- SZLAKI KONNE
Kociewie na 4 kopyta
„Rozpocznij stępem – poznawaj niespiesznie jeden za drugim kolejne ośrodki jazdy konnej w naszym Regionie. […] Galop i cwał niech zostanie na czas wizyty i zrealizowania swoich odwiecznych lub zupełnie nowych marzeń.
„Kociewie na 4 kopyta” to Kociewiacy, koniarze, pasje, fotografie i teksty przywracające Twoje marzenia.
Wystarczy byś „wyprowadził je ze stajni”… www.konie.kociewie.eu
Stado Ogierów
Starogard Gdański
ul. Mickiewicza 13
„Klejnot w koronie końskiego Kociewia, który świeci blaskiem przykładu od 1788 roku. Z tak odległej przeszłości pochodzą pierwsze wzmianki o pruskiej „stadninie koni wojskowych”. Pod obecną nazwą ta kociewska Mekka koniarstwa najwyższych lotów jest powszechnie rozpoznawalna od 1897 roku”
- SZLAKI WODNE
Wierzyca: nurty kultury, nurty natury
Wierzyca przyciąga jak magnes – wędkarzy, miłośników ptaków, kajakarzy… tylko od strony wody, płynąc z nurtem rzeki, możemy poczuć prawdziwe jej tętno. Nurt jest tak silny, że kajak niemal płynie sam. Wierzyca, ma charakter rzeki górskiej, więc trzeba być w gotowości, by nie wpaść na kamienie, albo nie zahaczyć o pochylone lub powalone drzewo. Meandry nurtu nie pozwolą nam zasnąć… www.wierzyca.pl
- SZLAKI ROWEROWE
Kociewskie trasy rowerowe
Przez miasto Starogard Gdański przechodzą trasy rowerowe szlaku: Starogardzkiego – niebieski, Jeziornego – zielony, Maternów – czerwony i Joanickiego – czarny o czym informuje oznakowanie tras oraz tablice w punktach informacyjnych.
Takich punktów na terenie miasta jest kilka:
– dla szlaku Jeziornego (zielony) oraz Starogardzkiego (niebieski) punkt położony jest w centrum miasta, na terenie kompleksu OSiR.
W tym miejscu rozpoczyna się też starogardzka trasa turystyczna „Korona i krzyż”,
– szlak Maternów (czerwony) ma punkt położony na terenie po cmentarzu ewangelickim przy ul. Owidzkiej,
– punkt szlaku Joanickiego (czarny) położony jest w części miasta zwanego Kocborowo, na terenie parkowym Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. www.rowery.kociewie.eu/
- SZLAKI PIESZE
Trasa „Korona i krzyż”
składa się z 13 tablic ustawionych przy najważniejszych, z punktu widzenia historycznego, miejscach w centrum Starogardu. Wędrówkę rozpocząć można przy ul. Olimpijczyków Starogardzkich i po przejściu prawie godzinnej pętli zakończyć przy dawnych murach miejskich na ul. Browarowej. Po drodze mijać będziemy m.in. kompleks młynów i Pałac Wiecherta, dawne koszary pruskie i synagogę, Basztę Gdańską, farę św. Mateusza oraz Rynek z Ratuszem.
/pl/dokumenty/trasa_turystyczna