Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Pozytywne wsparcie na kolejny rok

Piknik dla mieszkańców, kolorowe gry podwórkowe i szkolne turnieje w Rummikuba, to tylko niektóre z projektów dofinansowane przez Miasto w ramach programu Pozytywne Wsparcie. Zobaczcie jakie jeszcze pomysły mieli mieszkańcy. W ramach funduszu młodzieżowego dofinansowano trzy projekty. Każdy na kwotę 1000 zł. Kolorowe gry podwórkowe to pomysł nieformalnej grupy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Aktywne świetliczanki, bo tak o sobie mówią poprzez realizację tego projektu chcą zmobilizować koleżanki i kolegów do aktywności fizycznej i pokazać, że dobra zabawa może mieć inną formę niż gry komputerowe. Gry podwórkowe mają urozmaicić zajęcia świetlicowe na świeżym powietrzu i zachęcić do spędzenia wspólnie wolnego czasu również po lekcjach. Szkolne turnieje w Rummikuba rozegrają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, którzy od września uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych związanych z tą popularna grą logiczną. Wśród nauczycieli mają certyfikowanego trenera Rummikub, który zaraził uczniów swoją pasją do tej gry. Zajęcia maja charakter otwarty i skierowane są do uczniów wszystkich klas. Jest plan aby w przyszłości zorganizować dwa kolejne turnieje.

Wsparcie w kwocie 2800 złotych otrzymały projekty:

Inicjatywa "Outreach Weekend of Starogard Gdański" jest współtworzona z organizacją pozarządową European Youth Parliment, która zajmuje się organizowaniem wydarzeń dla młodzieży, na których uczestnicy biorą udział w symulacjach obrad parlamentu europejskiego. Wydarzenie w naszym mieście będzie trwało jeden weekend i skierowane jest do lokalnej młodzieży, która będzie miała okazję zapoznać się z konstrukcją większych wydarzeń, oraz wspólnie w komisjach popracować nad przygotowaniem rezolucji na zadany temat. Jak wyjaśniają pomysłodawcy, młodzi ludzie często skarżą się na barierę językową w czasie nauki języka, brak możliwości pracy w grupie podczas zajęć szkolnych oraz brak możliwości rozwijania umiejętności debatowania i dyskutowania z zachowaniem kultury osobistej. Tym właśnie potrzebom odpowiada ten projekt. Edukacja–integracja to grupa nieformalna, której członkowie na co dzień w pracy zawodowej zajmują się terapią i aktywizowaniem społecznym dorosłych osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. Projekt zakłada realizację krajoznawczych wycieczek. Uczestnicy wyruszą w marszu do Owidza, gdzie spotkają się z przedstawicielami koła wędkarskiego i będą wspólnie wędkować. Z Kołem Gospodyń Wiejskich spotkają się w karczmie w Suminie. Odbędą rowerową wycieczkę do Płaczewa, oraz odwiedzą agroturystyczne gospodarstwo. W planach jest zaangażowanie grupy około 25 osób w tym oczywiście przedstawicieli osób z niepełnosprawnościami. Fundacja „Kociewiacy dla Hospicjum” zorganizuje szkolenia dla osób zajmujących się osobami chorymi w domu lub pomagającymi sąsiadom i innym osobom potrzebującym. Szkolenie ma na celu zapoznanie się z tematyką pielęgnacji pacjenta leżącego, działania przeciwodleżynowego, instruktarzu użytkowania sprzętu medycznego w domu, instruktarzu użytkowania sprzętu medycznego, ćwiczeń z pacjentem oraz podstaw pierwszej pomocy. Uczestnicy po ukończeniu otrzymają specjalne certyfikaty. Stowarzyszenie Starogard2030 po raz kolejny zorganizuje wspólne grillowanie przy Motylówce. Pikniki w tym miejscu angażujące mieszkańców do wspólnych działań stały się już starogardzką tradycją i organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie już na stałe wpisze się w kalendarz starogardzkich imprez. Piknikowicze dosadzą kilka miododajnych roślin a dzieci pomalują domki dla owadów zapylających. Przy okazji biolog Piotr Madanecki opowie o roli zapylaczy i o tym jak ważne jest zachowanie bioróżnorodności. Uczestnicy będą również lepić „bomby kwietne”. Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka” zorganizuje wycieczkę do Chełmna dla 24 członkiń stowarzyszenia. Panie, wspólnie z przewodnikiem będą zwiedzały ciekawe miejsca w mieście. Będzie wspólny obiad, czas wolny oraz po drodze postój w klimatycznej kawiarni niedaleko Grudziądza. Udział w projekcie będzie sposobem na odreagowanie od trudów codziennego życia i problemów zdrowotnych. Klub Seniora „Złota Jesień” z Osiedlowego Domu Kultury przy ulicy Reymonta otrzymał dofinansowanie projektu pn. „Czas na salsę”. Jedną z najlepszych form utrzymania dobrej kondycji i sprawności jest ruch, który sprawia seniorom frajdę i radość. Taniec nie tylko dobrze wpływa na ciało ale pozwala też lepiej się koncentrować i wpływać na poprawę samopoczucia. Warsztaty taneczne salsy zostaną przeprowadzone przez wykwalifikowanego tancerza i instruktorów tańców latynoamerykańskich. Dodatkową atrakcją będzie pokaz taneczny pary prowadzącej. Grupa „Różnorodni” przeprowadzi warsztaty rozwojowe, których tematem będzie rola radości w życiu. Emocja ta, jest bowiem „paliwem”, które pomaga działać i przechodzić przez trudności. Spotkania skierowane będą do osób w różnym wieku, stawiających na pracę ze sobą. „Podróż do Satori – po lekkość w relacjach” to grupowe spotkania osób, które chcą rozwinąć swoje kompetencje w sytuacjach konfliktowych i dzięki temu wnieść więcej lekkości do swoich relacji. Spotkania będą odbywały się przy grze Satori, która oparta jest na koncepcji radykalnego wybaczenia. Gra Satori pozwala rozwijać kompetencje w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Chęć do udziału w niej zadeklarowało prawie 30 mieszkańców. Sesja zostanie zorganizowana przez trenerkę i mediatorkę Magdalenę Dittmer.

Galeria zdjęć

Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024 Pozytywne wsparcie 2024
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności