Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Prosto z Gibraltaru

Niedawno do Starogardu wróciła czteroosobowa ekipa rowerzystów ŻPK Team, która przez trzy miesiące dojechała rowerami na Gibraltar. W ten sposób czterech śmiałków uczciło 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 23 listopada uczestnicy wyprawy Mateusz Demski i Mikołaj Tkaczyk odwiedzili Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusza Stankowiaka, który całe przedsięwzięcie objął swoim patronatem. Rowerzyści wyposażeni byli we flagi Polski i Starogardu Gdańskiego. Na blisko 4000 km trasie promowali nasze miasto i kraj. Mieli ze sobą też wiele miejskich gadżetów, które rozdawali napotkanym osobom. Opowiadali im o miejscu, z którego pochodzą. – Poznaliśmy między innymi niezwykle otwartego Belga, który jeździ na wakacje do Polski. Obiecał nam, że latem odwiedzi też Starogard Gdański. Bardzo nam pomógł – mówił Mateusz Demski. Rowerzyści ŻPK Team na całej trasie promowali Starogard Gdański. – Wyprawa była wielką przygodą i jeszcze większym wyzwaniem. Przekonaliśmy się, że ludzie chętnie pomagają innym. Z tym, że z bezinteresownością i pomocą spotykaliśmy się głównie w mniejszych miejscowościach. W dużych miastach jest się zupełnie niewidocznym. Jednak tak naprawdę tylko raz zdarzyło się, że nocleg znaleźliśmy dopiero o godz. 3:00 nad ranem – opowiada Mateusz Demski. – Trudności czasem sprawiała pogoda. W Hiszpanii zaskoczył nas chłód. Natomiast przeważnie walczyliśmy z upałem. Byliśmy dobrze zabezpieczeni, więc przegrzanie organizmu zdarzyło nam się tylko raz. Skutki były jednak dość dotkliwe – powiedział Mikołaj Tkaczyk. Starogardzianom Mateuszowi i Mikołajowi podczas wyprawy towarzyszyli mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego Arkadiusz Telewski (ur. w Starogardzie Gdańskim ) i Kamil Zawistowski. Zwieńczeniem ich podróży było zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod pomnikiem tragicznie zmarłego Władysława Sikorskiego. To był hołd dla Polaka, który walczył o wolność Polski. Cała czwórka wróciła z wyprawy bardzo zadowolona. Już planują kolejne. Ich następnym celem będzie Skandynawia. Od lewej: Mikołaj Tkaczyk i Mateusz Demski opowiadali prezydentowi Januszowi Stankowiakowi o szczegółach wyprawy. Fot. M. Rogala – Panowie, bardzo się cieszę, że wróciliście cali i zdrowi z walizkami pełnymi wspomnień. Jestem z Was dumny. Dziękuję, że w tak piękny sposób promowaliście Starogard Gdański na świecie – powiedział Janusz Stankowiak. Mateusz i Mikołaj spotkali się z prezydentem miasta równo cztery miesiące od dnia, kiedy osobiście żegnał ich przed wyjazdem. Teraz rowerzyści porządkują zdjęcia i montują filmy nakręcone podczas wyprawy. Otrzymali już zaproszenia wzięcia udziału w spotkaniach, na których będą opowiadać o swojej przygodzie. Na pewno będzie czego posłuchać.

Galeria zdjęć

Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar Wyprawa na Gibraltar
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności