I Ty możesz uratować życie. Kolejny defibrylator w mieście
AED to mały i prosty w obsłudze defibrylator. Może uratować życie, gdy zauważymy osobę nieprzytomną z nagłym zatrzymaniem krążenia. Wydaje komendy głosowe i krok po kroku podpowiada, co robić. Potrafią go obsłużyć i pomóc ofierze - sami mieszkańcy. Od listopada 2018 r. urządzenie znajduje się przy głównym wjeździe na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Jest dostępny 24 godziny na dobę.
- Użycie defibrylatora do reanimacji nieprzytomnej osoby zwiększa jej szanse na przeżycie o 75 proc., pod warunkiem że użyjemy sprzętu w ciągu kilku minut od zatrzymania krążenia – tłumaczy - Adrian Cichawa ratownik medyczny z Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.
Anna Kochanowska - PPdsON , prezydent Janusz Stankowiak i dyrektor Marzena Klein podczas oficjalnego przekazania do użytku siódmego defibrylatora w mieście.
- To małe i proste w obsłudze urządzenia, które ma za zadanie przywrócić akcję serca, umieściliśmy przy głównym wjeździe na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w porozumieniu z firmą Maximus Broker z Torunia – informuje dyrektor OSiR Marzena Klein. - Lokalizacja urządzenia stanowi kluczową rolę ze względu na liczne wydarzenia sportowe i kulturalne, które skupiają w tym miejscu wielu ludzi – dodaje dyrektor.
- Takich urządzeń do ratowania ludzkiego życia będzie w mieście znacznie więcej. Gmina Miejska przyłączyła się do akcji Starostwa Powiatowego "Kociewie nadaje rytm" - powiedział Janusz Stankowiak
- Uznaliśmy, że defibrylator zainstalowany przy wjeździe na stadion, zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo. W razie nagłego zatrzymania krążenia jest gotowy do użycia przez 24 godziny na dobę, jest przenośny i może go obsłużyć każdy – dodał prezydent miasta Janusz Stankowiak. – Zależy nam jako Miastu, aby w przestrzeni publicznej Starogardu było jak najwięcej tego typu urządzeń. Choroby serca i choroby wieńcowe to najczęstsze przyczyny umieralności w naszym społeczeństwie, dlatego w przyszłości planujemy umieścić kolejne urządzenia w różnych lokalizacjach naszego miasta.
Defibrylator znajduje się przy wjeździe na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny
Urządzenie zostało zainstalowane w specjalnej zielonej kapsule ROTAID, oznakowanej międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu oraz znakiem krzyża po prawej stronie. Jego obsługa jest nieskomplikowana i bardzo przejrzysta. Może go użyć osoba bez przeszkolenia medycznego. Defibrylator AED sam analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, kiedy defibrylacja jest wskazana. Przy urządzeniu znajduje się tabliczka z ilustrowaną instrukcją, jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Dodatkowo sposób postępowania wskazywany jest poprzez komendy głosowe wydawane przez urządzenie.
- Należy podkreślić, że użycie defibrylatorów AED jest całkowicie bezpieczne dla poszkodowanego i osoby udzielającej pomocy, postępującej zgodnie z poleceniami głosowymi. Jednakże w prawidłowo zaprojektowanym systemie PAD (Powszechnego Dostępu do Defibrylatorów AED) zaangażowanie służb ratowniczych i ich szybkie powiadomienie dodatkowo zwiększa skuteczność każdej akcji ratującej życie – dodaje lek. Robert Wierzba.
Jeszcze 2 lata temu w Starogardzie w miejscach publicznych były tylko trzy automatyczne, przenośne defibrylatory zewnętrzne. Dziś w mieście jest ich siedem, w powiecie dodatkowe dwa. Osiem z nich zainstalowało w ramach akcji "Kociewie nadaje rytm.” Akcję od września 2016 roku prowadzi Starostwo Powiatowe. Jej ideą jest instalacja publicznie dostępnych defibrylatorów AED na terenie miasta i powiatu.
Do tej pory w ramach akcji „Kociewie nadaje rytm” defibrylatory umieszczono na budynkach:
- Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim przy ul. Kościuszki 17,
- I Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim przy ul. Hallera 34,
- II Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim przy ul. Kościuszki 131,
- Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim przy ul. Paderewskiego 11,
- Technikum w Owidzu, ul. Szkolna 6,
- Centrum Handlowego w Starogardzie Gdańskim przy ul. Zblewska 10c,
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocyplu przy ul. Kociewska 22.
Dla przypomnienia - od końca czerwca 2016 defibrylator AED – jest również dostępny 24 godziny na dobę w Urzędzie Miasta przy ul. Gdańskiej. Znajduje się na parterze w korytarzu, tuż koło windy.
Ósmy defibrylator, zainstalowany przy głównym wjeździe na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny w ramach akcji "Kociewie nadaje rytm”, jest objęty stałym nadzorem kamer. Monitorowany jest stan zużycia baterii, a także temperatura i informacje o otwarciu, czy zamknięciu kapsuły. Urządzenie wraz z osprzętem i monitoringiem kosztowało ponad 10 tys. zł. Sfinansowało je miasto przy udziale firmy Maximus Broker Sp. z o.o. z Torunia.
Dzięki nowemu urządzeniu na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji będzie bezpieczniej.
Anna Kochanowska - PPdsON , prezydent Janusz Stankowiak i dyrektor Marzena Klein podczas oficjalnego przekazania do użytku siódmego defibrylatora w mieście.
- To małe i proste w obsłudze urządzenia, które ma za zadanie przywrócić akcję serca, umieściliśmy przy głównym wjeździe na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w porozumieniu z firmą Maximus Broker z Torunia – informuje dyrektor OSiR Marzena Klein. - Lokalizacja urządzenia stanowi kluczową rolę ze względu na liczne wydarzenia sportowe i kulturalne, które skupiają w tym miejscu wielu ludzi – dodaje dyrektor.
- Takich urządzeń do ratowania ludzkiego życia będzie w mieście znacznie więcej. Gmina Miejska przyłączyła się do akcji Starostwa Powiatowego "Kociewie nadaje rytm" - powiedział Janusz Stankowiak
- Uznaliśmy, że defibrylator zainstalowany przy wjeździe na stadion, zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo. W razie nagłego zatrzymania krążenia jest gotowy do użycia przez 24 godziny na dobę, jest przenośny i może go obsłużyć każdy – dodał prezydent miasta Janusz Stankowiak. – Zależy nam jako Miastu, aby w przestrzeni publicznej Starogardu było jak najwięcej tego typu urządzeń. Choroby serca i choroby wieńcowe to najczęstsze przyczyny umieralności w naszym społeczeństwie, dlatego w przyszłości planujemy umieścić kolejne urządzenia w różnych lokalizacjach naszego miasta.
Defibrylator znajduje się przy wjeździe na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny
Urządzenie zostało zainstalowane w specjalnej zielonej kapsule ROTAID, oznakowanej międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu oraz znakiem krzyża po prawej stronie. Jego obsługa jest nieskomplikowana i bardzo przejrzysta. Może go użyć osoba bez przeszkolenia medycznego. Defibrylator AED sam analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, kiedy defibrylacja jest wskazana. Przy urządzeniu znajduje się tabliczka z ilustrowaną instrukcją, jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Dodatkowo sposób postępowania wskazywany jest poprzez komendy głosowe wydawane przez urządzenie.
- Należy podkreślić, że użycie defibrylatorów AED jest całkowicie bezpieczne dla poszkodowanego i osoby udzielającej pomocy, postępującej zgodnie z poleceniami głosowymi. Jednakże w prawidłowo zaprojektowanym systemie PAD (Powszechnego Dostępu do Defibrylatorów AED) zaangażowanie służb ratowniczych i ich szybkie powiadomienie dodatkowo zwiększa skuteczność każdej akcji ratującej życie – dodaje lek. Robert Wierzba.
Jeszcze 2 lata temu w Starogardzie w miejscach publicznych były tylko trzy automatyczne, przenośne defibrylatory zewnętrzne. Dziś w mieście jest ich siedem, w powiecie dodatkowe dwa. Osiem z nich zainstalowało w ramach akcji "Kociewie nadaje rytm.” Akcję od września 2016 roku prowadzi Starostwo Powiatowe. Jej ideą jest instalacja publicznie dostępnych defibrylatorów AED na terenie miasta i powiatu.
Do tej pory w ramach akcji „Kociewie nadaje rytm” defibrylatory umieszczono na budynkach:
- Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim przy ul. Kościuszki 17,
- I Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim przy ul. Hallera 34,
- II Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim przy ul. Kościuszki 131,
- Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim przy ul. Paderewskiego 11,
- Technikum w Owidzu, ul. Szkolna 6,
- Centrum Handlowego w Starogardzie Gdańskim przy ul. Zblewska 10c,
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocyplu przy ul. Kociewska 22.
Dla przypomnienia - od końca czerwca 2016 defibrylator AED – jest również dostępny 24 godziny na dobę w Urzędzie Miasta przy ul. Gdańskiej. Znajduje się na parterze w korytarzu, tuż koło windy.
Ósmy defibrylator, zainstalowany przy głównym wjeździe na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny w ramach akcji "Kociewie nadaje rytm”, jest objęty stałym nadzorem kamer. Monitorowany jest stan zużycia baterii, a także temperatura i informacje o otwarciu, czy zamknięciu kapsuły. Urządzenie wraz z osprzętem i monitoringiem kosztowało ponad 10 tys. zł. Sfinansowało je miasto przy udziale firmy Maximus Broker Sp. z o.o. z Torunia.
Dzięki nowemu urządzeniu na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji będzie bezpieczniej.

