Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy

11 drużyn z Gdańska, Rumi, Subkowych, Wejherowa oraz najmłodsze ze Starogardu Gdańskiego wzięły udział w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, który w dniach 22 – 23 kwietnia odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej. – Turniej organizowany jest od 1972 r., a w naszym mieście odbyła się jubileuszowa, 50. edycja etapu wojewódzkiego. Drużyny sprawdzają w sposób wszechstronny swoją wiedzę z zakresu krajoznawstwa, terenoznawstwa, pierwszej pomocy, znajomości roślin, zwierząt itp. Rywalizacja odbywa się w trzyosobowych zespołach, ale dodatkowo w każdej konkurencji przyznawane są nagrody indywidualne, dla najlepszych uczestników, zdobywców najwyższych not w danej kategorii. Rokrocznie tematyką przewodnią turnieju jest wiedza o innym województwie, gdzie na zakończenie rywalizacji odbywa się finał centralny. W tym roku finał centralny odbywa się w województwie pomorskim – powiedziała komendant turnieju Barbara Gałkowska, nauczyciel – bibliotekarz PSP 2. Drużyny mierzyły się z zadaniami w następujących konkurencjach: • test wiedzy • rowerowy tor przeszkód (turystyczny rower) • marsz na orientację, który odbył się na terenie „Piekiełek” • samarytanka (udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej) • ocena uprawnień i odznak turystycznych Pokazowe udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzież musiała się wykazać m.in umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Częścią szczególną dla danego regionu jest turystyczne ABC, w którym drużyny wykazują się wiedzą z danego regionu lub województwa i poznają jego walory. W naszym mieście drużyny rywalizowały w tym zakresie w następujących zadaniach: • kolorowanka haftów kociewskiego i kaszubskiego • Quest terenowy, który zawierał punkty m.in. Starogardzkiego Szlaku Staromiejskiego, Szlaku Bioróżnorodności Doliny Rzeki Wierzycy, trasy turystycznej „Korona i Krzyż” • parki narodowe i krajobrazowe województwa pomorskiego • węzły żeglarskie

Na podium stanęły następujące drużyny:

- w kategorii szkół podstawowych • „Ekoturyści” SP Nr 6 w Rumi • „Turystyczna Dziesiątka” SP nr 10 w Rumi • „Orły Sołtysa” SKKT PTTK „Zaplątane Sznurówki” w Subkowach - w kategorii szkół ponadpodstawowych • „Książęta 1” PZS Nr 1 Rumia • „Włóczykij” KKT PTTK „Włóczykij” Rumia • „Książęta 2” PZS Nr 1 Rumia Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników były lody w kawiarni „Słodka Kociewianka”, wycieczka do Muzeum Ziemi Kociewskiej, stroje kociewskie, które uczennicom PSP 2 udostępniło Ognisko Pracy Pozaszkolnej, a w niedzielę TRInO z zabytkami naszego miasta. – Tak duże przedsięwzięcie dla naszej szkoły i nagrody dla uczestników wsparły: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA, Zarząd Główny PTTK, Oddział Regionalny PTTK w Gdańsku, Urząd Miasta w Starogardzie Gdańskim, Nadleśnictwo Starogard, Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, Rada Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Starogardzie Gdańskim – podkreśliła Barbara Gałkowska.

Galeria zdjęć

Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2 Turniej Turystyczny PSP 2
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności