Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Oddano hołd ofiarom agresji ZSRR na Polskę

17 września br., w 86. rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę na cmentarzu przy ul. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej. 

Z tej okazji Władze Miasta, delegacje z gminy, powiatu i instytucji wraz z mieszkańcami Starogardu Gdańskiego uczciły pamięć poległych modląc się za ich dusze.

Delegacja władz miasta.

-Spotykamy się dziś, w 86. rocznicę tragicznych wydarzeń z 17 września 1939 roku – dnia, w którym na walczącą już z hitlerowskim najeźdźcą Polskę spadł drugi cios -rozpoczął przemowę harcmistrz Wojciech Mokwa. – Agresja Związku Radzieckiego była ciosem w plecy, zdradą, która przekreśliła nadzieje na ocalenie naszej państwowości. Tego dnia Polacy zostali postawieni wobec bezwzględnej przemocy i politycznej gry wielkich mocarstw. Miliony naszych rodaków trafiły do więzień, łagrów, zostały zesłane na Sybir. Wielu z nich nigdy nie powróciło. Tysiące oficerów Wojska Polskiego i przedstawicieli inteligencji poniosło śmierć w Katyniu, Charkowie, Miednoje i wielu innych miejscach kaźni.

Złożenie wiązanek kwiatów.

-Poprzez złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Pomordowanych za Honor i Ojczyznę zebrani oddali hołd wszystkim, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.
17 września 1939 roku to data, która przypomina o niezłomności Polaków. O ludziach, którzy mimo tragedii i utraty wolności, nigdy nie przestali marzyć o wolnej Polsce.

To właśnie ich ofiara, cierpienie i niezłomna wiara w niepodległość pozwoliły nam, po dziesięcioleciach, ponownie cieszyć się wolnością i samodzielnością. Dziś naszym obowiązkiem – mieszkańców wolnego miasta, obywateli suwerennej Rzeczypospolitej – jest pamiętać o tamtej zdradzie i cierpieniu, ale także o sile ducha, jaką pokazali nasi rodacy. Musimy pielęgnować tę pamięć wśród młodego pokolenia. Bo tylko naród, który zna swoją historię, potrafi wyciągać z niej wnioski i chronić swoją wolność. Składając dziś hołd wszystkim ofiarom agresji ZSRR na Polskę, oddajemy jednocześnie cześć niezłomności polskiego ducha. Pamiętajmy – wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją chronić, trzeba ją szanować i trzeba jej strzec – brzmiały słowa przemówienia.

Po uroczystości Prezydent Miasta Janusz Stankowiak wraz zastępcami Maciejem Kalinowskim i Tadeuszem Błędzkim, a także Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert wraz ze sztandarem II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich złożyli kwiaty na grobie ppłk Józefa Trepto i ppłk Tadeusza Łękawskiego. Modlitwę za poległych odmawiał Proboszcz Parafii p.w. Św. Mateusza Ks. Eugeniusz Stencel. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Sicut Avis. 

Fot. Edyta Lichy

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności