Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Rozmawiali o inwestycjach i bezpieczeństwie

Mieszkańcy zachodniej i północnej części miasta po raz kolejny mieli okazję spotkać się i porozmawiać z władzami miasta, dzielnicowym oraz zarządcami budynków. Dowiedzieli się m.in., jakie inwestycje samorząd planuje w tej części Starogardu Gdańskiego. Omówiono także kwestie związane z bezpieczeństwem mieszkańców w kontekście ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz plany inwestycyjne Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie i TBS Ziemi Kociewskiej. Na spotkanie zaprosił mieszkańców radny Wojciech Pielecki. Odbyło się ono 27 maja 2026 r. w sali na Dworcu PKP.
trzech mężczyzn przy stole
Od prawej przy stole: Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, zastępca Prezydenta Tadeusz Błędzki i prezes TBS Ziemi Kociewskiej Tomasz Czerwiński

 

— Nasze spotkania stały się już tradycją. Na pewno są dobrą praktyką. To idealna okazja, aby w bezpośredni sposób przekazać Państwu tematy ważne z punktu widzenia rozwoju miasta i omówić zagadnienia, które nurtują mieszkańców na co dzień. Bardzo dziękuję radnemu Wojciechowi Pieleckiemu za inicjowanie tych spotkań i opiekę, jaką roztacza nad mieszkańcami, dbając o sprawy dla nich ważne i bezpośrednio ich dotyczące — powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

— Dziękuję Wam, Drodzy Mieszkańcy, za tak liczny odzew na moje zaproszenie. Cieszę się, że nasze spotkania są dla Was ważne. Warto rozmawiać i dyskutować o tym, co budzi nasze zadowolenie, a co rodzi wątpliwości. To najlepsza droga do porozumienia oraz dzielenia się pomysłami, opiniami i obawami — powiedział radny Wojciech Pielecki.

mężczyzna w garniturze stoi na tle siedzących mieszkańców
Radny rady Miasta Starogard Gdański Wojciech Pielecki - inicjator spotkania z mieszkańcami

 

Spotkanie mieszkańców z władzami miasta miało charakter otwartej dyskusji, która toczyła się wokół spraw wcześniej zgłaszanych radnemu przez mieszkańców. Wojciech Pielecki uporządkował poruszane tematy i kolejno je prezentował, ilustrując je zdjęciami wyświetlanymi na rzutniku.

Inwestycje w rejonie Alei Wojska Polskiego i działek kocborowskich

Dużą część spotkania zajęło omówienie bieżących spraw, drobnych napraw oraz interwencji zgłaszanych przez mieszkańców. Najważniejszym tematem dyskusji było jednak rozpoczęcie budowy kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym na terenie działek kocborowskich.

trzech mężczyzn na kszesłach
Pierwszy od lewej Naczelnik WTI Krzysztof Chyła, Piotr Zimny i Marek Rohun -  kierownicy budowy 

 

Zakres zadania przedstawił naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Krzysztof Chyła.

— Umowa z wykonawcą została podpisana 13 maja br. Na realizację zadania wykonawca ma 14 miesięcy, dlatego jego odbiór planujemy pod koniec wakacji przyszłego roku. Dziś przekazano plac budowy — poinformował naczelnik WTI.

Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Błędzki przypomniał, że wartość całego zadania wynosi około 3,5 mln zł. Miasto równolegle do realizacji tej części inwestycji będzie składało wnioski o dofinansowanie kolejnego etapu, obejmującego modernizację nawierzchni dróg znajdujących się w obszarze inwestycji.

— Na tym etapie drogi zostaną przywrócone do stanu pierwotnego. Koszt ich kompleksowej modernizacji szacujemy na ponad 11 mln zł. Miasto będzie starało się o pozyskanie środków zewnętrznych na dokończenie tego projektu — zapewnił wiceprezydent.

Harmonogram prac przedstawił obecny na spotkaniu kierownik budowy Marek Rohun  - przedstawiciel firmy ZUK Sp. z o.o.

ludzie siedzą na krzesłach
Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego

 

— Warunkiem realizacji inwestycji jest zapewnienie mieszkańcom dojazdu do posesji. Utrudnienia w ruchu z pewnością się pojawią, szczególnie podczas budowy zbiornika retencyjnego. Dotyczyć będą głównie mieszkańców ulic Kwiatowej, Żytniej i Porzecznej. Będziemy na bieżąco informować Państwa o planowanych robotach i zakresie prac prowadzonych na poszczególnych odcinkach — powiedział Marek Rohun.

Kierownik budowy zwrócił również uwagę na kwestie bezpieczeństwa i zaapelował do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie prowadzonych prac. Poprosił rodziców o dopilnowanie dzieci, aby nie zbliżały się do terenu budowy.

Mieszkańcy pytali m.in. o możliwe kolizje z istniejącą infrastrukturą kanalizacji deszczowej, zakres jej ewentualnej wymiany, głębokość prowadzonych prac oraz monitoring przyłączy, tak aby nie zostały uszkodzone podczas realizacji inwestycji.

Bezpieczeństwo mieszkańców Starogardu Gdańskiego

Drugim ważnym tematem spotkania było bezpieczeństwo w kontekście nowych przepisów dotyczących ochrony ludności i obrony cywilnej.

Naczelnik Wydziału Obywatelskiego Beata Tkaczyk-Kurkowska poinformowała, że Miasto realizuje zapisy nowej ustawy od 2025 roku.

kobieta i czterech mężczyzn przy stole
Pierwsza od lewej Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Beata Tkaczyk -Kurkowska

 

— Do tej pory udało nam się pozyskać ponad 5 mln zł na ochronę ludności i obronę cywilną. W ubiegłym roku przygotowaliśmy dokumentację techniczną planowanego schronu. Za ponad 2 mln zł zakupiliśmy agregaty, urządzenia zabezpieczające oraz sprzęt ratowniczy dla jednostek OSP. Przeszkoliliśmy także pracowników jednostek podległych Miastu na wypadek sytuacji kryzysowych. W 2026 roku pozyskaliśmy kolejne 2 mln zł na rozpoczęcie budowy schronu i nadal ubiegamy się o środki na realizację kolejnych zadań wynikających z ustawy — poinformowała naczelnik WSO.

Mieszkańcy pytali, dlaczego w Starogardzie Gdańskim nie ma schronów. Naczelnik wyjaśniła, że jest to problem występujący w całym kraju.

— W całej Polsce funkcjonuje około 2 tys. schronów, które mogą pomieścić około 300 tys. osób, podczas gdy liczba mieszkańców kraju wynosi ponad 37 mln. Praktycznie wszystkie miasta budują dziś tę infrastrukturę od podstaw. W naszej ewidencji znajduje się obecnie wiele miejsc doraźnego ukrycia, czyli odpowiednio wskazanych piwnic — dodała Beata Tkaczyk-Kurkowska.

O bezpieczeństwie mówił również dzielnicowy asp. sztab. Maciej Olejniczak. Podziękował mieszkańcom za 24 lata współpracy i poinformował, że kończy służbę w Policji. Jego obowiązki przejmie sierż. Mateusz Szyca. Podziękował także władzom miasta oraz radnemu Wojciechowi Pieleckiemu za wieloletnią współpracę.

dwóch mężczyzn jeden w garniturze drugi w mundurze policji ściska sobie rękę
Radny Wojciech Pielecki  w imieniu mieszkańców dziękuje Asp. sztab. Maciejowi Olejniczakowi za współpracę 

 

Zwrócił również uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności wobec oszustów i wyłudzaczy pieniędzy działających metodą „na wnuczka” oraz podobnymi sposobami.

— Policja ani inne instytucje publiczne nigdy nie proszą mieszkańców przez telefon o przekazywanie pieniędzy. W takich sytuacjach należy zachować czujność i niezwłocznie zgłaszać próby oszustwa — podkreślił.

Poprosił także mieszkańców o przypilnowanie dzieci, aby nie traktowały placu budowy kanalizacji deszczowej jako miejsca zabawy.

Podczas spotkania poruszono również kwestie związane z handlem narkotykami oraz spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych.

Plany inwestycyjne Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie i Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Prezes TBS Ziemi Kociewskiej Tomasz Czerwiński przedstawił plany termomodernizacji budynku przy ul. Grunwaldzkiej 5.

— W 2026 roku przygotujemy dokumentację techniczną dotyczącą zmiany sposobu ogrzewania oraz termomodernizacji budynku wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Pozwoli nam to zrealizować inwestycję w 2027 roku i jednocześnie ubiegać się o dofinansowanie zadania — powiedział Tomasz Czerwiński.

trzech mężczyzn przy stole
Kierowni Działu Inwestycyjnego TBS Ziemi Kociewskiej Jarosław Kowalczyk

 

Kierownik Działu Inwestycyjnego Jarosław Kowalczyk dodał, że TBS wykonało audyt energetyczny, który określił optymalne źródła ciepła i standard prac, zwiększając szanse na pozyskanie dofinansowania.

Plany inwestycyjne Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie przedstawił prezes Mieczysław Serodzki.

Na zakończenie zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki poinformował mieszkańców o prowadzonej termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Wybickiego i Traugutta oraz o postępach związanych z budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego.

dwóch mężczyzn w garniturach przy stole
Zastępca Prezydenta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki i Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

 

— W połowie czerwca sąd ma podjąć ostateczną decyzję dotyczącą odwołania złożonego w postępowaniu przetargowym na wybór wykonawcy inwestycji. Daje to szansę na podpisanie umowy do końca czerwca. Procedura odwoławcza wpłynęła jednak na harmonogram realizacji zadania, dlatego zakończenie budowy obwodnicy najprawdopodobniej przesunie się na 2030 rok — poinformował wiceprezydent.

Na zakończenie radny Wojciech Pielecki podziękował wszystkim za udział w spotkaniu. Szczególne słowa wdzięczności skierował do prezydentów miasta oraz zaproszonych gości. Podkreślił, że takie spotkania pozwalają mieszkańcom być na bieżąco z najważniejszymi informacjami i otrzymywać je z tzw. pierwszej ręki.

Mężczyzna wręcza torby mieszkańcom
Radny Wojciech Pielecki przygotował dla mieszkańców upominki

 

Zapowiedział również, że w przypadku inwestycji dotyczących konkretnych ulic lub wspólnot mieszkaniowych będzie starał się organizować odrębne spotkania z bezpośrednio zainteresowanymi mieszkańcami, aby każdy mógł na bieżąco śledzić postępy prac i wyrazić swoją opinię.

Spotkanie władz miasta z mieszkańcami z inicjatywy radnego Wojciecha Pieleckiego

IMG_0336 IMG_0337 IMG_0338 IMG_0342 IMG_0343 IMG_0344 IMG_0347 IMG_0349 IMG_0352 IMG_0353 IMG_0359 IMG_0360 IMG_0361 IMG_0364 IMG_0366 IMG_0369 IMG_0371 IMG_0372 IMG_0373 IMG_0375 IMG_0380 IMG_0388 IMG_0405 IMG_0416 IMG_0421 IMG_0427 IMG_0428 IMG_0431 IMG_0432 IMG_0437 IMG_0438 IMG_0440 IMG_0445 IMG_0446 IMG_0450 IMG_0456
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności