Oświadczenie Miasta dotyczące planowanych zmian ZF Polpharma w systemie ciepłowniczym
W obliczu pojawiających się w przestrzeni publicznej niejasności dotyczących dalszego funkcjonowania Elektrociepłowni, z usług której korzystają mieszkańcy miasta, zapewniamy, że nikt z Państwa nie pozostanie bez dostawy ciepła.
Priorytetem zarówno Polpharmy, która jest właścicielem Elektrociepłowni, jak i władz miasta, w trosce o mieszkańców, pozostaje zapewnienie ciągłości dostaw energii cieplnej dla wszystkich odbiorców.
Wiadomo nam, że ZF Polpharma w związku z prowadzonymi działaniami na rzecz ograniczania wpływu na środowisko oraz realizacją zobowiązań wynikających z regulacji Unii Europejskiej (w tym m.in. Zielonego Ładu), rozważa odejście od stosowania węgla kamiennego do produkcji energii cieplnej na rzecz mniej emisyjnych rozwiązań, takich jak gaz ziemny i energia elektryczna. Oznacza to, że w kilkuletniej perspektywie możliwa jest likwidacja należącej do Polpharmy elektrociepłowni węglowej.
Obecnie trwają szczegółowe analizy oraz rozmowy z ekspertami branżowymi, mające na celu wypracowanie najkorzystniejszego dla wszystkich stron rozwiązania (w tym również dla indywidualnych i zbiorowych odbiorców ciepła). Zgodnie z zapewnieniem ZP Polpharmy zapewniamy, że żaden ze scenariuszy, który zostanie ostatecznie przyjęty przez właściciela, nie przewiduje ograniczenia dostępu do ciepła dla mieszkańców miasta.
O kolejnych etapach prac w ramach tego projektu będziemy Was informować na bieżąco.
