Komfort i bezpieczeństwo klientów na pierwszym miejscu
Galeria Neptun w Starogardzie Gdańskim działa 4 lata. 8 maja gościem jej właścicieli -Mariusza Szwarca i Tomasza Pastwy był prezydent miasta. Janusz Stankowiak zobaczył, jak budynek funkcjonuje od zaplecza i jak jest zabezpieczony, aby klienci Galerii czuli się w nim bezpiecznie i komfortowo. Była to jego druga wizyta z cyklu spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami w tej kadencji.
Prezydent Janusz Stankowiak spotyka się z lokalnymi przedsiębiorcami od listopada 2015 roku. Do tej pory odwiedził 34 firmy. 8 maja 2019 r. był gościem właścicieli Galerii Neptun - Mariusza Szwarca i Tomasza Pastwy. Była to jego druga wizyta z cyklu spotkań z przedsiębiorcami w tej kadencji. Prezydentowi towarzyszyła dyrektor biura Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców Barbara Stanuch.
Celem środowego spotkania, było pokazanie prezydentowi zaplecza jednego z największych obiektów w mieście, czyli pełną infrastrukturę działu utrzymania Galerii w eksploatacji. Zwyczajowo galeria handlowa kojarzy się wszystkim z miejscem robienia zakupów, korzystania z różnego rodzaju usług, z miejscem towarzyskich spotkań, kinem czy fitnessem. Niewielu zastanawia fakt, że jest to ogromne przedsiębiorstwo, które, aby działało bezawaryjnie, wymaga właściwej organizacji pracy, nadzoru, kontroli i odpowiednich zabezpieczeń. Jego najważniejszym zadaniem jest bowiem zapewnienie klientom komfortu i bezpieczeństwa.
- Rocznie galerię odwiedza ok. 4,5 mln ludzi. Kiedy zaczynaliśmy działalność w 2015 roku punktów handlowych było ok. 50. Dzisiaj jest ich ponad 90. W pierwszym roku działalności dziennie Galerię odwiedzało ok. 10 tys. klientów, dzisiaj ponad 14 tys., czyli w pełnym tygodniu od poniedziałku do niedzieli obsługujemy blisko 100 tysięcy osób. Trochę dotknęła nas ustawa o zakazie handlu w niedzielę, ale nieznacznie - powiedział Patryk Piechowski manager ds. marketingu. - Jeśli chodzi o parking, dziennie odwiedza nas ok. 2,5 tysiąca aut. Przyjeżdżają do nas mieszkańcy z okolicznych gmin powiatu starogardzkiego, ale też mieszkańcy z Tczewa, Malborka i Kościerzyny.
W obsłudze Galerii zatrudnionych jest 9 osób: w dziale technicznym pracuje 5 osób, 2 osoby w marketingu i 2 osoby w księgowości . Dodatkowo jest 12 etatów w ekipie sprzątającej.
Dyrektor Galerii Sebastian Czerniak wyjaśnił prezydentowi zasady działania poszczególnych urządzeń oraz rolę, jaką pełnią dla prawidłowego funkcjonowania całego obiektu.
Po pomieszczeniach technicznych gości oprowadzili Sebastian Czerniak Dyrektor Galerii i szef działu technicznego Janusz Kitowski. Prezydent zobaczył przepompownię, która zabezpiecza budynek w wodę w razie pożaru, agregat prądotwórczy, który uruchamia się automatycznie w sytuacjach kryzysowych, w razie zaniku energii elektrycznej i który zasila urządzenia bezpieczeństwa: ewakuacji, oświetlania, oddymiania i napowietrzania oraz jedną z pięciu rozdzielni elektrycznych i pomieszczenie techniczne z systemem nadzorującym ewakuację z budynku. Gospodarze wnikliwie tłumaczyli im zasady działania poszczególnych urządzeń oraz rolę, jaką pełnią dla prawidłowego funkcjonowania całego obiektu.
- Wszystkie pomieszczenia strategiczne są nadzorowane przez techników 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Nikt nieupoważniony do nich nie wejdzie. Są zabezpieczone alarmem antywłamaniowym i systemem monitoringu. W razie potrzeby nawet nocą dyżurny technik stawia się w możliwie najszybszym czasie. Oczywiście wszystkie urządzenia są na bieżąco kontrolowane, testowane i serwisowane. Poza tym najemcy lokali mają też swoich serwisantów, a my kontrolujemy ich obecność w budynku – powiedział dyrektor Galerii.
Prezydent zobaczył też przestronne klatki ewakuacyjne, system wodnych zraszaczy, które automatycznie się uruchamiają w razie pożaru, a także strefę dostaw i śluzę. Odwiedził też centrum monitoringu Galerii, czyli stację dowodzenia - najważniejsze miejsce w budynku, w którym specjalnie wyszkoleni pracownicy firmy ochroniarskiej strzegą nie tylko porządku, ale czuwają nad pracą wszystkich mechanizmów niezbędnych do bezawaryjnego funkcjonowania galerii oraz nad bezpieczeństwem klientów.
Centrum dowodzenia Galerii z system monitoringu i systemem inteligentnego zarządzania budynkiem
- Budynek jest zarządzany w systemie wizualizacji IBMS, czyli w systemie inteligentnego zarządzania. Z uwagi na jej wielkość, ponad 55 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, nie sposób zarządzać mechanizmami ręcznie. System na monitorach pokazuje, jak działa oświetlenie, wentylatory, liczniki wody i prądu, analizatory oraz instalacje. Pokazuje, gdzie co jest włączone, a gdzie nie, jakie jest zużycie prądu, wody, jaka temperatura jest nawiewana do pomieszczeń i to z podziałem na sekcje, piętra, a nawet poszczególnych najemców. System alarmowy funkcjonuje natomiast w systemie dwustopniowym. Czyli, jeśli któraś z kontrolek zasygnalizuje zagrożenie, strażnik w ciągu 30 sekund musi to sprawdzić i albo alarm odwołuje albo potwierdza, wówczas automatycznie straż pożarna otrzymuje sygnał. Z tego pomieszczenia możemy też automatycznie otworzyć lub zamknąć szlaban wjazdowy na parking. Generalnie wszystkie urządzenia są zautomatyzowane, a kontrola całodobowa – dodał Sebastian Czerniak.
Urządzenia wentylacyjne, napowietrzające i oddymiające na dachu budynku Galerii Neptun
Ciekawostką był spacer po dachu budynku, na którym umieszczone są potężne urządzenia wentylacyjne, napowietrzające i oddymiające.
Uwagę gości przykuła też stacja ładowania pojazdów elektrycznych w podziemnym garażu.
Jedna z dwóch stacji ładowania elektrycznego pojazdów w podziemnym parkingu Galerii
- Mamy dwie stacje ładowania elektrycznego. Do końca roku firma Energa zaoferowała użytkownikom możliwość ładowania aut za darmo - poinformował dyrektor Galerii.
Spotkanie zakończyły rozmowy na temat inwestycji w mieście. Mariusz Szwarc i Tomasz Pastwa opowiedzieli prezydentowi o swoich planach wobec placu vis a vis Galerii Neptun.
- Plac podzieliliśmy na dwa sektory – powiedział Mariusz Szwarc. – Na części od ulicy Kościuszki zamierzam wybudować pomieszczenia usługowo-handlowe oraz mieszkania. Zabudowa będzie sięgać istniejących w tym obszarze budynków. Architektonicznie zachowa styl właściwy dla starego miasta. Projekt jest gotowy, tak że prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku - dodał prezes firmy Broker.
Tomasz Pastwa jest w trakcie opracowywania projektu. – Projekt jest na ukończeniu. Jesteśmy na etapie przygotowywania wizualizacji - powiedział. - Chciałbym jeszcze w tym roku uzyskać pozwolenie na budowę. W części od ul. Pomorskiej zamierzam wybudować duży obiekt handlowy, który będzie uzupełnieniem ofert handlowej na starogardzkim rynku. Planuję tam uruchomić sklep z wykończeniówką i wyposażeniem wnętrz. Oczywiście obiekt będzie komponował się z otoczeniem. Powinien być gotowy do 2021 roku.
Obie inwestycje będzie oddzielała wewnętrzna droga z parkingiem. Pod każdym budynkiem ma powstać też parking podziemny, a na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II z wjazdem do Galerii i nowopowstałych inwestycji pojawi się prawdopodobnie rondo. Jego zasadność analizuje firma Traffic. Chodzi o to, aby przejazd był płynny i nie korkował miasta.
Tematem rozmów były też plany miasta dotyczące zadaszenia targowiska, możliwości budowy prawoskrętu przy wyjeździe z Galerii w Aleję Jana Pawła II, postawienie wiaty przystankowej na przystanku autobusowym przy Galerii od ul. Pomorskiej oraz remont dróg w okolicy dawnych Młynów.
fot. Magdalena Dalecka
Dyrektor Galerii Sebastian Czerniak wyjaśnił prezydentowi zasady działania poszczególnych urządzeń oraz rolę, jaką pełnią dla prawidłowego funkcjonowania całego obiektu.
Po pomieszczeniach technicznych gości oprowadzili Sebastian Czerniak Dyrektor Galerii i szef działu technicznego Janusz Kitowski. Prezydent zobaczył przepompownię, która zabezpiecza budynek w wodę w razie pożaru, agregat prądotwórczy, który uruchamia się automatycznie w sytuacjach kryzysowych, w razie zaniku energii elektrycznej i który zasila urządzenia bezpieczeństwa: ewakuacji, oświetlania, oddymiania i napowietrzania oraz jedną z pięciu rozdzielni elektrycznych i pomieszczenie techniczne z systemem nadzorującym ewakuację z budynku. Gospodarze wnikliwie tłumaczyli im zasady działania poszczególnych urządzeń oraz rolę, jaką pełnią dla prawidłowego funkcjonowania całego obiektu.
- Wszystkie pomieszczenia strategiczne są nadzorowane przez techników 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Nikt nieupoważniony do nich nie wejdzie. Są zabezpieczone alarmem antywłamaniowym i systemem monitoringu. W razie potrzeby nawet nocą dyżurny technik stawia się w możliwie najszybszym czasie. Oczywiście wszystkie urządzenia są na bieżąco kontrolowane, testowane i serwisowane. Poza tym najemcy lokali mają też swoich serwisantów, a my kontrolujemy ich obecność w budynku – powiedział dyrektor Galerii.
Prezydent zobaczył też przestronne klatki ewakuacyjne, system wodnych zraszaczy, które automatycznie się uruchamiają w razie pożaru, a także strefę dostaw i śluzę. Odwiedził też centrum monitoringu Galerii, czyli stację dowodzenia - najważniejsze miejsce w budynku, w którym specjalnie wyszkoleni pracownicy firmy ochroniarskiej strzegą nie tylko porządku, ale czuwają nad pracą wszystkich mechanizmów niezbędnych do bezawaryjnego funkcjonowania galerii oraz nad bezpieczeństwem klientów.
Centrum dowodzenia Galerii z system monitoringu i systemem inteligentnego zarządzania budynkiem
- Budynek jest zarządzany w systemie wizualizacji IBMS, czyli w systemie inteligentnego zarządzania. Z uwagi na jej wielkość, ponad 55 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, nie sposób zarządzać mechanizmami ręcznie. System na monitorach pokazuje, jak działa oświetlenie, wentylatory, liczniki wody i prądu, analizatory oraz instalacje. Pokazuje, gdzie co jest włączone, a gdzie nie, jakie jest zużycie prądu, wody, jaka temperatura jest nawiewana do pomieszczeń i to z podziałem na sekcje, piętra, a nawet poszczególnych najemców. System alarmowy funkcjonuje natomiast w systemie dwustopniowym. Czyli, jeśli któraś z kontrolek zasygnalizuje zagrożenie, strażnik w ciągu 30 sekund musi to sprawdzić i albo alarm odwołuje albo potwierdza, wówczas automatycznie straż pożarna otrzymuje sygnał. Z tego pomieszczenia możemy też automatycznie otworzyć lub zamknąć szlaban wjazdowy na parking. Generalnie wszystkie urządzenia są zautomatyzowane, a kontrola całodobowa – dodał Sebastian Czerniak.
Urządzenia wentylacyjne, napowietrzające i oddymiające na dachu budynku Galerii Neptun
Ciekawostką był spacer po dachu budynku, na którym umieszczone są potężne urządzenia wentylacyjne, napowietrzające i oddymiające.
Uwagę gości przykuła też stacja ładowania pojazdów elektrycznych w podziemnym garażu.
Jedna z dwóch stacji ładowania elektrycznego pojazdów w podziemnym parkingu Galerii
- Mamy dwie stacje ładowania elektrycznego. Do końca roku firma Energa zaoferowała użytkownikom możliwość ładowania aut za darmo - poinformował dyrektor Galerii.
Spotkanie zakończyły rozmowy na temat inwestycji w mieście. Mariusz Szwarc i Tomasz Pastwa opowiedzieli prezydentowi o swoich planach wobec placu vis a vis Galerii Neptun.
- Plac podzieliliśmy na dwa sektory – powiedział Mariusz Szwarc. – Na części od ulicy Kościuszki zamierzam wybudować pomieszczenia usługowo-handlowe oraz mieszkania. Zabudowa będzie sięgać istniejących w tym obszarze budynków. Architektonicznie zachowa styl właściwy dla starego miasta. Projekt jest gotowy, tak że prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku - dodał prezes firmy Broker.
Tomasz Pastwa jest w trakcie opracowywania projektu. – Projekt jest na ukończeniu. Jesteśmy na etapie przygotowywania wizualizacji - powiedział. - Chciałbym jeszcze w tym roku uzyskać pozwolenie na budowę. W części od ul. Pomorskiej zamierzam wybudować duży obiekt handlowy, który będzie uzupełnieniem ofert handlowej na starogardzkim rynku. Planuję tam uruchomić sklep z wykończeniówką i wyposażeniem wnętrz. Oczywiście obiekt będzie komponował się z otoczeniem. Powinien być gotowy do 2021 roku.
Obie inwestycje będzie oddzielała wewnętrzna droga z parkingiem. Pod każdym budynkiem ma powstać też parking podziemny, a na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II z wjazdem do Galerii i nowopowstałych inwestycji pojawi się prawdopodobnie rondo. Jego zasadność analizuje firma Traffic. Chodzi o to, aby przejazd był płynny i nie korkował miasta.
Tematem rozmów były też plany miasta dotyczące zadaszenia targowiska, możliwości budowy prawoskrętu przy wyjeździe z Galerii w Aleję Jana Pawła II, postawienie wiaty przystankowej na przystanku autobusowym przy Galerii od ul. Pomorskiej oraz remont dróg w okolicy dawnych Młynów.
fot. Magdalena Dalecka
