Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Rozmawiali o bieżących potrzebach i planach na przyszłość

Blisko 100 mieszkańców Alei Wojska Polskiego i okolic przyszło na pierwsze spotkanie z prezydentem miasta Januszem Stankowiakiem w nowej kadencji. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 3 czerwca w odrestaurowanej sali dworca PKP na piętrze. Zainicjował je radny Rady Miasta Wojciech Pielecki. Plany dotyczące remontów i modernizacji ulic, dojazdów do bloków, poprawy lokalnej infrastruktury, budowy chodników, zagospodarowania prywatnych terenów naprzeciwko dworca, bezpieczeństwa w dzielnicy oraz co stanie się z parkiem kolejowym najbardziej interesowały mieszkańców Alei Wojska Polskiego i okolic podczas poniedziałkowego spotkania. Inicjatorem spotkania mieszkańców AWP i okolic z władzami miasta był radny Wojciech Pielecki Ze strony władz miasta uczestniczyli w nim prezydenci: Janusz Stankowiak, Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, naczelnicy Wydziałów: Techniczno-Inwestycyjnego Janusz Karczyński oraz Ochrony Środowiska Sebastian Braurer, a także Marek Marquardt – pracownik Straży Miejskiej, zajmujący się obsługą miejskiego systemu monitoringu. od lewej: Wiceprezydent Maciej Kalinowski, radny Rady Miasta Wojciech Pielecki, prezydent Janusz Stankowiak i wiceprezydent Tadeusz Błędzki Rozmowa odbyła się wedle planu, który przygotował inicjator spotkania radny Wojciech Pielecki. Przewodniczący Komisji Infrastruktury podkreślił, że zamierza kontynuować bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami w tej kadencji i na bieżąco informować ich o działaniach podejmowanych przez Miasto w ich dzielnicy. Przy okazji podziękował wszystkim, którzy obdarzyli go zaufaniem i zagłosowali na niego w ostatnich wyborach samorządowych. Za głosy poparcia mieszkańcom podziękował również prezydent maista Janusz Stankowiak. - Przed nami wiele nowych zadań, nowych wyzwań, ale na pewno dalej konsekwentnie - będziemy działać, aby ta dzielnica zmieniała się, rozwijała i piękniała – powiedział prezydent. – Bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami, to ważny element strategii budowania społeczeństwa obywatelskiego. Dziękuję panu radnemu Wojciechowi Pieleckiemu, że kontynuuje te spotkania, na które tak licznie Państwo przychodzicie – powiedział prezydent. – Należy się Wam wielki szacunek. Od kilku lat obserwuję Państwa zaangażowanie w sprawy dzielnicy i całego miasta oraz wolę i otwartość na dialog z nami - przedstawicielami władz miasta. Czeka nas wiele nowych zadań i wyzwań. Na pewno dalej konsekwentnie będziemy działać, aby ta dzielnica zmieniała się, rozwijała i piękniała – zakończył prezydent. Podczas spotkania skupiono się głównie na przedstawieniu projektu przebudowy ul. Osiedlowej i budowy nowego połączenia z ul. Kolejową, planach związanych z rozbudową placu zabaw Jacek i Agatka w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego oraz placu przy ul Sadowej w ramach rządowego programu Otwarte Strefy Aktywności, a także utwardzeniu płytami Yomb ulicy Kryzana, stanu bezpieczeństwa w miescie, programu czyste powietrze i planch związanych z budową pomnika gen. Józefa Hallera Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego przedstwił projekt modernizacji ulicy Osiedlowej Najważniejszy temat spotkania - projekt przebudowy ulicy Osiedlowej wraz z budową nowej drogi łączącej ulicę Osiedlową z ulicą Kolejową - przedstawił Naczelnik WTI Janusz Karczyński. Poinformował zebranych, że modernizacja ulicy Osiedlowej obejmuje cały przebieg drogi od ulicy Skarszewskiej do Alei Wojska Polskiego wraz z budową parkingu między ulicami Osiedlowa i Kolejową. – Ponieważ planujemy zwiększyć zakres budowy o nowe oświetlenie przestrzeni publicznej pomiędzy blokami projekt wymaga uzupełnienia. Jak tylko zostanie ukończony Miasto wystąpi o pozwolenie na budowę – powiedział Naczelnik. – Modernizacja dotyczyć będzie jezdni oraz chodników. Szacunkowy koszt to ok. 2,5 mln zł, a przewidywany termin realizacji to lata 2020-2022. Naczelnik zaprosił też wszystkich zainteresowanych projektem do indywidualnych rozmów w Wydziale. Wiceprezydent Maciej Kalinowski przypomniał, że Budżet Obywatelski w mieście działa od 5 lat. – Rozpoczęliśmy właśnie jego 6 edycję. Podobnie jak w latach ubiegłych Państwo sami zadecydujecie na co wydamy 1 mln zł. – powiedział. Zachęcił też wszystkich do głosowania na zgłoszone projekty, informując, że głosowanie potrwa od 17 do 30 czerwca. Wiceprezydent Maciej Kalinowski zachęcił mieszkańców do głoswania na projkety BO 2020 w dniach 17-30 czerwca Radny Pielecki przedstawił też projekt do Budżetu Obywatelskiego, w którym stara się o uzupełnienie placu zabaw Jacek i Agatka o nowe sprzęty do zabawy dla dzieci za 190 tys. zł. Jednocześnie zaprosił dzieci wraz z rodzicami na piknik rodzinny 17 czerwca, który planuje zorganizować na placu zabaw przy ul. Grunwaldzkiej. Poinformował też zebranych, że miasto otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę Otwartych Stref Aktywności. – W naszej dzielnicy powstaną dwie strefy podstawowa i rozszerzona. Plac zabaw Jacek i Agatka zostanie wzbogacony o siłownie plenerową oraz strefę relaksu, a przy ul. Sadowej dodatkowo oprócz siłowni i miejsca do odpoczynku, istniejący plac zabaw rozbudowany zostanie o urządzenia sprawnościowe – poinformował uczestników spotkania. Przy ul. Sadowej powstanie rozszerzona wersja  OSA (Otwartego Obszaru Aktywności) Prezydent Janusz Stankowiak przypomniał zebranym, że wraz z nową kadencją rozszerzył program utwardzania dróg gruntowych płytami Yomb. – Już w tym roku na to zadanie przeznaczyliśmy 2 mln zł w budżecie. To pozwoli utwardzić w roku ok. 10 dróg - w tym roku m.in. ulicę Kryzana w obszarze Państw dzielnicy. Koszt budowy 100 metrów drogi z całą infrastrukturą podziemną to blisko 800 tys. zł. Miasta nie stać na przebudowę wszystkich ulic, dlatego wybraliśmy rozwiązanie tymczasowe, które w wielu obszarach miasta rozwiąże problem kurzu i błota na drogach nieutwardzonych. Dzięki temu programowi w okresie 5 lat powinniśmy uporać się z problemem globalnie – dodał prezydent. Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono kwestiom bezpieczeństwa w mieście oraz programowi czyste powietrze. Naczelnik WOŚ Sebastian Brauer wyjaśnił zasady ubiegania się o dotację lub pożyczkę na wymianę starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizację budynków. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska - Sebastian Braurer - O dotację mogę ubiegać się osoby fizyczne - właściciele domów jednorodzinnych – powiedział naczelnik. – Wnioski należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wysokość dotacji zależy od wielkości dochodów na jedną osobę w gospodarstwie. Można uzyskać zwrot na poziomie od 30 do 90% kosztów kwalifikowanych, które mieszczą się w przedziale od 7 do 53 tys. zł. Dodatkowo można ubiegać się o preferencyjną pożyczkę oprocentowaną do 2,5 % w skali roku – dodał. Istotnym elementem dyskusji z mieszkańcami była też kwestia zanieczyszczenia powietrza w Starogardzie. Mieszkańcy byli ciekawi, co władze miasta planują w tej kwestii zrobić. W spotkaniu z władzami miasta uczetsniczło blisko 100 mieszkańców Alei Wojska Polskiego i okolic - Niebawem w Starogardzie pojawi się 10 czujników, które na bieżąco będą monitorować stan zanieczyszczenia powietrza w mieście – wyjaśnił dalej Sebastian Brauer – Czujniki zainstalowane zostaną w ramach jednego ze zwycięskich projektów tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. W Starogardzie Gdańskim problem z niską emisją występuje głównie na skutek rosnącej liczby samochodów oraz faktu, że w mieście ciągle jest duża grupa osób – właścicieli domów jednorodzinnych, którzy korzystają z pieców węglowych. Dodatkowo miasto zgłosiło problem, na który odpowiedziała Politechnika Gdańska. - Prawdopodobnie rozpoczniemy z nią współpracę i uruchomimy pilotażowy projekt pomiaru emisji szkodliwych pyłów PM10 – dodał wiceprezydent Tadeusz Błędzki. Wszystkie techniczne kwestie wyjasnił mieszkańcom wiceprezydent tadeusz Błędzki Kwestie bezpieczeństwa związanego z pojawieniem się w miecie miejskiego systemu monitoringu omówił pracownik Straży Miejskiej Marek Marquardt. – Obecnie do miejskiego systemu monitoringu podłączone są 43 kamery, które monitorują miasto całą dobę – powiedział pracownik odpowiedzialny za obsługę monitoringu. - Kamery usytuowane są w newralgicznych miejscach komunikacyjnych, obejmują Aleję Wojska Polskiego, ulicę Hillar, rondo na ulicy Gdańskiej, ul. Kanałową i Rynek. W najbliższym czasie do sieci wpięte zostaną kamery na Stadionie Miejskim oraz w Parku Nowe Oblicze. Również park miejski po zakończeniu jego modernizacji objęty zostanie miejskim systemem monitorowania. Planujemy tam instalację 11 kamer. Podobnie ulica Kopernika oraz plac Koszarowy po remoncie będą monitorowane. Miasto zamierza też rozbudować system i umieścić kamery na placach zabaw i w skateparku – zakończył Marek Marquardt. Mieszkańcy  zadawali wiele pytań w sprawie jakości powietrza i bezpieczeństwa w mieście.  Mieszkańców ciekawiło, ile zdarzeń ujawniono poprzez monitoring i jak wygląda współpraca miejskiego systemu z policją, strażą i sądem. Na koniec spotkania prezydent poinformował o planie budowy pomnika gen. Józefa Hallera na placu przed dworcem PKP po lewej stronie Alei Wojska Polskiego. - W 2020 roku obchodzić będziemy 100.rocznicę powrotu Starogardu do macierzy. Z tej okazji powołałem Komitet Organizacyjny obchodów tego święta, który składa się z przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, jednostek kultury i sportu, rad społecznych, szkół oraz mieszkańców. Komitet jednoznacznie wskazał, że najbardziej zasłużoną dla przyłączenia miasta do Polski i tym samym najbardziej godną postacią, zasługującą na to, aby w Starogardzie stanął jej pomnik, jest właśnie gen. Józef Haller. Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta radni podjęli uchwałę w sprawie lokalizacji pomnika. W najbliższym czasie przeprowadzimy konkurs na jego koncepcję – poinformował prezydent. Dużo emocji wywołał temat sposobu zagospodarwoania terenów prywatnych w okolicy dworca i AWP Mieszkańcy zapytali też o park kolejowy, czy jest szansa na jego zagospodarowanie. Prezydent wyjaśnił, że ten teren należy do prywatnego właściciela, który  nie zgadza się na jego zamianę na inną działkę, a cena sprzedaży, jaką proponuje miastu, jest nie do przyjęcia. Prezydent przypomniał, że już na poprzednim spotkaniu informował, że Miasto ma pomysł na zagospodarowanie części tego obszaru. – Wykorzystamy prawo, które pozwala nam na przejęcie części terenu w związku z koniecznością budowy drogi wewnętrznej, łączącej ulicę Osiedlową z ulicą Kolejową. Projekt tego zadania przedstawił na początku spotkania naczelnik Janusz Karczyński – zaznaczył prezydent. Jeśli chodzi o prywatny teren po drugiej stronie Alei Wojska Polskiego prezydent poinformował mieszkańców, że jego właścicielem jest pani, która zamierza wybudować tam kamienicę. Na większość pytań mieszkańców w kwestiach technicznych odpowiedział wiceprezydent Tadeusz Błędzki. Poinformował m.in., że los parku kolejowego stoi pod znakiem zapytania. Właściciel – PKP nie wyraził zgody na warunki przejęcia terenu przez miasto i prawdopodobnie wystawił ten obszar na sprzedaż. Spotkanie z mieszkańcami AWP i okolic trwało blisko 2 godziny Mieszkańcy dopytywali się również o możliwość zainstalowania na budynku dworca zewnętrznego zegara, dołożenia dodatkowej środkowej poręczy na schodach wejściowych, czy ustawienia wzdłuż Alei i na placu przed dworcem więcej koszów na śmieci. Jeden z uczestników spotkania zgłosił też propozycję uhonorowania w sposób szczególny pierwszego polskiego burmistrza Starogardu Jana Buchholza. Prezydent zobowiązał się do przemyślenia i sprawdzenia zgłoszonych problemów i pomysłów oraz poinformowania mieszkańców o podjętych decyzjach na następnym spotkaniu.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.