Żegnamy Honorowego Obywatela Starogardu Gdańskiego

Zmarł Albin Ossowski, aktor, przedsiębiorca i działacz polonijny. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę 3 lutego o godz. 11:00 w kościele pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim.

Albin Ossowski urodził się 2 kwietnia 1922 r. w rodzinnym domu w Starogardzie przy ul. Chojnickiej 71. Uczęszczał do miejscowego koedukacyjnego „czerwonego” gimnazjum.

Po wybuchu II wojny światowej ewakuował się wraz z wojskiem na wschód. Pełnił funkcje pomocnicze w obronie Warszawy. Powrócił później w rodzinne strony i pracował jako malarz pokojowy. W czerwcu 1941 w Zelgoszczy powstała tajna, antyhitlerowska organizacja „Jaszczurka”, z którą nawiązał współpracę.

Żeby podczas II wojny światowej uniknąć służby w Wehrmachtcie, Albin Ossowki uciekł do Warszawy. Tam wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Otrzymał papiery na nazwisko Stanisław Jankowski. Jako żołnierz AK był odpowiedzialny za wykonywanie wyroków śmierci na kolaborantach. W trakcie jednej z takich misji został aresztowany przez Niemców.

Przeżył brutalne dwumiesięczne śledztwo na Pawiaku. Następnie wywieziono go do KL Auschwitz-Birkenau. W przeżyciu obozu pomogła mu doskonała znajomość niemieckiego. Pod koniec 1944 r. wraz z innymi więźniami został ewakuowany do Buchenwaldu, gdzie pracował w kopalni soli. W maju 1945 r. został uwolniony przez wojska amerykańskie.

Po zakończeniu wojny, w obliczu prześladowań byłych żołnierzy AK przez władze komunistyczne w Polsce, postanowił nie wracać do kraju. We Włoszech wstąpił do II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zaangażował się w działalność trupy teatralnej rekrutującej się spośród żołnierzy. Wygrał casting na główną rolę męską w polsko-włoskiej produkcji Michała Waszyńskiego „Wielka droga” organizowanej i finansowanej przez Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego. Partnerką filmową Ossowskiego była Irena Anders.

Po wojnie osiedlił się w Wielkiej Brytanii. W 1960 r. założył przedsiębiorstwo specjalizujące się w renowacji antyków. Aktywnie uczestniczył w życiu londyńskiej Polonii.

W 1991 r. został Honorowym Obywatelem Starogardu Gdańskiego.

Albin Ossowski wystąpił w filmie „Seans” w reżyserii Marii Dłużewskiej. Był także bohaterem książki jej autorstwa zatytułowanej „Trzy dni zdjęciowe z Ireną Anders i Albinem Ossowskim”.

W 2010 roku po śmierci żony Maryli powrócił do Polski i zamieszkał w Szteklinie.

Zdjęcie z www.portalpomorza.pl.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl