Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Pięć dekad służby prawu i sprawiedliwości

3 października br. Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim świętował jubileusz 50-lecia istnienia. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk prawniczych, samorządowych oraz instytucji współpracujących na co dzień z wymiarem sprawiedliwości.


Sądownictwo w Starogardzie Gdańskim ma długą i bogata historię, która sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Obecnie Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim działa w czterech głównych pionach: cywilnym, karnym, rodzinnym i nieletnich oraz wieczystoksięgowym. Obsługuje społeczność liczącą prawie 130 000 osób, a rocznie wpływa do niego około 20 000 spraw.

50-lat służby mieszkańcom i budowania ładu prawnego
Spotkanie jubileuszowe z okazji 50-lecia istnienia instytucji było nie tylko okazją do świętowania okrągłej rocznicy, lecz także do refleksji nad historią, dorobkiem i znaczeniem Sądu w życiu lokalnej społeczności.

Prezes Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim sędzia Piotr Wangler orz Dyrektor Sadu Beata Jantowska
Prezes Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim sędzia Piotr Wangler oraz Dyrektor Sadu Beata Jantowska

 

— Przez pięć dekad Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim pełnił kluczową rolę w budowaniu ładu prawnego. Służy rozwiązywaniu sporów, ochronie praw obywateli oraz wzmacnianiu zaufania do instytucji państwa. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do sal rozpraw — to także tysiące decyzji wpływających na codzienność mieszkańców, wspieranie poczucia sprawiedliwości i bezpieczeństwa oraz rozwijanie kultury prawnej w regionie — powiedział prezes Sadu Piotr Wangler.

Dziedzictwo pokoleń sędziów, urzędników i współpracowników
Podczas uroczystości podkreślano, że historia starogardzkiego sądu jest nierozerwalnie związana z rozwojem miasta i powiatu. Kolejne pokolenia sędziów, asesorów, pracowników administracji i biegłych współtworzyły instytucję, która przez lata adaptowała się do zmieniających się przepisów, potrzeb społecznych oraz rosnących oczekiwań obywateli.

Sędzia Patrycja Kuchta koordynator działalności edukacji prawnej
Sędzia Patrycja Kuchta koordynator działalności edukacji prawnej

 

Wspominano także osoby, które w szczególny sposób zapisały się w historii sądu, budując jego autorytet i profesjonalizm. O historii swojej pracy na rzecz starogardzkiej instytucji opowiedział były prezes Sadu Lech Magnuszewski. Historię starogardzkiego wilkierza z 1619 roku przypomniał kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej Zbigniew Potocki. O edukacji prawnej opowiedziała sędzia Patrycja Kuchta.

Uroczystość była ważną platformą do rozmów dla przedstawicieli środowisk prawniczych, organów samorządowych, służb mundurowych oraz instytucji współpracujących z wymiarem sprawiedliwości. Rozmowy dotyczyły zarówno dotychczasowych doświadczeń, jak i przyszłych wyzwań, m.in. związanych z edukacją prawną, cyfryzacją i usprawnianiem obsługi obywateli.

Podziękowania
Za współpracę z wymiarem sprawiedliwości w imieniu organizacji pozarządowych podziękowała Aurelia Jankowska koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom działającym przy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W imieniu starogardzkich pracodawców gratulacje i podziękowania złożyła prezes Biura SKB ZP Barbara Stanuch.

Samorządowców reprezentował Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. W swoim wystąpieniu podkreślił istotną rolę Sądu Rejonowy w budowaniu społeczeństwa opartego na wartościach prawa, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku. Wyraził także uznanie dla osób, które przez lata tworzyły i nadal tworzą tę ważną instytucję publiczną.

 Podziękowania na ręce dyrektor Sadu Beaty Jantowskiej składa Prezydent Miasta Janusz Stankowiak
 Podziękowania na ręce dyrektor Sadu Beaty Jantowskiej składa Prezydent Miasta Janusz Stankowiak

 

— Historia Sądu Rejonowego to ważny element historii naszego miasta. Te 50 lat to czas budowania marki, prestiżu i autorytetu tej instytucji. Bardzo dziękuję za Państwa pracę na rzecz mieszkańców Starogardu Gdańskiego i całego powiatu. Niech przynosi Wam ciągłą satysfakcję i niesłabnący autorytet. Wszystkim sędziom, kuratorom, pracownikom administracyjnym i osobom związanym z funkcjonowaniem Sądu życzę siły i wytrwałości w pełnieniu tej odpowiedzialnej misji   — powiedział Prezydent.

Jak na jubileuszowe obchody przystało na zakończenie na salę wjechał urodziny tort. A całą uroczystość uświetnił występ muzyczny Kingi Wylęgły.

fot. Magdalena Dalecka

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności