Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Nowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. przez powiaty chojnicki i kościerski przeszła niebezpieczna nawałnica. W usuwaniu jej skutków czynny udział wzięła Ochotnicza Straż Pożarna ze Starogardu Gdańskiego. W dowód uznania prezydent Janusz Stankowiak w porozumieniu z Radą Miasta postanowił przeznaczyć środki pieniężne na zakup nowego sprzętu dla strażaków. Ochotnicza Straż Pożarna kupiła: aparat powietrzny AERIS TYP II z butlą kompozytową ULTRA LIGHT 2,8 kg+maska OPTI PRO+pokrowiec na butlę 4 kpl (cena 1 kpl 4 239,81 zł, razem 16 959,24 zł); agregat oddymiający mgłowy PH VP 450 (1 szt., cena 3 999,96 zł); drabinę ZS 2100 H (cena 6 259,47 zł); prądownicę RB 101 EN (cena 2089,77 zł, razem 4 179,54 zł) oraz armaturę wodną za kwotę około 3 400,00 zł. Nowy sprzęt będzie zamontowany na nowym samochodzie ratowniczo-gaśniczym, który został zakupiony w tym roku, ale póki co, jest jeszcze w produkcji. Jego odbiór przewidywany jest na koniec listopada lub początek grudnia 2017 r. Nowy sprzęt strażacy będą wykorzystywać w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie miasta oraz powiatu i nie tylko. Aparaty powietrzne służą ratownikom do ochrony dróg oddechowych podczas działań w zadymionych pomieszczeniach, agregat oddymiający jest potrzebny, aby zadymione pomieszczenia oddymić. Drabina pomaga dostać się na wyższe kondygnacje, a prądownicą zakończona jest linia gaśnicza. Można nią regulować przepływ wody i rodzaj prądu gaśniczego. - Szanowni Państwo ten sprzęt Wam się po prostu należy. Ogromnym poświęceniem wykazaliście się nie tylko latem tego roku, ale wykazujecie się przy każdej akcji. Życzę, aby nowy samochód i sprzęt, który dzisiaj oglądamy dobrze Wam służyły - powiedział do strażaków prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak. Ochotnicza Straż Pożarna naprawdę poświęciła się podczas letnich nawałnic. - W nocy 11 sierpnia 2017 r. o godz. 23:10 otrzymaliśmy sms-y, aby udać się do akcji usuwania skutków nawałnicy na terenie miasta i gminy Starogard oraz gminy Bobowo pojazdami GBA 2,5/25 I SH-18 (przez kilka dni braliśmy udział w 27 zdarzeniach: 13 ratowników, 29 godzin i 3 minuty, a w przeliczeniu na jednego ratownika: 108 godzin i 28 minut). 12 sierpnia o godz.13:15 nasz podnośnik SH-18 decyzją komendanta wojewódzkiego został zadysponowany do miejscowości Brusy w powiecie chojnickim. Osiem dni podnośnik wraz z obsadą 3 ratowników i sprzętem uczestniczył w działaniach na terenie sąsiednich powiatów. 6 dni w chojnickim (22 zdarzenia: 12 ratowników, 84 godzin i 10 minut) i 2 dni w kościerskim (13 zdarzeń: 5 ratowników, 25 godzin i 5 minut). W sumie w sąsiednich powiatach (35 zdarzeń: 14 ratowników, 109 godzin i 15 minut w przeliczeniu na jednego ratownika to 306 godzin i 20 minut) - mówi naczelnik OSP Starogard Gdański Marek Liss. - Podczas działań usuwaliśmy powalone drzewa. Z podnośnika ścinaliśmy zwisające połamane konary i gałęzie znad dróg i budynków oraz usuwaliśmy drzewa z budynków. Okrywaliśmy plandekami uszkodzone dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych. Działaliśmy sami, a także z innymi zastępami z PSP i OSP skierowanymi w te rejony. Dlaczego pomagamy? Bo strażacy już tacy są. Skąd inni uciekają, tam idą strażacy narażając swoje życie aby ratować innych ludzi i ich dobytek zgodnie z naszym hasłem: „Bogu na chwałę, bliźnim na pożytek” - opowiada Marek Liss. - Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej biorą udział w akcjach od 1 kwietnia tego roku za darmo, ponieważ zrzekliśmy się ekwiwalentu na poczet zakupu nowego samochodu. Dobro okazane innym wraca do nas podwójnie. Za udział w usuwaniu skutków nawałnicy otrzymaliśmy pilarkę STIHL MS 461 (koszt 4 095,90 zł) od Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Promesę w kwocie 10 000,00 złotych z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na zakup sprzętu. Zakupiliśmy piłę ratowniczą STIHL MS 461 R i przecinarkę do stali i betonu STIHL TS 420, a także sprzęt od Pana Prezydenta wymieniony wcześniej na kwotę około 34 800,00 złotych. Otrzymaliśmy także podziękowania od Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie, Starosty Kościerskiego, Przewodniczącego Rady i Wójta Gminy Lipusz oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Najbardziej cieszyły nas podziękowania i uśmiech ludzi, którym pomagaliśmy. Bezinteresowna pomoc innym to satysfakcja dla nas - dodał naczelnik OSP w Starogardzie Gdańskim Marek Liss. Strażacy–ochotnicy otrzymali jeszcze jedną nagrodę. Tym razem od mieszkańców Starogardu, którzy zagłosowali na ich projekt w Budżecie Obywatelskim 2018. Dzięki wygranej będą mogli kupić sprzęt o wartości 140 000,00 zł. Podziękowania w imieniu mieszkańców odebrał prezydent miasta. Fot. Małgorzata Rogala " order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

Galeria zdjęć

OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt OSP ma nowy sprzęt
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności