Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Naucz się, jak wpływać na władzę

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza do udziału w cyklu szkoleń w Szkole Inicjatyw Strażniczych w Warszawie. Kurs przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców gmin, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz. Rekrutacja trwa do 10 marca br. Ostatnie wybory samorządowe przyniosły zmianę władzy w wielu gminach. Jedni mieszkańcy odetchnęli z ulgą, inny byli rozczarowani, wszyscy jednak szybko wrócili do swojego codziennego życia i zapewne do najbliższych wyborów nie za często będą interesowali się tym, co dzieje się w urzędzie gminy. Prawie wszyscy. Są też mieszkańcy, czasem jeden na całą gminę, którzy przyglądają się temu, co robią władze lokalne, pamiętając, że to także one, a nie tylko politycy z pierwszych stron gazet, decydują o naszym codziennym życiu. Dlatego pytają o to, jak gmina walczy ze smogiem, kiedy wybuduje szkołę i ile wójt/burmistrz czy prezydent  wydał na festyn. Śledzą posiedzenia rady gminy i komisji, czytają protokoły, a swoją wiedzą dzielą się z innymi mieszkańcami. Z myślą o takich osobach Sieć Obywatelska Watchdog Polska rozpoczyna właśnie nabór do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych, której celem jest przygotowanie do skutecznego działania lokalnie. O szkole Szkoła Inicjatyw Strażniczych (SIS) to cykl szkoleń dla mieszkańców gmin, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Uczestnicy i uczestniczki spotkają się na pięciu weekendowych zjazdach, w czasie których poszerzą swoją wiedzę na temat praw człowieka, wolności słowa i prawa do informacji publicznej. Dowiedzą się także, jak planować działania skierowane do mieszkańców i kampanie na rzecz zmiany. Kogo zaprasza W poprzednich edycjach do Szkoły zgłaszały się bardzo różne osoby, z bardzo różnych powodów. Kogoś zdenerwowała budowa farmy wiatrowej bez konsultacji z mieszkańcami; inna osoba zbuntowała się przeciwko rozbudowie wysypiska; komuś innemu gmina postanowiła zamknąć jedyny ośrodek zdrowia w okolicy. Chcieli wiedzieć, jak mieszkańcy mogą skutecznie działać w takich sytuacjach. W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Żeby decydować o tym, co się dzieje w gminie, nie trzeba być politykiem, wystarczy być świadomym obywatelem – mówi Alina Czyżewska – jedna z uczestniczka Szkoły Inicjatyw Strażniczych Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają. Co oferuje • 5 szkoleń z zakresu praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, wystąpień publicznych. • Kontakt z osobami z całej Polski, które prowadzą działania podobne do Twoich. • Wsparcie merytoryczne i prawne w prowadzonych działaniach (również po zakończeniu szkoły); • Pokrycie kosztów szkolenia, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu. Tematy i terminy • 29-31 marca 2019 r. Narzędzia kontroli obywatelskiej. • 26-28 kwietnia 2019 r. Prawa człowieka i ich granice. • 14-16 czerwca 2019 r. Tworzenie strategii i planowanie monitoringu • 13-15 września 2019 r. Narzędzia pomocne w komunikacji ze społecznością lokalną. • 18-20 października 2019 Wystąpienia w mediach i zakończenie kursu. Osoba, która zostanie zaproszona do udziału w Szkole powinna być przygotowana na: • Rozwijanie swojej wiedzy i obecność na wszystkich szkoleniach. Przestrzeganie zasad organizacji strażniczych: obiektywizmu, jawności, rzetelności i działania na rzecz dobra wspólnego. • Dzielenie się swoim doświadczeniem; • Otwartość na inne osoby biorące udział w Szkole (różne poglądy polityczne, ideologiczne). To, co nas łączy to szacunek do praw człowieka i zainteresowanie informacją publiczną. Szkolenia odbędą się w okolicach Warszawy (dojazd komunikacją), na pierwsze organizatorzy zapraszają już 29 marca 2019 r. Proszą o zapoznanie się z terminami całego cyklu – warunkiem uczestnictwa w SIS jest obecność na wszystkich szkoleniach. Na zgłoszenia czekają do 10 marca 2019 roku.
Formularz zgłoszeniowy : https://crm.siecobywatelska.pl/civicrm/?page=CiviCRM&q=civicrm/event/register&reset=1&id=133
Organizator dokłada starań, żeby w SIS mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać korzystanie z tego typu przedsięwzięć, np. osoby z niepełnosprawnością. W uzasadnionych przypadkach zapewniają również opiekę nad dziećmi.  Regulamin-udziału-w-Szkole-Inicjatyw-Strażniczych-1  
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności