50 tys. Powstańców. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. osób, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.
Jak zawsze przy takich okazjach puszczona została „iskra przyjaźni”.
Uczcili pamięć poległych
Mieszkańcy Starogardu wspólnie z prezydentem Januszem Stankowiakiem oraz harcerzami uczcili pamięć poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku. Na pamiątkę sierpniowych wydarzeń zaśpiewali m.in. „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, czy „Hymn Szarych Szeregów”.
Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak oraz radny Rady Miasta Zbigniew Kotlewski oddają hołd poległym w Powstaniu Warszawskim.
Prezydent Starogardu Gdańskiego pod Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy zapalił znicz. Towarzyszył mu radny Rady Miasta Zbigniew Kotlewski. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie prowadziła komendant Hufca ZHP w Starogardzie Gdańskim Angelika Siemieńska. - Widząc tutaj tylu młodych ludzi, wiem, że pamięć o Powstańcach Warszawskich będzie żyła jeszcze bardzo długo. To im się od nas należy. Spotykamy się w miejscu wyjątkowym. Takim, które upamiętnia starogardzkich harcerzy, jacy również zginęli za naszą wolność - mówiła Angelika Siemieńska.
Fot. Małgorzata Rogala

