Upamiętniliśmy rocznicę śmierci Andrzeja Grubby
Od lewej: brat Andrzeja Grubby Jerzy; wiceprezydent Starogardu Tadeusz Błędzki, mama tenisisty Ludomira Grubba, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski, dyrektor OSiR-u Marzena Klein oraz sąsiadka pani Ludomiry.
Nazywany "Czarodziejem Rakietki", utalentowany tenisista urodził się 14 maja 1958 r. w Brzeźnie Wielkim niedaleko Starogardu Gdańskiego. Karierę tenisisty stołowego zaczynał jako 14-latek w klubie Neptun Starogard. Potem grał w AZS Uniwersytet Gdański, AZS-AWF Gdańsk, a od 1985 do 1987 r. w niemieckim TTC Zugbruecke Grenzau. Na zakończenie kariery zawodniczej wrócił do AZS-AWF Gdańsk.
- Występy przy stole zakończył w 1998 r. Był i czuł się sportowcem spełnionym. To dla niego ludzie przychodzili do hal, oglądać tenis stołowy. Wszyscy go znali, pamiętali i lubili - wspominała mama pana Andrzeja Ludomira Grubba.
Mama pana Andrzeja Ludomira Grubba.
- To był naprawdę wybitnie utalentowany zawodnik. Wzruszający jest fakt, że wspominamy go dosłownie chwilę przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich, w których startował aż trzykrotnie: Seul (1988), Barcelona (1992), Atlanta (1996) - dodał wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz zastępca przewodniczącej Komisji Sportu Marek Jankowski.
Na swoim koncie Andrzej Grubba miał też między innymi: 15 medali Mistrzostw Świata i Europy oraz Pucharu Świata. Dwukrotnie był finalistą tych rozgrywek oraz zwycięzcą turnieju Europa TOP-12. 26 razy zdobył Mistrzostwo Polski. Został zwycięzcą plebiscytu czytelników „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski (1984), laureatem nagrody ministra spraw zagranicznych (1986), Fair Play PKOL (1988) oraz „Czerwonej Róży” dla najlepszego sportowca studenta. Odznaczono go m.in. trzykrotnie złotym Medalem za wybitne osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł w 2005 r., w wieku 47 lat, po walce z ciężką chorobą. W 2010 r. Rada Miasta pośmiertnie nadała Andrzejowi Grubbie honorowe obywatelstwo Miasta Starogard Gdański.
Fot. Małgorzata Rogala

