Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Mieszkańcy Starogardu uczcili 71.rocznicę zakończenia wojny

8 maja to od lat Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, obchodzone w rocznicę podpisania w 1945 roku bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Przy Pomniku Walki i Męczeństwa lat 1939-45 starogardzianie oddali hołd poległym w czasie II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, harcerze, kombatanci, żołnierze i przedstawiciele władz samorządowych. 71 lat temu w Europie zakończyła się II wojna światowa. Niestety nie wszystkie kraje europejskie, w tym Polska, mogły cieszyć się pełną wolnością, bo z okupacji niemieckiej przeszły pod hegemonię Związku Radzieckiego. Obaj okupanci, zarówno Trzecia Rzesza, jak i Związek Radziecki, prowadzili wobec Polaków politykę eksterminacji, dokonując ludobójstwa, masowych wysiedleń i deportacji. W wyniku II wojny światowej zginęło około 6 milionów Polaków. Aby uczcić ich ofiarę co roku cały kraj świętuje dzień 8 maja jako Dzień Zwycięstwa. - Nie wolno nam zapomnieć o tym co się wydarzyło - mówił Wojciech Mokwa – druh harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego – Polacy byli pierwszym narodem, który z bronią w ręku przeciwstawił się agresorowi. Polscy dowódcy nie mieli złudzeń co do finału wojny, którą nasz kraj prowadził samotnie. Mimo to żołnierze swoją ofiarną walką dali przykład wielkiej odwagi i niezłomności, budząc sumienie świata. Dzisiaj rolą naszego pokolenia jest budowanie pokoju na świecie i pokoju w nas samych poprzez budowę nowej rzeczywistości pozbawionej agresji, przemocy i nienawiści – zakończył druh harcmistrz. Starogardzianie rocznicę zakończenia II wojny światowej uczcili wspólną modlitwą za ofiary wojny przy Pomniku Walki i Męczeństwa lat 1939-45, którą poprowadził ksiądz Dziekan Józef Pick. Modlili się o wieczny pokój dla tych, którzy walczyli na wszystkich frontach świata i później jako Żołnierze Wyklęci o wolną Polskę. Prezydent Janusz Stankowiak wraz z przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Czyżewskim złożyli kwiaty pod pomnikiem. W ślad za nimi wiązanki złożyły liczne delegacje samorządowe, kombatanckie, służb mundurowych, stowarzyszeń i młodzieży. Uroczystość uświetniły znane patriotyczne piosenki w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 3 pod kierunkiem Wojciecha Piskorskiego.  
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności