Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

„Johann Sebastian Bach na nowo odkryty” konkurs pianistyczny w Starogardzie

11 maja 2016 roku w starogardzkiej Szkole Muzycznej odbył się IV Konkurs Pianistyczny „Johann Sebastian Bach na nowo odkryty”. W konkursie uczestniczyło 12 uczniów szkół muzycznych z Gdańska, Olsztyna, Gorzowa Wlkp., Płońska, Malborka, Kartuz i Starogardu Gd. Najlepszymi pianistami zostali Maja Wituska z Płońska i Mirion Augustyn Łajming z Kartuz. Państwowa Szkoła Muzyczna im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim po raz czwarty gościła w swoich murach najlepszych młodych pianistów z północnej i środkowej Polski. Uczniowie szkół muzycznych zaprezentowali po dwa utwory J. S. Bacha – jeden obowiązkowy i jeden dowolny. Konkurs poprzedził występ uczniów klasy 3 cyklu 6-letniego Państwowej Szkoły Muzycznej w Starogardzie, które zinterpretowały II Suitę h-moll Bacha poprzez ruch i taniec, wywołując zachwyt wszystkich uczestników, nauczycieli i rodziców. Pianiści prezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom, co zauważył przewodniczący jury prof.dr hab. Andrzej Artykiewicz.  Konkursowi towarzyszyło mnóstwo emocji i sporo stresu. Dominika Wrzochalska - jedna z uczestniczek-  zapytana, jak długo przygotowywała się do konkursu, odpowiedziała - ćwiczę co dzień po pół godziny od dwóch miesięcy. Nie trzeba ćwiczyć długo, ale systematycznie. Muzyką zaraził mnie wujek. W domu stało pianino. Kiedy byłam mała przyglądałam mu się, aż pewnego dnia postanowiłam, że będę grać tak jak on. Spełniłam swoje marzenie. Wśród nagrodzonych znaleźli się: - w I kategorii – I miejsce- Maja Witulska z Płońska; II miejsce – Dominika Wrzochalska z Malborka i III miejsce - Mateusz Viegas – Wesołowski z Gdańska. Wyróżnienia otrzymali: Marta Aleksandra Jesionowska z Dywit oraz Bruno Pałys z Gorzowa Wlkp. - w II kategorii – I miejsce –Mirion Augustyn Łajming z Kartuz; II i III miejsce – nie przyznano Wyróżnienie otrzymali: Anna Kosiedowska ze Starogardu Gd. oraz Alicja Reszczyńska z Gdańska. W środowisku nauczycieli oraz młodych muzyków, konkurs jest ważnym i oczekiwanym wydarzeniem muzycznym. Jego celem jest promocja twórczości kompozytora i muzyki poważnej wśród młodzieży. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Artystyczne „Pro….” przy współpracy Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta i Starosty Powiatowego.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności