Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Bon inwestycyjny dla miasta

Prawie 5 mln zł otrzyma Starogard Gdański z funduszu inwestycji dla samorządów na rozwój miejskiej infrastruktury. W sumie do powiatu starogardzkiego trafi 17,5 mln zł. Oprócz naszego miasta pieniądze otrzyma 13 gmin. Rząd polski przeznaczył ok. 5 mld zł  dla gmin i 1 mld zł dla powiatów. Środki zostały rozdzielane według ściśle określonego algorytmu. Samorządy otrzymają je na wniosek w formie bonu inwestycyjnego. W czwartek 25 czerwca Jan Kilian przekazał prezydentowi Januszowi Stankowiakowi symboliczny czek na kwotę 4 880 918 zł. - Taki zastrzyk gotówki na pewno podreperuje miejski budżet. Co więcej pozwoli zrealizować te inwestycje, które na skutek epidemii koronairusa zostały przesunięte na przyszły rok. Miasto dalej będzie się rozwijać z korzyścią dla lokalnej społeczności, bo z tego co wybudujemy za te pieniądze będą korzystać wszyscy mieszkańcy miasta – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak. Podczas spotkania z byłym posłem prezydent przedstawił trzy inwestycje, które Miasto planuje zrealizować z otrzymanych  pieniedzy. Będą to:
  • Przebudowa mostu na ulicy Tczewskiej oraz rozpoczęcie modernizacji ulicy Sobieskiego
  • Renowacja Ratusza i modernizacja terenu wokół
  • Dokończenie zadań związanych z Parkiem Nowe Oblicze
Z pomysłem takiej formy pomocy dla samorządów wyszedł Związek Gmin Wiejskich RP. Bon inwestycyjny miał być systemowym rozwiązaniem, które miało zminimalizować skutki nadchodzącego kryzysu gospodarczego. Jego celem miało być pobudzenie inwestycji w gminach i powiatach. Fundusz inwestycji lokalnych to propozycja rządu w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, tzw. tarcza antykryzysowa 4.0. Rząd chce, by pieniądze trafiły do gmin i powiatów już we wrześniu br. Wybór inwestycji pozostawia do decyzji wójta, burmistrza, prezydenta czy zarządu powiatu.  - Samorządy same zadecydują, które z zaplanowanych inwestycji zrealizują, czy to będzie remont drogi, czy budowa mostu, czy szkoły, czy jeszcze inna inwestycja. Środki będzie można łączyć z innymi funduszami, np. na wkłady własne na realizację inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych albo do projektów europejskich. Chodzi o to, aby lokalni przedsiębiorcy uzyskali dodatkowe środki na  realizację zadań inwestycyjnych we współpracy z gminami i powiatami. Samorządy będą mogły je wykorzystać do końca 2022 roku – poinformował Jan Kilian.  
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności