Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

Starogard gotowy na nadejście zimy

Koordynatorem utrzymania zimowego dróg w Starogardzie Gdańskim jest Miejski Zakład Komunikacji. Odśnieżaniem objęte są wszystkie ulice, część chodników, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe i parkingi. Do wyjazdu na drogi miejskie czeka ponad 20 pojazdów zmechanizowanych. Są przygotowane skrzynie z piaskiem oraz materiał do usuwania oblodzeń. Pełen stan gotowości potwierdzili też zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz służby porządkowe i ratownicze.

— Gmina Miejska Starogard Gdański odpowiada za niemal 130 km dróg w obrębie administracyjnym miasta, ponad 27 km dróg rowerowych, ok. 160 przystanków autobusowych i część chodników. W ubiegłym roku, na utrzymanie zimowe wydaliśmy blisko 800 tys. złotych. W tym roku wydatki na utrzymanie dróg pochłonęły już 361  tys. zł., a na przyszły rok zabezpieczyliśmy pół miliona złotych – mówi wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

Obowiązki mieszkańców, spółdzielni, wspólnot, firm i zarządców dróg

Zadania związane z usuwaniem śniegu, lodu i błota z nawierzchni jezdni, chodników, dróg rowerowych, przejść dla pieszych, parkingów i przystanków autobusowych realizuje Miejski Zakład Komunikacji. Czyni to we współpracy z podwykonawcami wybranymi w drodze przetargu.

10 osób siedzi przy owalnym stole i dyskutuje
Spotkanie koordynatorów i zarządców dróg 

 

Za drogi powiatowe, wojewódzkie i krajowe odpowiadają ich zarządcy. Za drogi wewnętrzne należące do spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych, instytucji oraz firm odpowiadają właściciele bądź zarządcy poszczególnych nieruchomości. Obowiązkiem każdego jest oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników, położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem czystości w mieście, również mieszkańcy tj. właściciele nieruchomości – mają obowiązek odśnieżania dróg i chodników w granicach swoich posesji.

— Nie jest tak, że całe odśnieżanie zimowe spoczywa wyłącznie na barkach miasta. Każdy właściciel obiektu ma obowiązek odśnieżenia terenów przyległych do kamienic, budynków, centrów handlowych czy biurowców. To bardzo ważne, żeby mieć świadomość, dokąd sięga odpowiedzialność gminy, a dokąd właścicieli terenów – dodaje wiceprezydent.

Gotowość zimowa od początku listopada

20 listopada wiceprezydent miasta Tadeusz Błędzki spotkał się z koordynatorami akcji „ZIMA” z ramienia magistratu, przedstawicielami służb porządkowych, ratowniczych, obrony cywilnej oraz zarządcami dróg powiatowych, gminy wiejskiej i dróg wewnętrznych. Poinformował zebranych o zmianach w strukturze Wydziału Inwestycyjno-Technicznego. 

Mężczyzna w garniturze przy stole
Zastępca Prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestcyjnych Tadeusz Błędzki

 

— Od nowego roku w ramach Wydziału będą działać dwa referaty: inwestycyjny i utrzymania. Podział ma zapewnić lepsza obsługę w poszczególnych zakresach, również Państwu, z którymi Miasto współpracuje -  poinformował wiceprezydent. 

Dyrektor MZK zapewnił, że miejskie służby porządkowe od początku listopada są w gotowości. 

— Jesteśmy przygotowani, aby w razie pogorszenia się pogody, móc niezwłocznie przystąpić do działania. Nasze służby są gotowe 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pracownicy zaangażowani w akcję „ZIMA” pracują w systemie „akcyjnym”, czyli w zależności od pogody, którą na bieżąco monitorujemy. Co dzień sprawdzamy odczyty ze stacji meteorologicznych, by nie tylko reagować w przypadku pojawienia się opadów śniegu, ale z wyprzedzeniem minimalizować ryzyko oblodzenia dróg — powiedział Wojciech Szambowski.

Mężczyzna w garniturze siedzi przy stole
Dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji Wojciech Szambowski

 

Pełen stan gotowości potwierdzili też zarządcy dróg powiatowych i gminnych oraz służby porządkowe i ratownicze. Zarządcy dróg krajowych i wojewódzkich informację o pełnej gotowości przesłali na piśmie. 

Uczestnicy spotkania potwierdzili dane  i zaktualizowali numery telefonów do dyżurnych, odpowiedzialnych za akcję „ZIMA”. Ustalono też zakresy prac i podzielono obowiązki.

Gdzie dzwonić w razie potrzeby?
mężczyźni siedzą przy stole
Zarządcy dróg powiatowych i gminnych 

 

Sprawy związane z utrzymaniem zimowym mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogą zgłaszać to do dyspozytora MZK. Dyżur pełniony jest całodobowo pod numerem telefonu:

58/56-230-01 lub 661 969 331

W sytuacjach kryzysowych należy dzwonić wyłącznie pod numer alarmowy 112.

Jeżeli chodzi o drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe, należy pamiętać, że obowiązek zimowego utrzymania tych ulic spoczywa na:
1. za drogi krajowe (droga krajowa nr 22, ulice: Zblewska, Jagiełły, Sikorskiego i Mickiewicza) odpowiada Obwód Drogowy w Bytonii, tel. 606929375 lub 58 5884426.
2. za drogi wojewódzkie (droga wojewódzka nr 222 – ulice: Gdańska, Al. Niepodległości, Pomorska i Pelplińska) odpowiada Rejon Dróg Wojewódzkich w Starogardzie Gdańskim, tel. 58 56 269 70 lub 609 690 207.
3. za drogi powiatowe (ulice: Skarszewska, Lubichowska, Droga Owidzka i odcinek drogi ok. 150 m od drogi krajowej nr 22 w kierunku na Rywałd) odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Starogardzie Gdańskim, tel. 58 532 14 01.

Pierwszeństwo dróg

Odśnieżanie oraz odladzanie nawierzchni, by było skuteczne, wymaga zaplanowanego działania. W Starogardzie obowiązuje kategoryzacja dróg. W wypadku intensywnych opadów śniegu w pierwszej kolejności zarządcy dróg niezwłocznie przystępują do pracy na ulicach i drogach głównych. Na pozostałe drogi gminne i wewnętrzne sprzęt wyrusza w ciągu 1-3 godzin od wystąpienia opadów śniegu.

Mężczyzna siedzi przy stole
Naczelnik Wydziału Inwestycyjno-Technicznego Janusz Karczyński

 

– W pierwszej kolejności odśnieżane są drogi publiczne z nawierzchnią bitumiczną. Głównie są to drogi powszechnie dostępne, po których jeżdżą autobusy. W drugiej kolejności ulice utwardzone płytami Yomb, betonowymi oraz drogi gruntowe –  dodał.

W związku z tym, że zima może zaatakować w każdej chwili koordynatorzy akcji zwrócili do kierowców z prośbą, aby nie pozostawiali (szczególnie w porze nocnej) pojazdów na ulicach, gdyż utrudnia to usunięcie śniegu z jezdni, a niejednokrotnie uniemożliwia przejezdność.

– Z doświadczenia wiemy, że tam, gdzie auta zaparkowane są wzdłuż ulicy , zajmując sporą część jezdni, utrudniają przejazd pługa. Zatem prosimy mieszkańców o czujność w tej kwestii. Zwłaszcza, że większość prac prowadzimy nocą. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć do właścicieli tych pojazdów, aby przestawili swoje samochody i ułatwili nam pracę – dodał na koniec Wojciech Szambowski.

Na zakończenie spotkania zastępca Prezydent Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki podziękował uczestnikom spotkania za gotowość do akcji i współpracę. Życzył też wszystkim łagodnej zimy.

Mężczyzna w mundurze strażaka siedzi przy stole
Służby mundurowe na spotkaniu z zarządcami dróg

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności