Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Miasto gotowe na atak zimy

Koordynatorem utrzymania zimowego dróg w Starogardzie Gdańskim jest Miejski Zakład Komunikacji. Odśnieżaniem objęte zostaną wszystkie ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe i parkingi. Do wyjazdu na drogi miejskie czeka blisko 20 pojazdów zmechanizowanych. Są przygotowane skrzynie z piaskiem i materiał do posypywania oblodzeń. Pełen stan gotowości potwierdzili też zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz służby porządkowe i ratownicze. Utrzymanie dróg gminnych to zadanie Gminy Miejskiej, która realizuje je we współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji oraz zarządcami dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Spotkanie robocze na temat stanu przygotowania służb i instytucji do akcji "zima 2021/2022 w Starogardzie Gdańskim" - Do utrzymania zimowego mamy 112 km ulic w obrębie miasta Starogard Gdański – powiedział Wojciech Szambowski dyrektor MZK podczas spotkania roboczego dotyczącego stanu przygotowania służb i jednostek do zimy 2021/2022 . - W pierwszej kolejności odśnieżane będą drogi I i II kategorii, czyli wszystkie drogi publiczne z nawierzchnią bitumiczną, ok. 55,7 km – głównie drogi powszechnie dostępne, po których jeżdżą autobusy. W drugiej kolejności ulice III kategorii, czyli utwardzone płytami jumb, betonowymi oraz drogi gruntowe – 56,2 km – dodał. W spotkaniu "Akcja ZIMA", które odbyło się 3 listopada w Urzędzie Miasta uczestniczyli wiceprezydent Tadeusz Błędzki, koordynatorzy akcji z ramienia magistratu, przedstawiciele służb porządkowych, ratowniczych, obrony cywilnej mieszkańców oraz zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych, gminy wiejskiej i dróg wewnętrznych. Spotkanie robocze na temat stanu przygotowania służb i instytucji do akcji "zima 2021/2022 w Starogardzie Gdańskim" Wszyscy uczestnicy zapewnili, że w zakresie swoich obowiązków, są przygotowani do odśnieżania i zabezpieczenia dróg i mieszkańców w razie ataku zimy. Każdy zarządca przedstawił swój potencjał techniczny do zimowego utrzymania, liczbę sprzętu, jednostek i materiałów niezbędnych do posypywania oblodzonych ulic i chodników oraz uaktualnił numer do dyżurnego, odpowiedzialnego za akcję zima. Ustalono zakresy i podzielono obowiązki. W przypadku intensywnych opadów śniegu bądź powstania niebezpiecznych oblodzeń na drogach i chodnikach mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogą zgłosić to do dyspozytora MZK. Dyżur pełniony jest całodobowo pod numerem telefonu

58/56-230-01 lub 661 969 331

W sytuacjach kryzysowych - jak zaznaczyła oficer prasowa KP PSP st. kpt. Karina Stankowska - należy dzwonić wyłącznie pod numer alarmowy 112. Jeżeli chodzi o drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne i wewnątrzosiedlowe, należy pamiętać że obowiązek zimowego utrzymania tych ulic spoczywa na: 1. za drogi krajowe (droga krajowa nr 22, ulice: Zblewska, Jagiełły, Sikorskiego i Mickiewicza) odpowiada Obwód Drogowy w Bytonii tel. 501 026 646. 2. za drogi wojewódzkie (droga wojewódzka nr 222 – ulice: Gdańska, Al. Niepodległości, Pomorska i Pelplińska) odpowiada Rejon Dróg Wojewódzkich w Starogardzie Gdańskim tel. 58 56-269-70 lub 609-690-207. 3. za drogi powiatowe (ulice: Skarszewska, Lubichowska, Droga Owidzka i odcinek drogi ok. 150m od drogi krajowej nr 22 w kierunku na Rywałd) odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Starogardzie Gdańskim tel. 58/ 532-14-01 lub 58/ 562-34-61. 4. za drogi gminne utwardzone odpowiada Gminny Zakład Usług Komunalnych w Jabłowie, ul. Szkolna 3 tel. 058 562-16-08 lub 507-364-431. Za zimowe utrzymanie pozostałych dróg gminnych odpowiedzialni są sołtysi. Obowiązki mieszkańców oraz administracji osiedli mieszkaniowych lub wspólnot Spotkanie robocze na temat stanu przygotowania służb i instytucji do akcji "zima 2021/2022 w Starogardzie Gdańskim" – Oczywiście zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem czystości w mieście, mieszkańcy – właściciele nieruchomości muszą sami też dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach swoich posesji – zaznaczył Janusz Karczyński Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego. – Dotyczy to również spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków, firm i osób prywatnych. Obowiązkiem każdego jest oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników, położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność – zaznaczył na spotkaniu Naczelnik. W związku z tym, że zima może zaatakować w każdej chwili koordynatorzy akcji zwrócili się też z prośbą do kierowców, aby nie pozostawiali (szczególnie w porze nocnej) pojazdów na ulicach, gdyż utrudnia to usunięcie śniegu z jezdni, a niejednokrotnie uniemożliwia przejezdność. - Jest to istotne szczególnie dla prac prowadzonych nocą, gdyż zgodnie z ustaleniami pracownicy zaangażowani w akcję zimową, będą pracować w systemie zmianowym 24 na dobę, 7 dni w tygodniu – zaznaczył na koniec Wojciech Szambowski. Zastępca prezydenta Tadeusz Błędzki podziękował uczestnikom spotkania za gotowość do akcji i współpracę. Życzył też wszystkim łagodnej zimy.

Galeria zdjęć

Narada akcja zima Narada akcja zima Narada akcja zima Narada akcja zima Narada akcja zima Narada akcja zima Narada akcja zima Narada akcja zima Narada akcja zima
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności