Zapomniani Sąsiedzi – spotkanie z kulturą żydowską

Wczytuję mapę...

Data/Czas
26.10.2016
15:30 - 20:00

Lokalizacja
Starogardzkie Centrum Kultury

Wstęp
wolny

Strona www
www.sck.art.pl


26 października br. Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na II edycję projektu „Zapomniani Sąsiedzi – spotkanie z kulturą żydowską”. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Fundacja Kultury Zbliżenia z Gdańska, a dofinansowany został przez samorząd województwa pomorskiego. Partnerzy: Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie oraz Starogardzkie Centrum Kultury.

Organizatorzy projektu chcą przybliżyć kulturę i tradycję mniejszości Żydowskiej, która przed II wojną światową bardzo mocno współistniała ze społecznością Polską. Z jednej strony chcą poszerzyć wiedzę społeczeństwa i obalić stereotypy z drugiej pokazać jak przenikały i uzupełniały się wzajemnie te społeczności.

Program starogardzkich obchodów Dnia Kultury Żydowskiej:

15:30-17:00 – Podstawy judaizmu – wykład – Jakub Skrzypczak, galeria SCK.
Wykład wprowadzający w podstawowe zagadnienia tradycji żydowskiej. Uczestnicy dowiedzą się czym jest szabat, jak wygląda tradycyjny ślub, co to jest synagoga, jaka jest rola Rabina.
Prelegent urodzony w 1970 r., w Warszawie plastyk. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Warszawie, Krakowie oraz Łodzi. W 1997 wygrał „Art 2000 Bnei Brith” w Londynie, a także w ramach nagrody za zasługi dla kultury żydowskiej w danym roku wziął udział w wystawie organizowanej przez Bnei Brith. W 2011 w Warszawie „Przerwana lekcja jidysz” oraz wernisaż prac pt. „Rosa Mystica”, poświęconych postaci Róży Luksemburg, jak również „Zwykłe drobiazgi” ­ wystawa polskich artystów podczas Preview Berlin 2011.

15:30–17:00 – Warsztaty tańca izraelskiego poprowadzi Beata Krzywda, SCK – sala baletowa 215 (maks. 30 osób). Uwaga! Obowiązują zapisy, email: edukacja.sck@gmail.com, telefon: 58 561 29 45 wew. 50
Instruktorka swoją taneczną przygodę rozpoczęła w szkole tańca ISTA w Krakowie, gdzie uczyła się stawiać pierwsze taneczne kroki w tańcu irlandzkim i szkockim. W 2008 roku związała się z zespołem tańca izraelskiego Kachol i wraz z nim brała udział w licznych spektaklach tanecznych. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach (w Polsce i za granicą), ucząc się od najlepszych instruktorów z Izraela (byli to m.in. Bonny Piha, Rafi Ziv, Oren Ashkenazi czy Ofer Alfasy). Aktualnie mieszka i studiuje w Gdańsku, jest instruktorem tańca izraelskiego w szkole tańca Gato Verde.

17:15–18:30 – Projekcja filmu „Żadnego prawa nie złamałem”, spotkanie z reżyserem i autorem scenariusza Andrzejem Dudzińskim w kinie „Sokół”.
Film dokumentalny o wzruszającej historii, jaka rozegrała się na Kaszubach w latach ostatniej wojny. To nie tylko opowieść o miłości, która nie zna granic poświęcenia czasach upadku podstawowych wartości, to film o pokonywaniu strachu i własnych słabości w imię ratowania wartości najwyższej, życia drugiego człowieka. To film o tęsknocie za wolnością, prawem do życia, o sile wytrwania. Historię Marty Koss i Maksa Stroma, jak z hollywoodzkiego dramatu, opowiada Albin Miłosz, mieszkaniec Kiełpina, naoczny świadek opisywanych wydarzeń, przyjaciel obojga bohaterów.
Film dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.

19:00-20:00 – Program muzyczno-kabaretowy „Tuwim or not Tuwim”, kino Sokół.
Program muzyczno-kabaretowy oparty na twórczości przedwojennych artystów polskich pochodzenia żydowskiego. W programie m.in. piosenki i skecze takich artystów, jak: Julian Tuwim, Marian Hemar, Andrzej Włast, Emanuel Schlechter, Konrad Tom, Henryk Wars, Jerzy Jurandot i wielu innych. Zostanie zaprezentowana zaledwie cząstkę tego, co stworzyli polscy Żydzi dla polskiej kultury. Publiczność usłyszy piosenki, które mimo upływu czasu nie straciły na „wartości”, a wręcz przeciwnie – stały się one kanonem utworów wykonywanych przez wiele pokoleń artystów.

Zapomniani Sąsiedzi - spotkanie z kulturą żydowską

WIS


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl