Sztuka Polska ponownie w Starogardzie
„Galeria A” od 23 lat organizuje cykl wystaw prezentujących najciekawsze osiągnięcia Sztuki Polskiej i obcej znajdujące się w zbiorach państwowych i prywatnych. Pod nazwą "Przyjaźń i sztuka" kryje się kolejna już wystawa, zorganizowana w ramach tego cyklu, którą do 6 grudnia można oglądać w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury.
Jej wernisaż, który odbył się 21 października przyciągnął do budynku SCK miłośników malarstwa i rzeźby. Nie zabrakło również Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka, jego zastępcy Macieja Kalinowskiego oraz Przewodniczącej Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyny Łangowskiej-Siembidy.
Zebranych gości przywitał kierownik Galerii A Adam Haras. - W tym roku nasza galeria obchodzi 45-urodziny. Należy podkreślić fakt, że nie ma w Polsce wielu miast podobnej wielkości, w których tak prężnie działałyby takie instytucje kultury. Cykl Sztuka Polska prowadzimy od 1999 roku. W tym czasie zaprezentowaliśmy około 30 wystaw. To dzięki sponsorom możemy ten cykl kontynuować. Z wielką przyjemnością chcę podziękować zakładom farmaceutycznym Polpharma i firmie Gama, bez których te wydarzenia nie obyłyby się. Firmy te wspierają nasze działania od wielu lat. Podziękowania kieruję również do Straży Miejskiej w Starogardzie, która dba o bezpieczeństwo zgromadzonych tu dzieł - podkreślił Adam Haras.
Od lewej: Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Mariusz Popławski prezes firmy Gama i Maciej Kalinowski, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych.
Obrazy, zostały podarowane do Muzeum Okręgowego w Suwałkach przez kolekcjonerkę z USA – Izabelę Roman. Kolekcja powstawała na bazie umiłowania sztuki, przyjaźni z artystami i chęci pomocy im. Stąd właśnie tytuł "Przyjaźń i sztuka" odnoszący się do relacji pani Izabeli z twórcami. Pierwszy transport przypłynął do Polski wiosną 2020 roku, liczył 44 obrazy i 3 rzeźby. Ostatnie 4 dzieła przypłynęły przed kilkoma miesiącami. Kolekcję zamknął największy z obrazów autorstwa Franciszka Starowiejskiego.
Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Na zakończenie warto dodać, że po raz pierwszy cały zbiór 51 dzieł został zaprezentowany na jednej wystawie właśnie w naszym mieście.
Od lewej: Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Mariusz Popławski prezes firmy Gama i Maciej Kalinowski, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych.
Obrazy, zostały podarowane do Muzeum Okręgowego w Suwałkach przez kolekcjonerkę z USA – Izabelę Roman. Kolekcja powstawała na bazie umiłowania sztuki, przyjaźni z artystami i chęci pomocy im. Stąd właśnie tytuł "Przyjaźń i sztuka" odnoszący się do relacji pani Izabeli z twórcami. Pierwszy transport przypłynął do Polski wiosną 2020 roku, liczył 44 obrazy i 3 rzeźby. Ostatnie 4 dzieła przypłynęły przed kilkoma miesiącami. Kolekcję zamknął największy z obrazów autorstwa Franciszka Starowiejskiego.
Zaproszeni goście
Gośćmi specjalnym na otwarciu wystawy byli, dyrektor suwalskiego muzeum Jerzy Brzozowski i Karolina Zychowicz z Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. - Cieszę się, że tu jestem. To już trzecia wystawa, którą wspólnie z Galerią A robimy. Wszystko to dzięki dobrej współpracy naszej kustosz galerii, historyczki sztuki pani Elizy Ptaszyńskiej z panem Adamem Harasem. Ostatnie wystawy prezentowane były w 2018 i 2019 roku. Dziękuję za kolejne zaproszenie do Starogardzkiego Centrum Kultury. To bardzo dobre miejsce na prezentację naszych obrazów - podkreślił Jerzy Brzozowski.
Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Na zakończenie warto dodać, że po raz pierwszy cały zbiór 51 dzieł został zaprezentowany na jednej wystawie właśnie w naszym mieście.
