Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Zapoznali się z projektem budżetu na 2023

Projekt budżetu Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz sytuacja gospodarcza kraju znalazły się w centrum uwagi Rady Gospodarczej. Członkowie spotkali się 7 listopada w starogardzkim magistracie.

W poniedziałek, 7 listopada br. w Urzędzie Miasta obradowała Rada Gospodarcza powołana przez Prezydenta Miasta w styczniu 2019 roku. Członkowie zapoznali się z projektem budżetu miasta na 2023 rok. Szczegóły przedstawił zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. Zastępca Prezydenta Miasta ds Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki

Prawie 40 mln zł na inwestycje

- W 2023 roku dochody planujemy na poziomie 234 mln zł a wydatku na poziomie 247 mln zł. W porównaniu z tym rokiem dochody spadną o ok. 12 mln zł – głownie z tytułu mniejszych wpływów z podatku PIT i CIT. Natomiast wydatki będą mniejsze o ok. 30 mln zł z powodu całkowitego już odebrania gminom świadczenia 500+. W 2023 roku inwestować będziemy mogli dzięki pozyskanym od rządu promesom. W planach są przede wszystkim te inwestycje, które otrzymały obietnice dofinasowania w ramach rządowego programu Polski Ład. Planujemy modernizację ulic Chopina, 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i Chojnickiej, budowę dwóch bloków mieszkalnych na ul. Piastów i Piłsudskiego, przebudowę ulic Dolnej i Zachodniej, Kopicza i Osiedlowej, rozbudowę kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego na Piekiełkach oraz budowę kanalizacji sanitarnej w ulicy Mickiewicza. W przyszłym roku chcemy też zadaszyć targowisko – powiedział Tadeusz Błędzki. Ogólnie w 2023 roku władze miasta planują na inwestycje wydać 39,6 mln zł, z tego 22 mln zł stanowią środki z zewnątrz a 17 mln zł to środki własne w tym zaciągnięty kredyt.  -Niestety musimy zmniejszyć pulę pieniędzy przeznaczonych na utwardzenie dróg gruntowych do 1 mln zł oraz przesunąć realizację dwóch projektów Budżetu Obywatelskiego na rok 2024. W przyszłym roku nie będziemy przeprowadzać naboru wniosków. Oddala się też wizja budowy wieży widokowej i tarasu widokowego jako inwestycje o mniejszym priorytecie - dodał wiceprezydent.  Posiedzenie Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Starogard Gdański

Finasowanie 

Członkowie Rady wyrazili zaniepokojenie, jeśli chodzi o kredytowanie kolejnych inwestycji. Wiceprezydent wyjaśnił im, że w polskich samorządach największe koszty robi oświata - W Starogardzie Gdańskim na poziomie 35 % wartości budżetu. Przy czym kolejne podwyżki wynagrodzeń nauczycieli spowodują kolejny wzrost kosztów dla gmin, bo subwencja rekompensuje tylko płace nauczycieli w szkołach. Koszt płac przedszkolanek gmina musi pokryć z własnych środków. Dlatego, aby nie stracić rządowych dotacji na inwestycje, z powodu niewystarczających dochodów i wzrostu wydatków na zadania celowe, Gmina musi posiłkować się kredytem. - Będziemy zmuszeni zaciągnąć 14 mln zł kredytu – powiedział wiceprezydent. - Dla uspokojenia jednak informuję, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych Gmina może zadłużyć się do 60 % wartości swoich dochodów. Na koniec 2023 roku ten poziom wyniesie 40% - podkreślił Tadeusz Błędzki. Dodał, że w 2014 roku zadłużenie przy znacznie mniejszym budżecie wynosiło 41%. W roku 2018, dzięki gospodarności Prezydenta i dużym dofinasowaniom z Unii, poziom zadłużenia spadł do 28,6 %. Na koniec roku 2022 wyniesie 36%. - Nasze zadłużenie należy do tych średnich. Ważne jest to, że cały czas spłacamy raty kredytu, nie rezygnując przy tym z poprawiania komfortu życia naszych mieszkańców - wyjaśnił na koniec wiceprezydent. Posiedzenie Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Starogard Gdański Dyskusja na poniedziałkowym posiedzeniu Rady skupiła się wyłącznie na problemach finansowych miasta, wyborze pomiędzy koniecznością realizacji powierzonych zadań, a inwestowaniem w rozwój miasta oraz organizacji i zarzadzania inwestycjami drogowymi w mieście.

Miejskie inwestycje

Wiceprezydent Tadeusz Błędzki w dużym skrócie poinformował też członków Rady o stanie zaawansowania obecnie prowadzonych w mieście inwestycji. Zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z ustalonymi harmonogramami. – Odbiór sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 8 planujemy na początek grudnia, a odbiór nowo wybudowanej ulicy Kryzana pod koniec listopada. Rozpoczęliśmy też trzeci etap największej drogowej inwestycji skupionej wokół dawnych Młynów/ – powiedział Tadeusz Błędzki. Kolejne posiedzenie Rady Gospodarczej ustalono na poniedziałek 12 grudnia.  

Galeria zdjęć

Rada Gospodarcza listopad 2022 Rada Gospodarcza listopad 2022 Rada Gospodarcza listopad 2022 Rada Gospodarcza listopad 2022 Rada Gospodarcza listopad 2022 Rada Gospodarcza listopad 2022
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności