Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Dostali wymarzone prezenty

W poniedziałkowe popołudnie 9 grudnia 60 dzieci z Akademii Małego Człowieka spotkało się przy wigilijnym stole w restauracji „Ogródek”. Połowie towarzyszyli rodzice, dziadkowie lub opiekunowie. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Można Inaczej”. W ramach akcji „I Ty możesz zostać „Świętym Mikołajem” każde dziecko otrzymało gwiazdowy prezent swoich marzeń. Był to wieczór pełen niespodzianek i radości. Tutaj każdy mógł zostać św. Mikołajem i podarować prezent marzeń dzieciom z Akademii Małego Człowieka. Podopieczni Stowarzyszenia „Można Inaczej” to dzieci z różnych rodzin, które na co dzień borykają się z wieloma problemami. Podczas popołudniowych zajęć w świetlicy środowiskowej każde z nich napisało bardzo szczery list do Gwiazdora, w których opisało siebie, swoje pasje, marzenia i postanowienia na Nowy Rok. Wielu z nich obiecało pomagać rodzicom i rodzeństwu oraz że będą grzeczni. Wszystkie listy trafiły do darczyńców o otwartych sercach w ramach akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”. Podopieczni Stowarzyszenia Można Inaczej podziękowali swoim opiekunom za cały wspólnie spędzony rok. Specjalne podziękowania odebrała prezes Dorota Dorau - Listy pisały też dzieci, wskazane przez szkolnych pedagogów. Dzieci, które ich zdaniem są wyjątkowe i zasługują na prezenty z marzeń. W sumie darczyńcy zrobili 80 paczek. Niektórzy rezygnowali z własnych upominków, po to tylko, by obdarować nimi innych – powiedziała Dorota Dorau prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej”. – Uczymy dzieci, by listy nie zaczynały się od słów „chcę” w kontekście „mi się należy”. Uczymy dobra i dzielenia się nim z innymi. W listach dzieci wyrażały różne marzenia. Pisało dziecko, które najbardziej pragnie przytulić się do mamy, inne - pójść z tatą do kina, jeszcze inne poprosiło o zabawkę, ale też o blender dla mamy, bo uwielbia z nią gotować, marzeniem jeszcze innego była tylko i wyłącznie zwykła piłka. Piękne w tych listach było to, że dzieci coraz częściej myślą nie tylko o sobie, ale o swoim rodzeństwie, rodzicach czy dziadkach. Ta akcja trwa już jedenaście lat. Od trzech lat prowadzimy księgę listów, która powstaje każdego roku. Darczyńca czyli „św. Mikołaj” otrzymuje oryginał listu, a kopia trafia do księgi. Wracamy do nich. To nas wzmacnia i motywuje do działania – dodała prezes Stowarzyszenia. Blisko 100 osób uczestniczyło w 11 spotkaniu wigilijnym podopiecznych Stowarzyszenia Można Inaczej Wigilijne spotkanie odbyło się zgodnie z polską tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci zasiadły do stołu, na którym pojawiły się wszystkie wigilijne potrawy. Nie zabrakło barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, ryb, tradycyjnej sałatki i pierników. Była wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem i polskie kolędy. Od lewej: ks. dziekan Józef Pick, Pełnomocnik Prezydenta ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Anna Kochanowska oraz prezes Stowarzyszenia Można Inaczej Dorota Dorau W imieniu prezydenta miasta oraz swoim życzenia dzieciom złożyła Anna Kochanowska Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. – Życzę wam zdrowia, błogosławieństwa bożego i żebyście przez cały następny rok byli tak uśmiechnięci, jak dzisiaj - powiedziała. Zanim przyszedł św. Mikołaj dzieci zaprezentowały trzy scenki teatralne, w których podkreśliły, jak ważne jest dobro i dzielenie się nim. Wspólnie z pozostałymi uczestnikami spotkania odśpiewały też trzy świąteczne piosenki. Pojawienie się św. Mikołaja sprawiło dzieciom wiele radości Najwięcej radości wywołało jednak pojawienie się na sali św. Mikołaja. Dzieci z miejsca otoczyły go kołem i serdecznie się z nim witały. Mikołaj zapraszał po kolej do siebie najmłodszych gości i obdarowywał wymarzonymi prezentami. Organizatorem Wigilii Akademii Małego Człowieka było Stowarzyszenie „Można Inaczej”, a do akcji „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” włączyło się wiele prywatnych osób, organizacji i jednostki samorządowe, m.in. Gmina Miejska Starogard Gdański, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Biuro Rachunkowe Roma Kamrowska, Orange, Restauracja "Ogródek" i trzy klasy z II Liceum Ogólnokształcącego. Świąteczne spotkanie zostało wsparte ze środków Miasta w ramach projektu Pozytywne Wsparcie, Stowarzyszenia Można Inaczej, darczyńców oraz właścicieli Restauracji Ogródek.

Galeria zdjęć

List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja List do sw. Mikołaja
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności