Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Ofiarom Stanu Wojennego

13 grudnia z okazji 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Władze miasta oraz delegacje najważniejszych instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod Krzyżem na placu przy Muzeum Ziemi Kociewskiej. W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6:00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Uczestnicy uroczystości z okazji 37.rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odśpiewali hymn narodowy. – Jeszcze 12 grudnia przed północą władze komunistyczne rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej uczestniczyło w sumie 70 tysięcy żołnierzy i 30 tysięcy milicjantów, użyto 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów. Do dzisiaj tak zwana „Noc Generała” to jedno z najbardziej pamiętnych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Mówi się przecież nawet, że 13 grudnia 1981 roku był dniem, który zmienił nasz kraj – w okolicznościowym przemówieniu powiedział harcmistrz Wojciech Mokwa ze starogardzkiego hufca ZHP. Harcmistrz Wojciech Mokwa wygłosił okolicznościowe przemówienie. – W sumie w czasie trwania stanu wojennego internowano ponad dziesięć tysięcy osób. Przeprowadzono ponad sto pięćdziesiąt tysięcy tak zwanych „rozmów ostrzegawczych”. Nie ukazywało się wiele tytułów prasowych. Ten trudny okres przyniósł wiele ofiar, w tym kilkadziesiąt śmiertelnych, które zginęły z rąk milicji i SB. Co roku, 13 grudnia czcimy ich pamięć, bo to właśnie tym ludziom zawdzięczamy naszą dzisiejszą wolność – dodał Wojciech Mokwa. Ksiądz dziekan Józef Pick odmówił modlitwę za ofiary stanu wojennego. Ks. dziekan Józef Pick odmówił modlitwę za wszystkich pokrzywdzonych w tym trudnym dla Polski czasie, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Krzyżem. Po uroczystości wszyscy udali się do kościoła pw. św. Mateusza, gdzie odprawiona została Msza Św. w intencji ofiar stanu wojennego. Fot. Magdalena Dalecka

Galeria zdjęć

37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego 37.rocznica wprowadzenia stanu wojennego
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności