Narodowy Dzień Zwycięstwa - 79. Rocznica zakończenia II wojny światowej
8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. To właśnie tego dnia w roku 1945 w życie wszedł podpisany przez Niemców we francuskim mieście Reims akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy.
Dzień 8 maja upamiętnia zakończenie II wojny światowej, czyli największego konfliktu zbrojnego w dziejach.
By uczcić pamięć ofiar wojennych, delegacje najważniejszych instytucji, poczty sztandarowe oraz władze samorządowe na czele z Prezydentem Miasta Januszem Stankowiakiem, jego zastępcą ds. społecznych Maciejem Kalinowskim, zastępcą ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeuszem Błędzkim oraz przewodniczącą Rady Miasta Anną Benert złożyły wiązanki kwiatów przy Tablicy upamiętniającej powrót Starogardu do Państwa Polskiego w Parku Miejskim.
Przemowę wygłosił harcmistrz Wojciech Mokwa, wprowadzając atmosferę skupienia wśród zebranych.
Podczas uroczystości przemowę odczytał harcmistrz Wojciech Mokwa
- Dzisiaj, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, świętując Narodowy Dzień Zwycięstwa – składamy hołd tym wszystkim, którzy w 1945 r. oswobodzili Europę i Polskę od niemieckiego okupanta i przynieśli upragniony pokój uciemiężonym narodom. Czcimy ich męstwo i ofiarę życia, pamiętając jak wielka jest cena wolności, którą oni zapłacili w walce zbrojnej, na wszystkich frontach tej wojny i w konspiracji antyhitlerowskiej - przemawiał Wojciech Mokwa.
Modlitwę za ofiary II wojny światowej odmówił ks. Janusz Lipski. O muzyczną oprawę uroczystości zadbał Chór Sicut Avis.
Ks. Janusz Lipski odmawia modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej
Chór Sicut Avis
W ramach uroczystości Prezydent Miasta Janusz Stankowiak dokonał także wręczenia odznaczeń – Krzyża Związku Żołnierzy Wojska Polskiego sierżantowi Adamowi Wątce oraz porucznikowi marynarki Dariuszowi Glinieckiemu. W imieniu Pana Dariusza Złoty Krzyż odbierała żona, Pani Barbara Gliniecka.
Ceremonia wręczenia Złotego Krzyża
Fot. Anna Więckiewicz
Przemowę wygłosił harcmistrz Wojciech Mokwa, wprowadzając atmosferę skupienia wśród zebranych.
Podczas uroczystości przemowę odczytał harcmistrz Wojciech Mokwa
- Dzisiaj, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, świętując Narodowy Dzień Zwycięstwa – składamy hołd tym wszystkim, którzy w 1945 r. oswobodzili Europę i Polskę od niemieckiego okupanta i przynieśli upragniony pokój uciemiężonym narodom. Czcimy ich męstwo i ofiarę życia, pamiętając jak wielka jest cena wolności, którą oni zapłacili w walce zbrojnej, na wszystkich frontach tej wojny i w konspiracji antyhitlerowskiej - przemawiał Wojciech Mokwa.
Modlitwę za ofiary II wojny światowej odmówił ks. Janusz Lipski. O muzyczną oprawę uroczystości zadbał Chór Sicut Avis.
Ks. Janusz Lipski odmawia modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej
Chór Sicut Avis
W ramach uroczystości Prezydent Miasta Janusz Stankowiak dokonał także wręczenia odznaczeń – Krzyża Związku Żołnierzy Wojska Polskiego sierżantowi Adamowi Wątce oraz porucznikowi marynarki Dariuszowi Glinieckiemu. W imieniu Pana Dariusza Złoty Krzyż odbierała żona, Pani Barbara Gliniecka.
Ceremonia wręczenia Złotego Krzyża
Fot. Anna Więckiewicz
