Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Dwie dekady wspólnej pasji

Od 4 listopada w Muzeum Ziemi Kociewskiej podziwiać można wystawę, na której zaprezentowano prace Zofii Sumczyńskiej i Michała Majewskiego. Powstała ona z okazji jubileuszu 20-lecia wspólnej twórczości starogardzkich artystów.

- Spotykamy się dzisiaj na wystawie naszych przyjaciół, bo większość Państwa gościła w progach Galerii 24B u Zosi i Michała. Ludzi niezmiernie ciepłych i życzliwych. Wspaniałych artystów - tak o bohaterach wydarzenia mówiła kustosz Magdalena Wałaszewska. Pani Zofia jest malarką, witrażystką, ilustratorką i bajkopisarką. Absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Witraże, jej autorstwa i wykonania można zobaczyć w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze Gdańskim. Jej prace wystawiane były w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemczech, Szkocji i Danii. Michał Majewski studiował na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Po prawie 10 latach pracy na statkach Polskich Linii Oceanicznych i Chipolbroku zszedł na ląd, gdzie swoje hobby, snycerstwo, zamienił w profesję. Do dziś rzeźbi w drewnie, pisze i fotografuje. W starogardzkim kościele pw. NMP Matki Kościoła jest autorem rzeźbionych drzwi głównych, stacji drogi krzyżowej, figury św. Antoniego oraz św. Judy Tadeusza, figury Chrystusa Zmartwychwstałego, tabernakulum, a także aniołów na balustradzie chóru. Twórca między innymi zbiorów opowiadań "Najdłuższy rejs", czy "Zanckula". Michał Majewski i Zofia Sumczyńska Wśród licznie przybyłych gości na piątkowy wernisaż, nie zabrakło również przedstawicieli władz Miasta. Słowa uznania i gratulacje złożyły, w imieniu swoim oraz Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida. - To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy uczestniczyć w tej wystawie, która jest podsumowaniem waszej 20-letniej współpracy. Tworzycie dzieła ponadczasowe i wybitne. Połączenie waszych sił pozwala na powstanie prac o wymiarze jeszcze głębszym. Dajecie dowód na to, jak wzajemne wsparcie może budować. Stanowicie wspaniały przykład do naśladowania. Niech każdego dnia towarzyszy wam radość oraz poczucie satysfakcji z dobrze wykonywanej misji. Wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów - mówiła Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert. - Wielostronna ta obecność Zosi i Michała w Starogardzie. Każde z nich jest indywidualnym twórcą, ale kiedy potrzeba łączą siły. Dzieje się tak przy rzeźbionych aniołach - Michał rzeźbi, Zosia maluje. I jest w tym akcie anielskim coś golemicznego – Michał buduje ciało, zapewnia konstytucję cielesną, powstaje korpus drewniany, blady, nagi i nieruchomy. Dotknięcie Zosinej farby daje tchnienie życia - anioł zaczyna oddychać, barwa przydaje mu rumieńców i życiowej siły. Nie jest już nagi, kolorem zostaje ubrany w kostium różnobarwny, choć nigdy pstrokaty, zawsze w harmonijnej gamie, zwykle ze złotym pobłyskiem, który wypełnia go wewnętrznym światłem. I tak to się anielskie istnienia poczynają – dłutem i włosiem pędzla, ostrzem i pigmentem, Zosią i Michałem – tak o ich wspólnej pasji napisał w katalogu prezentującym twórczość bohaterów artysta  Paweł Wyborski.   Do realizacji wystawy wykorzystane zostały środki stypendium Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Ziemi Kociewskiej do 2 grudnia. Od lewej: Anna Benert, Przewodnicząca Rady Miasta i Martyna Łangowska-Siembida, Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta.  

Galeria zdjęć

Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady Dwie dekady
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności