Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Rada Gospodarcza w Centrum Deyny

Bieżący rozwój miasta i wyzwania 2026 roku były tematem pierwszego posiedzenia Rady Gospodarczej w Nowym Roku. Spotkanie odbyło się w nowo otwartym Centrum Deyny 9 lutego.
 

W poniedziałek, 9 lutego 2026 roku prezydent miasta Janusz Stankowiak przywitał członków Rady Gospodarczej w nowo otwartym Centrum Deyny. Pierwsze posiedzenie organu doradczego odbyło się w sali konferencyjnej nowego obiektu.  

Ludzie stoją wokół piłki
Rada Gospodarcza - organ doradczy Prezydenta Miasta Starogardu Gdańskiego w Centrum Deyny

 

— Chciałem Państwu pokazać potencjał tego budynku i jego możliwości. Obiekt pełni wiele funkcji od sportowych poprzez edukacyjne po kulturalno-wystawiennicze. Wystawa poświęcona Kazimierzowi Deynie od dnia otwarcia cieszy się dużym zainteresowaniem. Oczywiście od początku przygotowujemy ofertę promującą obiekt, która trafi zarówno do szkół,  jak i klubów sportowych z całej Polski — powiedział włodarz miasta.  

Zastępca Prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki podkreślił, że to pierwsza z wielu miejskich inwestycji w infrastrukturę sportową.

— Pod koniec lutego planujemy oddać do użytku nową salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej Nr 4. Dodatkowo na przełomie stycznia i lutego Prezydent podpisał dwie umowy na termomodernizację Szkoły Podstawowej Nr 3 przy ul. Traugutta i Wybickiego – dodał wiceprezydent.

Podkreślił, że oba budynki „trójki” to jedne z pierwszych zadań większego projektu, na który Miasto uzyskało dofinasowane w kwocie 10 mln zł. Całe zadanie będzie kosztowało 15 mln zł, a obejmie dodatkowo Szkołę Podstawową nr 2 oraz salę gimnastyczną przy szkole i Miejski Ośrodek Pomocy społecznej przy Alei Jana Pawła II. 

— Większość zaplanowanych w tym roku inwestycji dotyczy infrastruktury oświatowej. W niedalekiej przyszłości rozpoczniemy zadanie mające na celu poprawę efektywności energetycznej w Szkole Podstawowej Nr 6 na Żabnie oraz budowę wielofunkcyjnych boisk sportowych przy PSP 8 i PSP 2.  

Wyzwania roku 2026 

Członkowie Rady Gospodarczej wspólnie z władzami miasta omówili kwestię obronności. Byli ciekawi, czy zakończono ewidencję schronów i miejsc schronienia, jakie plany ma miasto w tym zakresie i czy w ogóle czyni jakieś przygotowania. 

Prezydent wyjaśnił, że w całej Polsce miejsc w schronach jest zaledwie na 1,5 % populacji.

dwoch mężczyzn w garniturach przy stole
Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i zastępca Prezydenta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki

 

 — To świadczy o tym, jak wiele mamy do zrobienia w tym zakresie. Oczywiście inwentaryzacje schronów i miejsc schronienia zakończono. O ile tych pierwszych nie ma praktycznie w ogóle, o tyle drugich jest sporo. To są wszelkiego rodzaju garaże podziemne, piwnice, hale, ale to są tylko tymczasowe miejsca ochrony. W Starogardzie nie mamy schronu. Planujemy go wybudować. Trzeba jednak pamiętać, że to nie będą pomieszczenia, które pomieszczą tysiące ludzi, bo budowa takich wymaga niewyobrażalnych pieniędzy. Zapewniam jednak, że krok po kroku będziemy zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców w tym zakresie — powiedział Janusz Stankowiak.  

Sprawy bieżące
W kręgu zainteresowania członków Rady Gospodarczej znalazły się również tematy dotyczące: 

  • ·         postępu prac związanych z budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego, 
  • ·         przystąpienia Starogardu Gdańskiego do Metropolii, 
  • ·         renowacji murów obronnych,
  • ·         rewitalizacji Ratusza i planów przeniesienia tam Muzeum Ziemi Kociewskiej,
  • ·         zagospodarowania Stada Ogierów, 
  • ·         przebudowy Młynów. 

Istotnym punktem posiedzenia było też wystąpienie właściciela firmy AB Uni Servis Mirosława Stosika, który przedstawił członkom Rady założenia, organizację oraz aktywność Forum Pracodawców Północy. Wspomniał, że organizacja zrzesza blisko 7,5 tys. firm zatrudniających blisko 4 mln pracowników i ma znaczący głos w radzie dialogu społecznego oraz w kręgach  zajmujących się projektowaniem ustaw.  

Poruszono też kwestię niżu demograficznego, który w dość szybkim tempie staje się problemem wielu miast i gmin polskich. Przedsiębiorcy zwrócili uwagę, że problem dotyczy tez pracodawców. Prezydenci podkreślili wagę zagadnienia i zaproponowali, aby kolejne posiedzenie poświęcić właśnie temu tematowi. 

 

 

 

 

Posiedzenie Rady Gospodarczej w Centrum Deyny 9 lutego 2026 r.

IMG_0501 IMG_0503 IMG_0504 IMG_0505 IMG_0506 IMG_0508 IMG_0510 IMG_0511 IMG_0512 IMG_0514 IMG_0516 IMG_0519 IMG_0525 IMG_0526 IMG_0530 IMG_0533
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności