Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Starogardzianie upamiętnili 72. rocznicę zakończenia wojny

8 maja to Narodowy Dzień Zwycięstwa, obchodzony w rocznicę podpisania w 1945 roku bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Przy Pomniku Walki i Męczeństwa lat 1939-1945 starogardzianie oddali hołd poległym w czasie II wojny światowej. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy, harcerze, kombatanci, żołnierze i przedstawiciele władz samorządowych.

72 lata temu w Europie zakończyła się II wojna światowa. Niestety nie wszystkie kraje europejskie, w tym Polska, mogły cieszyć się pełną wolnością, bo z okupacji niemieckiej przeszły pod hegemonię Związku Radzieckiego. Obaj okupanci, zarówno Trzecia Rzesza, jak i Związek Radziecki, prowadzili wobec Polaków politykę eksterminacji, dokonując ludobójstwa, masowych wysiedleń i deportacji. W wyniku II wojny światowej zginęło około 6 milionów Polaków. Aby uczcić ich pamięć, co roku cały kraj świętuje dzień 8 maja jako Dzień Zwycięstwa. – Przebieg procesu kapitulacji Niemiec w zasadniczy sposób wpłynął na światową politykę w następnych dziesięcioleciach. Francja uzyskała bowiem dzięki temu status czwartego mocarstwa, dostała swoją strefę okupacyjną w Niemczech, w ONZ – stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa, a w 2005 roku, z okazji sześćdziesiątej rocznicy końca wojny – wizerunek żołnierza (obok radzieckiego, amerykańskiego i brytyjskiego) na moskiewskim pomniku na Pokłonnej Górze. Ceremonia w Berlinie odbyła się 8 maja dopiero późnym wieczorem, czyli po północy czasu moskiewskiego. Z tego powodu przez następnych czterdzieści kilka lat świat zachodni rocznicę zakończenia wojny z hitlerowskimi Niemcami obchodził 8 maja, a ZSRR i państwa bloku socjalistycznego (w tym PRL), 9 maja – mówił Wojciech Mokwa ze starogardzkiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego. – Zmieniła to dopiero Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa. Znosi ona Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności z 9 maja. Subtelna z pozoru, ale jakże istotna to różnica, zmiany daty i pominięcia słowa „Wolności”. Świętujemy więc dzisiaj Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i zakończenia II wojny światowej, a że był to dla naszej Ojczyzny „dzień wolności”, jak próbowano nam wmówić przez ponad 40 lat, w to dzisiaj nikt nie wierzy – zakończył Wojciech Mokwa. Ksiądz Dziekan Józef Pick odmówił modlitwę za tych, którzy walczyli na wszystkich frontach świata i później jako Żołnierze Wyklęci o wolną Polskę. Prezydent Janusz Stankowiak, wraz z przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Czyżewskim, złożyli kwiaty pod pomnikiem. Wiązanki składały też liczne delegacje samorządowe, kombatanckie, służb mundurowych, stowarzyszeń i młodzieży. Uroczystość uświetniły znane patriotyczne piosenki w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 3 pod kierunkiem Wojciecha Piskorskiego.  

Galeria zdjęć

Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017 Dzień Zwycięstwa 2017
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności