Logo strony Starogard Gdański. Tu rodzą się gwiazdy.

103. urodziny Starogardu Gdańskiego. Uczciliśmy powrót naszego miasta do Państwa Polskiego

29 stycznia br. władze samorządowe, delegacje miejskich instytucji oraz poczty sztandarowe z okazji 103.rocznicy powrotu Starogardu Gdańskiego do Państwa Polskiego złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową przy Ratuszu Miejskim.  Okolicznościowe przemówienie z tej okazji wygłosił Wojciech Mokwa – druh i harcmistrz z Hufca Starogard Gdański. - Ten szczególny dzień 103 lata temu  rozpoczynał nowy etap dziejów stolicy Kociewia. Oto bowiem nastał historyczny moment powrotu miasta i Ziemi Starogardzkiej pod władanie Rzeczypospolitej, skąd 145 lat wcześniej wyrwała je przemoc zaborcy pruskiego - rozpoczął. W rozstrzygnięciach pokojowych po I wojnie światowej Pomorze przywrócono Polsce. Jego oficjalne przejmowanie od zaborcy  logistycznie przygotowane i szczegółowo realizowane dwuetapowo od 17 stycznia 1920 roku  miało zakończyć się aktem symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Na tym wyzwoleńczym szlaku od Torunia po morskie wybrzeże znalazł się Starogard, którego uroczysta inkorporacja przez wojsko Frontu Pomorskiego została wyznaczona na dzień 29 stycznia. Starogardzianie wyczekiwali go ochoczo - kontynuował. Wojciech Mokwa – druh i harcmistrz z Hufca Starogard Gdański podczas uroczystości 103.rocznicy powrotu naszego miasta do Macierzy. W uroczystości uczestniczyli m.in. Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Zastępca Prezydenta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Artur Osnowski, którzy złożyli pod tablicą pamiątkową przy Ratuszu Miejskim wiązanki kwiatów. Uczynili to także uczestniczący w wydarzeniu mieszkańcy miasta, w tym młodzież ze starogardzkich szkół z towarzyszeniem pocztów sztandarowych. Od lewej: Wiceprzewodniczący Rady Gminy Artur Osnowski, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak oraz Zastępca Prezydenta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki składają wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową. - Dzisiaj, 29 stycznia, my starogardzianie obchodzimy swoje święto. Takie przysłowiowe urodziny, 103 rocznica powrotu Starogardu do Państwa Polskiego, do Macierzy - powiedział prezydent Janusz Stankowiak. Myślę, że to powód do dumy i powód do świętowania. Drodzy starogardzianie  świętujmy, cieszmy się z tego co mamy i szanujmy to - dodał. Fot. Anna Więckiewicz  

Galeria zdjęć

103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy 103.rocznica powrotu Starogardu do Macierzy
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności