Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

75-lecie biblioteki miejskiej

Starogardzka biblioteka utworzona została 1 kwietnia 1946 r. W 75. rocznicę jej istnienia podziękowania i najlepsze życzenia pracownikom instytucji na ręce dyrektora – Anny Zagłoby-Góralskiej złożyli prezydent miasta Janusz Stankowiak i jego zastępca ds. społecznych Maciej Kalinowski. Biblioteka działalność rozpoczęła z 554 woluminami, które zdołano zgromadzić dzięki zbiórce książek przy udziale młodzieży szkolnej i harcerzy. Książki pochodziły z przedwojennych ocalałych zbiorów Towarzystwa Czytelni Ludowych, bibliotek fabrycznych, szkolnych i prywatnych. Po ukazaniu się dekretu o bibliotece i opiece nad zbiorami bibliotecznymi miejską książnicę przemianowano na Powiatową Bibliotekę Publiczną. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starogardzie Gdańskim Anna Zagłoba-Góralska.  W 1948 r. wydzielono odrębną placówkę – Miejską Bibliotekę Publiczną z własnym lokalem i księgozbiorem. W ramach centralizacji sieci bibliotecznej w mieście i powiecie dokonano w 1955 r. połączenia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, która otrzymała pomieszczenie na Rynku 7. W tej siedzibie praca biblioteki koncentrowała się przez blisko 20 lat. Dawna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sobieskiego 14.  W 1973 r., po usilnych staraniach, otrzymano decyzję na adaptację budynku przy ul. J. Sobieskiego 14 z przeznaczeniem na bibliotekę. Nowy lokal stworzył lepsze warunki pracy i pozwolił na zorganizowanie wypożyczalni i czytelni dla dorosłych, działu gromadzenia i opracowania zbiorów, działu instrukcyjno-metodycznego, pomieszczenia administracji oraz magazyny. Od 1 czerwca 1975 r. w wyniku dwustopniowego podziału administracyjnego kraju, Bibliotekę Powiatową i MBP w Starogardzie Gdańskim przekształcono na Miejską Bibliotekę Publiczną. Pod tą nazwą działa do dziś. Instytucja od 1990 r. podlega władzom samorządowym Miasta Starogard Gdański. Na wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 8 października 1992 r. instytucji nadano imię ks. Bernarda Sychty, znakomitego leksykografa oraz największego folklorysty i pisarza naszego regionu. Biblioteka Główna do 2010 r. działała w zabytkowym budynku z przełomu XIX i XX w., w którym obecnie, nawiązując do przedwojennych tradycji, mieści się Kasyno Oficerskie prowadzone przez Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Teraz Biblioteka Główna znajduje się przy ul. Paderewskiego 1. W budynku Biblioteki Głównej mieszczą się: • Czytelnia Popularnonaukowa • Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży • Wypożyczalnia dla Dorosłych • Dział Informacyjno-Bibliograficzny • Administracja MBP ma także filie. Jedna z nich mieści się przy ul. Reymonta 1, a druga przy al. Wojska Polskiego 30. Z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia miejskiej biblioteki wszystkim jej pracownikom składamy najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Dzięki Państwa zaangażowaniu wciąż możemy pamiętać o słowach Carlosa Ruiza Zafóna, który stwierdził, że „Czytać to bardziej żyć”. W dniu 75. rocznicy istnienia starogardzkiej biblioteki życzenia i upominki dla jej pracowników na ręce dyrektora instytucji Anny Zagłoby-Góralskiej złożyli prezydent miasta Janusz Stankowiak (po lewej) i jego zastępca ds. społecznych Maciej Kalinowski.  
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności