Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Trwa remont stanicy harcerskiej

Budowa obecnej stanicy starogardzkich harcerzy rozpoczęła się w 1957 r. z przeznaczeniem na siedzibę harcerzy – wodniaków. Uroczyście otwarto ją 13 maja 1961 r. Od tamtej chwili minęło wiele lat, dlatego gruntowny remont tego miejsca to konieczność. Intensywne prace już trwają. 9 października ich postęp podziwiał prezydent miasta Janusz Stankowiak. Siedzibę Komendy Hufca ZHP Starogard Gdański im. gen. Józefa Wybickiego do budynku stanicy przeniesiono w styczniu 1966 r. Znajduje się tam do dzisiaj. – Stanicę zaczęto budować zaledwie 12 lat po zakończeniu II wojny światowej w miejscu, gdzie w czasie walk z Niemcami w 1945 r. spadały bomby. Teren przed budową nie zdążył się dobrze ułożyć, dlatego od lat męczyliśmy się z bardzo nierówną, zapadającą się podłogą. Różnice poziomów dochodziły nawet do 20 cm. Teraz tego już nie ma. Usunęliśmy lekkie ścianki działowe, skuliśmy starą posadzkę i położyliśmy 180 m2 nowej. Dostosowaliśmy pomieszczenia do obecnych wymogów. Przygotowujemy też drugie wejście, żeby mieć dwa wyjścia ewakuacyjne. Przebudowaliśmy korytarze tak, żeby spełniały wymogi przeciwpożarowe oraz ociepliliśmy i wyremontowaliśmy cały dach. Teraz przechodzimy do etapu wykończenia pomieszczeń. Jedno jest już praktycznie gotowe – mówił Skarbnik Hufca ZHP Starogard Gdański harcmistrz Wojciech Mokwa. Harcmistrz Wojciech Mokwa pokazuje prezydentowi Starogardu gdzie znajdzie się węzeł sanitarny. – Gruntowny remont tego miejsca był już konieczny. Zakładamy, że zakończy się on do 14 kwietnia 2021 r., czyli do dnia uroczystych obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi starogardzkiej. Bardzo chciałabym móc zaprosić do wyremontowanej, bezpiecznej, nowoczesnej i ładnej stanicy nasze zuchy i harcerzy, ale też harcerzy – seniorów, którzy bardzo nas wspierają. Zależy mi, żeby wszyscy członkowie starogardzkiego Hufca ZHP mieli piękną, przyjazną i spełniająca wszelkie wymogi stanicę. Wszyscy traktujemy to miejsce jak nasz dom, dlatego chociaż wiele już udało się zrobić, wciąż prosimy o wsparcie – powiedziała Komendant Hufca harcmistrzyni Angelika Siemieńska. – Nie sądziłem, że Wasza stanica jest aż tak duża. Z zewnątrz wygląda na sporo mniejszą. Miło jest widzieć, jak prace postępują. Tak naprawdę najtrudniejsze za Wami. Podziwiam Waszą determinację i zaangażowanie – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. Od lewej: Komendant Hufca ZHP Starogard Gdański harcmistrzyni Angelika Siemieńska, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Skarbnik Hufca harcmistrz Wojciech Mokwa. Według kosztorysu remont stanicy harcerskiej wyniesie ponad 300 tys. zł. Ze względu na zaangażowanie własne, rodziców harcerzy oraz przyjaciół, jak choćby druhów z OSP Siwiałka pod wodzą Krzysztofa Eggerta udaje się ograniczać koszty. Harcerzom jednak wciąż potrzebne jest wsparcie. Pomóc może każdy. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na portalu pomagam.pl pod adresem https://pomagam.pl/zhpstg?fbclid=IwAR3KudniSv2YgmhlXrKSF0bVjVbVqnU-Otmt61SHzNnhgsQCvYVuXDji1Hc Na starogardzkich harcerzy możemy liczyć zawsze! Teraz oni liczą na nas! Fot. Małgorzata Rogala

Galeria zdjęć

Remont stanicy harcerskiej Remont stanicy harcerskiej Remont stanicy harcerskiej Remont stanicy harcerskiej Remont stanicy harcerskiej Remont stanicy harcerskiej
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności