Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Wspólna walka o czyste powietrze

1 lutego władze miasta, urzędnicy, przedstawiciele elektrociepłowni oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku spotkali się z mieszkańcami Starogardu, żeby omówić dotyczący nas wszystkich problem stanu powietrza. Debata społeczna pn. „Jakość powietrza atmosferycznego w Starogardzie Gdańskim – stan obecny i przeciwdziałanie jego zanieczyszczeniu” rozpoczęła się od omówienia aktualnego stanu powietrza oraz podjętych działań służących poprawie jego jakości. Wystąpienia przygotowali: kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sebastian Brauer, przedstawicielki Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego: Alina Bartosz oraz Joanna Mospinek, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku: Radosław Rzepecki (Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska) oraz Beata Kujawska (Specjalista z Wydziału Monitoringu), przedstawiciel starogardzkiej Elektrociepłowni: Piotr Nowotny, a także pracownicy GPEC Starogard Gdański. Mówiono m. in. o tym, co do tej pory udało się zrobić w zakresie poprawy jakości powietrza. – Działań samej Gminy Miejskiej jest sporo. Należą do nich chociażby: udział w konkursie pn. „Czyste Powietrze Pomorza”; termomodernizacja budynków użyteczności publicznej; kontrole Straży Miejskiej, dotyczące rodzaju i jakości materiałów spalanych w domowych piecach; ograniczenie ilości wydzielanych do powietrza spalin poprzez: lobbowanie na rzecz budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego; zakup 11 proekologicznych autobusów z normą czystości spalin Euro 6 w I półroczu 2018 roku, a w kolejnych latach plan zakupu autobusów hybrydowych lub elektrycznych; wspieranie elektromobilności poprzez montaż na terenie miasta stacji ładowania pojazdów elektrycznych (pierwsze takie stacje pojawią się w 2018 roku) oraz wprowadzenie darmowego parkowania samochodów elektrycznych w strefie płatnego parkowania i na płatnych parkingach gminnych; rozwój sieci dróg rowerowych oraz rozpoczęcie prac nad systemem roweru miejskiego; wprowadzenie (wzorem Krakowa) darmowej komunikacji miejskiej dla właścicieli samochodów osobowych w dni, w których przekroczony będzie dopuszczalny poziom stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu – mówił Sebastian Brauer, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Jednym z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą Gmina w 2018 roku, w związku z poprawą jakości powietrza, jest wdrożenie gminnego systemu informowania mieszkańców o jego jakości. System będzie działać w oparciu o sieć czujników, które na bieżąco będą mierzyć poziom zanieczyszczeń w powietrzu – stężenie pyłów PM10 i PM2,5. Mieszkaniec za pomocą specjalnej aplikacji lub na dedykowanej stronie internetowej będzie mógł sprawdzić jaki jest aktualny stan powietrza i na tej podstawie planować swoją aktywność w mieście. Czujniki pomogą też dokładniej zidentyfikować źródła odpowiedzialne za złą jakość powietrza. W planach miasto ma zamiar wdrożenie „Mobilnej platformy monitoringu wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów”. Dzięki zastosowaniu drona znacznie skróci się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina, natychmiast zbada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafią do operatora i zostaną zapisane w bazie. Wykrycie szkodliwych gazów i pyłów będzie dowodem na to, że właściciel kontrolowanej nieruchomości do jej ogrzewania używa słabej jakości paliwa stałego lub spala w piecu np. odpady. Zakup drona planowany jest w latach 2018-2019. Przedstawiciele gestorów sieci ciepłowniczych omówili ponadto kwestie związane z rozwojem tych sieci jako element walki ze smogiem. Świadomość społeczna na temat zagrożeń, płynących z zanieczyszczonego powietrza i potrzeba praktykowania proekologicznych zachowań są równie ważne jak konkretne działania skierowane przeciwko tym zanieczyszczeniom. Walka ze smogiem dotyczy wszystkich: władz samorządowych, gestorów sieci, instytucji specjalizujących się w tematyce powietrza i samych mieszkańców. Aby rozbudzić świadomość tych ostatnich miasto organizuje różne społeczno-informacyjne kampanie. Mieszkańcy, którzy wzięli udział w debacie zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest dla każdego z nas stan powietrza, którym oddychamy. Zadawali pytania i proponowali, jak ich zdaniem można byłoby walczyć z problemem smogu. Każda sugestia jest cenna i zostanie wzięta pod uwagę przy planowaniu kolejnych działań w mieście. Fot. Małgorzata Rogala " order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]  

Galeria zdjęć

Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu Debata na temat smogu
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności