Miasto wspiera lokalne inicjatywy sportowe, edukacyjne i kulturalne
Sport, edukacja, integracja i kultura – to główne obszary działań lokalnych inicjatyw, które otrzymały wsparcie finansowe z budżetu miasta. Dofinansowanie trafiło m.in. na zawody „Laser Run”, „Niebieskie Igrzyska” promujące wiedzę o autyzmie, ekologiczny projekt „Zielona mapa”, integracyjne zawody „Wózkowo-sportowo”, szkolenia taneczne oraz warsztaty orkiestr dętych. Łączna kwota wsparcia wyniosła 14 tysięcy złotych.
Boisko piłkarskie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 po raz ósmy połączy pokolenia za sprawą zawodów „Laser Run”. To impreza dla aktywnych fizycznie w każdym wieku. Pomysłodawcy chcą zachęcać i aktywizować osoby dyscyplinami sportowymi wchodzącymi w skład pięcioboju nowoczesnego jak bieganie i strzelanie. Kwota wsparcia wyniosła 5000 złotych.
„Niebieskie Igrzyska” to inicjatywa skierowana do uczniów klas 1-3 społeczności szkoły nr 8. Jej celem jest promowanie świadomości na temat autyzmu poprzez aktywność sportową i wspólną zabawę. W ramach wydarzenia organizowane są zajęcia sportowe. Poprzez gry ruchowe, ćwiczenia zespołowy i rozmowy, uczniowie uczą się empatii, akceptacji różnorodności oraz zrozumienia potrzeb osób w spektrum autyzmu. Integralną częścią inicjatywy jest także przeprowadzenie II niebieskiego Turnieju Szachowego. Inicjatywę dofinansowano w kwocie 1500 złotych.
Zielona mapa to młodzieżowa inicjatywa o charakterze edukacyjno – informacyjnym, która ma na celu promowanie postaw ekologicznych, postaw ekologicznych, odpowiedzialnej konsumpcji oraz wspieranie podmiotów działających zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Projekt zakłada prowadzenie działań informacyjnych, współpracę z instytucjami i przedsiębiorcami oraz zwiększenie świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska. Wsparcie z miasta wyniosło 1500 złotych.
VI zawody rekreacyjno – sportowe pn. „Wózkowo-sportowo” odbęda się 10 września. Projekt otwiera przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, w którym liczy się nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim pozytywna energia, uśmiech i wspólne spędzenie czasu. Uczestnicy po raz kolejny udowodnią, że ograniczenia ludzkie są tylko w głowach. Kwota wsparcia wyniosła 3000 złotych.
W celu zapewnienia dobrego przygotowania i rozwoju tańca wśród dzieci, młodzieży oraz seniorów, zainicjowano organizację cyklicznych szkoleń z udziałem czołowych trenerów z Polski. Szkolenie obejmować ma zajęcia dla sportowych par seniorskich, dziecięcych oraz tancerek solo aktualnie trenujących w Klubie Tańca Towarzyskiego Impuls. Dofinansowanie wyniosło 1500 złotych.
Warsztaty orkiestr dętych z zakresu musztry i doskonalenia muzycznego. Organizatorem inicjatywy jest Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury. Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części. Warsztaty z musztry i maszerowania poprowadzi Wojciech Kubik, członek Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, wykształcony dyrygent i wieloletni kapelmistrz Orkiestry Dętej Gminy Szemud. Część druga będzie obejmowała warsztaty ukierunkowane na wspólne muzykowanie, poprawę jakości brzmienia i zgranie zespołów, które przeprowadzą dyrygentki orkiestr – Magdalena Domagalska i Weronika Łopata.
