Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Wojciech Gdaniec nagrodzony medalem „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”

W dowód uznania za propagowanie i rozpowszechnianie kultury Rada Miasta Starogard Gdański na sesji w dniu 10 kwietnia przyznała medal „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”. Otrzymał go Wojciech Gdaniec wychowawca wielu pokoleń młodzieży kształcącej się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim oraz animator życia muzycznego na terenie naszego miasta. Biorąc pod uwagę 42 letni okres zatrudnienia w PSM I st. w Starogardzie Gd. Pan Wojciech Gdaniec jako wychowawca wielu pokoleń ludzi związanych z szeroko pojętą kulturą, zarówno zawodowo, jak i amatorsko, potrafił zaszczepić muzykę nie tylko w sercach dzieci i młodzieży, ale wśród mieszkańców naszego miasta i powiatu. W dowód uznania Rada Miasta przyznała Panu Wojciechowi specjalne wyróżnienie – medal „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”. Wręczyli go przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz prezydent miasta Janusz Stankowiak. - Czuję się niezmiernie zaszczycony i wzruszony jednocześnie, że zostałem odznaczony i zauważony przez Państwa. Praca jest tym, co człowiek z siebie daje i tym co chce dać z siebie jak najlepiej i najwięcej. Mój los ukierunkował mnie ku edukacji muzycznej, a to spowodowało, że miałem kontakt z dziećmi i młodzieżą, którą mogłem tak pokierować, aby móc ich później zaangażować do dalszej wspólnej pracy i stworzyć coś, co pozwoliłoby im na dalszy muzyczny rozwój już po zakończeniu szkoły - powiedział Wojciech Gdaniec. Od lewej: Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak i Wojciech Gdaniec. Wśród wielu uczniów mgra Wojciecha Gdańca są absolwenci, którzy ukończyli szkoły muzyczne II stopnia oraz uczelnie wyższe, stając się muzykami zawodowymi, spełniającymi swoje artystyczne pasje nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Do jego uczniów zalicza się m.in. Benedykt Odya - polski dyrygent, dr hab. sztuk muzycznych, profesor nadzwyczajny Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i obecnie Prorektor do spraw studenckich i jakości kształcenia tej uczelni. Działania podejmowane przez Wojciecha Gdańca jako nauczyciela szkoły, skutkowały aktywnością muzyczną jego uczniów nie tylko wewnątrz szkoły muzycznej, ale przede wszystkim znajdowały swój wyraz w ich aktywności na terenie miasta Starogard Gdański oraz na terenie całego Powiatu Starogardzkiego w różnych formach życia muzycznego i społecznego. Wychowankowie Wojciecha Gdańca byli i są członkami różnych zespołów muzycznych, orkiestr i chórów, działających na terenie naszego miasta. Od roku 2000 Pan Wojciech Gdaniec prowadzi Orkiestrę Kameralną ,,Pro Simfonica”, której jest założycielem.  Ponadto jest też założycielem i dyrygentem grupy wokalnej pn. ,,Singers Novi”, która podobnie jak "Pro Simfonica" działa przy Starogardzkim Centrum Kultury. Działalność artystyczna, zawodowa i społeczna Pana Wojciecha Gdańca wykracza również daleko poza granice miasta Starogard Gdański. Pan Gdaniec dodatkowo prowadzi Chór emerycki ,,Szpaki”, działający w Skórczu. Jest również wykładowcą w Studium Organistowskim, działającym przy Kurii Biskupiej w Pelplinie.

Wielokrotnie nagradzany

Pan Wojciech Gdaniec jest osobą znaną i cenioną w środowiskach lokalnych na terenie całego Powiatu Starogardzkiego. Za swoje osiągnięcia dydaktyczne otrzymywał liczne nagrody, w tym również dyrektora szkoły muzycznej. Za propagowanie i upowszechnianie kultury, wielokrotnie był nominowany i nagradzany, otrzymując odznaczenia resortowe, jak i nagrody lokalne. Z ważniejszych nagród i wyróżnień warto wymienić następujące: - Odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki ,,Zasłużony Działacz Kultury” (01.07.1993 r.), - Odznaczenie ,,Medal Komisji Edukacji Narodowej” przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej (14.10.1993 r.), - Nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie ,,Nagroda Indywidualna II st.” (27.11.2003 r.), - ,,Złota Odznaka Honorowa” za szczególne zasługi dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (06.09.2015 r.), - Nagroda Prezydenta Miasta Starogard Gdański ,,Wierzyczanka” (Nagroda w dziedzinie kultury 28.01.2018 r.), - Nagroda ,,Medal Złoty za Długoletnią Służbę” Wojewody Pomorski, Pomorskiego, Kuratora Oświaty i Prezydenta Rzeczypospolitej (14.10.2019 r.), - ,,Medal Pamiątkowy za Zasługi” z okazji 100 Rocznicy Powrotu Starogardu Gdańskiego do Państwa Polskiego (29.01.2020 r.). Radni Rady Miasta jednogłośnie przyjęli projekt uchwały w sprawie przyznania medalu „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego” dla Pana Wojciecha Gdańca.

Galeria zdjęć

Medal za zasługi Wojciech Gdaniec Medal za zasługi Wojciech Gdaniec Medal za zasługi Wojciech Gdaniec Medal za zasługi Wojciech Gdaniec Medal za zasługi Wojciech Gdaniec Medal za zasługi Wojciech Gdaniec
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności