Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Masz jeszcze pół roku aby zrobić badania

Mieszkańcy województwa pomorskiego mają dodatkowe pół roku, aby zadbać o swoje zdrowie! Projekt pn. „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, który wg planu powinien zakończyć się 31.12.2020 r., został przedłużony o kolejne 6 miesięcy i realizowany będzie do końca czerwca 2021 r. Ze względu na pandemię opracowane zostały niezbędne procedury sanitarne, dzięki czemu badania wykonywane są w sposób bezpieczny zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego. Dodatkowo w ramach projektu realizowany jest konkurs dla pomorskich pracodawców, dla których ważne jest zdrowie pracowników! Dzięki zgłoszeniu się do konkursu, pracownicy danej Firmy będą mogli bezpłatnie, w szybkim czasie wykonać badanie profilaktyczne - kolonoskopię. Więcej informacji na stronie https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/konkurs/ - Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania są potrzebne, nawet w tak niespokojnym czasie, dlatego zależało nam, aby projekt został przedłużony o kolejne pół roku – wyjaśnia Małgorzata Kondek, koordynator projektu. Rak jelita grubego nadal jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 18 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu profilaktycznemu – kolonoskopii – odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, możemy zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. Od 2000 r. w Polsce realizowany jest program badań przesiewowych raka jelita grubego, w którym udział wzięło już ponad milion osób. Liczba Polaków wykonujących badania z roku na rok się zwiększa, jednak nadal jest ich 3-krotnie mniej niż np. w Belgii lub Szwecji. Tam aż 60% obywateli wykonuje profilaktyczną kolonoskopię. Według konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii, prof. Jarosława Reguły, badania przesiewowe z użyciem kolonoskopu uchroniły przed rakiem jelita grubego już około 10 tys. Polaków. Jak przebiega badanie? Kolonoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu), który zawiera światłowód i kamerkę. Wprowadzany jest do oczyszczonego jelita grubego, co umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie dokładne obejrzenie wnętrza jelita pacjenta w dużym powiększeniu. Jeśli podczas badania wykryte zostaną polipy, lekarz ma możliwość bezbolesnego ich usunięcia. Jeżeli z powodów medycznych nie będzie można usunąć polipów podczas badania, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki lub ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Dla większości osób badanie jest bezbolesne i bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych obowiązków. Kolonoskopię można również wykonać w znieczuleniu ogólnym, po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Badanie trwa około 15-30 minut.  Do kogo skierowany jest projekt? Projekt skierowany jest do aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn, mieszkańców woj. pomorskiego: · w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, · w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, · osób w wieku 25-65 lat, pochodzących z rodziny z zespołami genetycznymi, które nie miały badania (kolonoskopii) w ciągu ostatnich 10 lat. Na badanie można umówić się przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej projektu:  https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/ lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30. Z aktualnymi procedurami obowiązującymi podczas wykonywania badania kolonoskopowego można zapoznać się na stronie: https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/aktualnosci/wznowienie-badan-i-spotkan-informacyjnych/. Do 31 listopada 2020 r. odbyło się 5436 spotkań edukacyjnych, natomiast z badania skorzystało 4549 osób z województwa pomorskiego. W Starogardzie bezpłatne badania można zrobić w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Medpharma, al. Jana Pawła II 5, rejestrując się pod numerem telefonu (58) 56 240 18. Lista pozostałych ośrodków w województwie pomorskim wykonujących profilaktyczną kolonoskopię w ramach projektu: COPERNICUS PL Sp. z o.o. im. M. Kopernika Nowe Ogrody 1-6, 80-803 Gdańsk tel. (58) 764 05 25 COPERNICUS PL Sp. z o.o. św. Wojciecha Jana Pawła II 50, 80-462 Gdańsk tel. (58) 768 43 83 Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Piechowskiego 36, 83-400 Kościerzyna tel. 887 780 281 Medical Medycyna Sp. z o.o. Wojska Polskiego 5A, 83-110 Tczew tel. 600 430 493 Głównym realizatorem projektu jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności