Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Unikat w kociewskiej gwarze

21 października w starogardzkim kinie “Sokół” odbyła się uroczysta premiera filmu pt. “Chata” z cyklu “Dawni na Kociewiu”. To pierwszy film w historii w kociewskiej gwarze. Pomysł, scenariusz i reżyseria są autorstwa Mirosława Umerskiego. W role bohaterów wcielili się członkowie Kociewskiej Niezależnej Formacji Teatralnej. Warto podkreślić, że aktorzy nie mieli wcześniejszych doświadczeń scenicznych i dotąd nie stawali przed kamerami. Nie posługiwali się również gwarą kociewską w codziennym życiu. Sceny kręcone były, m.in. w Izbie Regionalnej w Bytoni, w plenerach gminy Zblewo oraz w starej, drewnianej chacie w Kasparusie. Akcja filmu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Opowiada perypetie Władysia i Maryśki - ich dzień powszedni oraz problemy z jakimi zmagali się nasi dziadkowie. "Chata" jest pierwszą częścią cyklu, który będzie składał się z trzech opowieści. Prace nad drugim z filmów już trwają. Opowieści te mają przybliżyć współczesnemu widzowi język, obyczaje oraz realia życia w kociewskiej wsi. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Powiatu Starogardzkiego, Prezydent Miasta Starogard Gdański oraz Wójt Gminy Zblewo. Regina Umerska i Tomasz Graban - To niezwykle ważna produkcja z punktu widzenia nie tylko promocji regionu ale przede wszystkim kultywowania kociewszczyzny i jej gwary. Wspaniałe przedsięwzięcie, w które zaangażowało się tylu niesamowitych ludzi pełnych pasji. W imieniu prezydenta chciałam przekazać gratulacje i podziękowania na ręce reżysera i autora scenariusza pana Mirosława Umerskiego – powiedziała Magdalena Dalecka, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Mirosław Umerski, reżyser i autor scenariusza oraz Magdalena Dalecka, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta. – Film, bardzo potrzebny dla społeczności kociewskiej, niesie ze sobą bardzo istotne przesłanie estetyczne oraz edukacyjne. Przywraca kociewską tożsamość. Dziękuję reżyserowi oraz aktorom za zapał i za to, że nie mając dotychczasowych doświadczeń aktorskich, jako pasjonaci zrealizowali tak dobre przedsięwzięcie, które jest chlubą dla całego Kociewia. Mam nadzieję, że promując kociewskość, będziemy widoczni na mapie województwa pomorskiego i Polski, bo jest to potrzebne nam wszystkim w naszych małych ojczyznach – powiedział Leszek Burczyk, Przewodniczący Rady Gminy Zblewo. Leszek Burczyk, Przewodniczący Rady Gminy Zblewo oraz prowadząca spotkanie Beata Graban. Aby film mógł zaistnieć nie tylko w salach kinowych i świetlicach, aktorzy postanowili przekazać go na ręce dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiego, Mariusza Brodnickiego. Dzięki temu będzie on służył propagowaniu mowy, tradycji i dawnych kociewskich obyczajów wśród Kociewiaków oraz ludzi, którym należy przybliżać historię naszego regionu. Publiczność, licznie zgromadzona w Kinie „Sokół”, po projekcji miała okazję spotkać się z reżyserem i aktorami oraz wysłuchać ciekawych historii związanych z realizacją filmu. Spotkanie poprowadziła Beata Graban. Obsada: Władyś – Tomasz Graban Maryśka – Regina Umerska Kaśka – Weronika Laskiewicz Franc – Mateusz Laskiewicz Babka – Teresa Gajewska Anton – Paweł Orłowski Rozalia – Barbara Wiśniowska Ignaś – Arek Laskiewicz Stefka – Blanka Laskiewicz Hanka – Ewelina Rytelewska Lilka – Liliana Rytelewska Otton – Mirosław Umerski woźnica – Albin Konkol Scenariusz i reżyseria: Mirosław Umerski Kostiumy: KGW Zblewo Operator: Mariusz Szwoch

Galeria zdjęć

Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata Chata
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności