Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Pamięci ofiar stanu wojennego

13 grudnia obchodziliśmy 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Władze miasta złożyły wiązanki kwiatów pod Krzyżem na placu przy Muzeum Ziemi Kociewskiej. Okolicznościowe przemówienie z tej okazji wygłosił Wojciech Mokwa ze starogardzkiego hufca ZHP. – W nocy z soboty na niedzielę 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Łamiąc ówczesne prawo, władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, kierowana przez generała Wojciecha Jaruzelskiego. Jego przemówienie do narodu o wprowadzeniu Wojciech Mokwa stanu wojennego nadano w niedzielę 13 grudnia o godzinie 6:00 rano, najpierw w radiu, a potem w telewizji. Wielokrotnie je powtarzano – tymi słowami Wojciech Mokwa wprowadził zebranych w tamten czas. – Od tych tragicznych wydarzeń mija dziś 35 lat. Mimo upływu czasu, temat stanu wojennego nadal budzi w nas, Polakach ogromne emocje. Wielu doskonale pamięta, co się wtedy działo, co jako naród, przeżywaliśmy. Wielu zna to tylko z opowieści lub lekcji historii. Musimy pamiętać o stanie wojennym i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom tak, żeby każdy Polak wiedział, że naszą dzisiejszą wolność zawdzięczamy tym wszystkim, którzy nie bali się ówczesnej władzy i mieli odwagę marzyć o wolnej Polsce. Nie walczyli tylko o wolność, ale także o zmiany gospodarcze, wolny rynek i zbliżenie narodów naszego regionu. 13 grudnia to ich dzień – Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego – mówił Wojciech Mokwa. Ksiądz Dziekan Józef Pick odmówił modlitwę za wszystkich, którzy walczyli o wolną Ojczyznę. Delegacje złożyły kwiaty. Później wszyscy udali się do kościoła pw. św. Mateusza, gdzie odprawiona została Msza Św. w intencji ofiar stanu wojennego.  
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności