Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Starogard miastem monitorowanym

Starogard Gdański od 2001 roku monitorowany jest przez Komendę Powiatową Policji. Od poniedziałku 3 grudnia miasto obserwuje również Straż Miejska. Niedawno na wjazdach do Starogardu pojawiły się tablice informujące o tym, że miasto jest objęte monitoringiem. W tej chwili w mieście działa 27 kamer, w przyszłym roku i latach kolejnych ich liczba wzrośnie do ok. 100. Funkcjonujący od roku 2001 monitoring wizyjny miasta Starogard Gdański niejednokrotnie przyczynił się do usprawnienia postępowań dowodowych i innych oraz ujawnienia sprawców przestępstw i wykroczeń. Dzięki niemu np. ujawniono osobę, która latem uszkodziła wiatę w Parku Nowe Oblicze. Koszt jej naprawy wyniósł 18 tys. zł. Ze względu na to, że sprawca nie miał ukończonych 17 lat, do jej zapłacenia zobowiązani zostali rodzice sprawcy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie kamery rejestrujące. W nowej siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Kolejowej w Starogardzie Gdańskim znajduje się specjalne pomieszczenie z czterema dużymi ekranami, na których dyżurni obserwują miasto Do tej pory piecze nad miejskim monitoringiem sprawowała wyłącznie Komenda Powiatowa Policji. Obserwowała m.in. Rynek, ul. Kościuszki, Kanałową czy Park Nowe Oblicze. Od 3 grudnia 2018 oku miasto zaczęła monitorować Straż Miejska. W jej nowej siedzibie przy ul. Kolejowej znajduje się specjalne pomieszczenie z czterema dużymi ekranami, na których dyżurny obserwuje: Aleję Wojska Polskiego, ulice: Kolejową, Hillar, Gdańską oraz Dworzec PKP. Funkcjonariusze widzą też wszystkie skrzyżowania w okolicy, przejazd kolejowy oraz nowe rondo na ul. Gdańskiej. Kontrola śródmieścia wraz z przyległymi ulicami, którą sprawuje Policja, docelowo ma być również przekazana do SM w Starogardzie Gdańskim. Nowe kamery szerokokątne zainstalowane zostały na Rynku , Alei Wojska Polskiego, przy Dworcu PKP i na pobliskich skrzyżowaniach. - Obecnie teren miasta monitorowany jest przez 11 dzienno-nocnych kamer obrotowych oraz 16 kamer szerokokątnych – powiedział Marek Marquardt – Koordynator ds. Monitoringu Gminy Miejskiej Starogard Gdański. - Ich lokalizacje nie są przypadkowe. Kamery zainstalowano w miejscach, w których najczęściej dochodzi do naruszenia prawa. Wybrano je na podstawie analizy mapy zagrożeń. Zgodnie z planem władz miasta - poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców oraz mienia publicznego - do 2020 roku kamer w Starogardzie Gdańskim ma być blisko sto. - Wszystkie miejsca publiczne – ważne z punktu widzenia życia społecznego, będą obserwowane przez Straż Miejską. Dzięki temu zwiększy się poczucie bezpieczeństwa starogardzian w tych obszarach  - powiedział Zbigniew Toporowski Sekretarz Miasta. – Chuligani przyzwyczaili się do bezkarności. Od teraz muszą się liczyć z tym, że każdy ich wybryk będzie karany, jak nie grzywną czy inną sankcją karną, to przynajmniej będą musieli pokryć koszty naprawy wyrządzonej szkody. Władze miasta Starogard Gdański stawiają na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i ochronę mienia publicznego. Tylko od poniedziałku 3 grudnia, za pośrednictwem urządzeń wizyjnych funkcjonariusze straży miejskiej ujawnili kilkanaście wykroczeń, na które składają się przede wszystkim czyny zabronione, które należą do najczęściej zgłaszanych przez mieszkańców. Mowa o wykroczeniach przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji oraz te nie mniej bulwersujące, czyli społecznie uciążliwe (spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, żebractwo, nieobyczajne wybryki). Funkcjonariusze SM wobec osób, popełniających wykroczenia, stosują pouczenia, mandaty karne bądź też sporządzają wnioski do sądu o ukaranie. - Przepisy są po to, by je przestrzegać. Pozostawienie pojazdu np. w sposób uniemożliwiający przejście osobom pieszym, na miejscu dla osoby niepełnosprawnej, bądź na terenie zielonym, nie może uzasadniać argument typu: ”nie miałem/am gdzie zaparkować.” Nie tylko prawo, ale i kultura wymaga, by nie utrudniać korzystania z drogi innym jej uczestnikom, zwłaszcza, gdy robimy to dla własnej wygody, świadomi grożących sankcji karnych za ten czyn – mówi komendant SM Jarosław Cysarczyk. Straż Miejska obserwuje miasto na czterech dużych monitorach. Mimo wciąż rosnącej świadomości społecznej „mistrzów parkowania” wciąż nie brakuje. Monitoring ma służyć funkcjonariuszom, do poprawienia tej sytuacji. Podobnie sprawa się ma z „piciem pod chmurką”. - Pomimo sukcesywnego informowania obywateli o skutkach naruszenia norm prawnych, niestety nadal często odnotowujemy zjawisko spożywania alkoholu w miejscach zabronionych – dodaje Komendant Straży. - Są osoby, które robią to notorycznie. W efekcie codziennie trzeba sprzątać pozostawione na chodnikach butelki i puszki, a w bardziej ekstremalnych przypadkach napotykać „zmęczone nieumiarkowanym wypoczynkiem” osoby, których położenie pod względem estetycznym i moralnym daje zazwyczaj wiele do życzenia. Idea działania monitoringów miejskich ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Ci pierwsi opowiadają się za spokojem i porządkiem publicznym, gdyż wymagając od siebie poszanowania prawa, oczekują takiego zachowania również od innych. Pozostali, zagorzali krytycy tego typu urządzeń zawsze będą na „nie”, bowiem kto uzna za przyjemne, kiedy zostanie złapany na tzw. „gorącym uczynku”. Tak, czy inaczej, od 3 grudnia kierowy wjeżdżający do miasta  są informowani, że Starogard Gdański jest miastem monitorowanym. Na wjazdach do Starogardu kierowcy informowani są o tym, że miasto jest monitorowane.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.