Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Od nowego roku zmieni się wysokość opłat za wywóz śmieci

Od 1 stycznia 2022 roku za śmieci zapłacimy więcej. Wzrost ilości odpadów, zmniejszenie dochodów z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz galopująca inflacja to bezpośrednie przyczyny podwyżek za ich odbiór i zagospodarowanie. Ceny za wywóz śmieci w Starogardzie Gdańskim nie były zmieniane od stycznia 2020 roku. -To była trudna, jednak niezbędna decyzja. Na jej podjęcie wpływ miało kilka czynników. Mieszkańcy miasta zadeklarowali bardzo dużo gospodarstw domowych jednoosobowych, co miało ogromny wpływ na zmniejszenie dochodów z tytułu opłat za utylizację śmieci. Różnica pomiędzy zadeklarowaną liczbą mieszkańców korzystających z gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi a rzeczywiście zamieszkujących w naszym mieście sięgnęła blisko 9000 osób. Wniosek z tego jest jeden, ta część mieszkańców w ogóle nie płaciła za wywóz i utylizację śmieci. Kolejny czynnik to wzrost ilości odpadów, które trafiły do Zakładu Utylizacji Stary Las z terenu naszego miasta. Jak widać istnieje w tym przypadku niekonsekwencja skoro liczba mieszkańców maleje, a liczba śmieci rośnie - powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak. Wydział Ochrony Środowiska, który organizuje i nadzoruje starogardzki system gospodarowania odpadami komunalnymi, nie ma żadnych prawnych ani technicznych narzędzi, aby weryfikować iliczbę osób zamieszkujących w konkretnych mieszkaniach, czy domach jednorodzinnych. Wszystko oparte jest na deklaracji poszczególnych mieszkańców, od których zależy prawdziwość podanych informacji. -Niebagatelnym czynnikiem jest też galopująca inflacja, która również ma wpływ na koszty działania systemu. Gdyby zaniechać zaktualizowania cen wywozu i utylizacji śmieci to do 2023 roku w kasie miasta zabrakłoby prawie 6,5 miliona złotych. Podjęta decyzja, choć trudna i niepopularna, podyktowana została troską o nasze wspólne dobro, jakim jest rozwój Starogardu Gdańskiego – dodaje prezydent  Janusz Stankowiak. Jakie będą obowiązywać stawki? W przypadku nieruchomości zamieszkałych podstawą naliczenia opłaty będzie metoda od gospodarstwa domowego z uwzględnieniem powierzchni mieszkania lub domu. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, będzie obowiązywała stawka podstawowa za śmieci segregowane oraz stawka podwyższona w przypadku niewywiązywania się z obowiązku segregacji. Cennik za odpady komunalne obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku Odpady segregowane z nieruchomości zamieszkałych: -47 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej do 40 m2 -74 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej przekraczającej 40 m2, jednak nie większej niż 80 m2. -79 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2. Opłaty z nieruchomości zamieszkałych w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku selektywnej zbiórki odpadów: -94 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej do 40 m2 -148 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej przekraczającej 40 m2, jednak nie większej niż 80 m2. -158 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2. Odpady z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne i są zbierane w sposób selektywny: -12 zł za pojemnik o pojemności 120 l; -24 zł za pojemnik o pojemności 240 l; -36 zł za pojemnik o pojemności 360 l; -110 zł za pojemnik o pojemności 1100 l; -700 zł za pojemnik o pojemności 7000 l; -800 zł za pojemnik o pojemności 8000 l; -1000 zł za pojemnik o pojemności 10000 l. Odpady z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku selektywnej zbiórki odpadów:  -36 zł za pojemnik o pojemności 120 l; -72 zł za pojemnik o pojemności 240 l; -108 zł za pojemnik o pojemności 360 l; -330 zł za pojemnik o pojemności 1100 l; -2100 zł za pojemnik o pojemności 7000 l; -2400 zł za pojemnik o pojemności 8000 l; -3000 zł za pojemnik o pojemności 10000 l. Nowe deklaracje Od 2 stycznia do 10 lutego 2022 roku, wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych będą zobowiązani do złożenia nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Można je będzie składać w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Zblewskiej 18, w Urzędzie Miasta przy ul. Gdańskiej 6 (w Biurze Obsługi Klienta – pokój 01) lub w formie elektronicznej na platformie ePUAP złożone jako pismo ogólne do urzędu. Właściciele nieruchomości niezamieszkałych nie będą musieli składać nowych deklaracji. Otrzymają oni jedynie zawiadomienia o wysokości nowej opłaty. !!! Szczegółowych informacjach udziela Wydział Ochrony Środowiska 58 56 137 78
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności